Szybkie linki: formularz zgłoszeniowy • noclegi i ceny • plan dnia • odpowiedzi na pytania • kontakt i dojazd
Szesnaście lat nieprzerwanej tradycji zobowiązuje: chcemy, aby tegoroczna edycja rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans była niemniej pełna mądrych rozważań i spotkań z Bożą obecnością w pięknej liturgii, jak wszystkie dotychczasowe – choć pozytywnych zmian także nie będzie brakowało.
Siedemnastą edycję zatytułowaliśmy „Modlitwa Kościoła zapisana w księgach”. Po zeszłorocznych bardzo udanych rekolekcjach poświęconych w całości modlitwom eucharystycznym, postanowiliśmy zajrzeć za kulisy sprawowanej liturgii, sięgając po tak ważne dla chrześcijan i obecne w każdej celebracji woluminy. Będziemy chcieli z teologicznego punktu widzenia przyjrzeć się historii rozwoju ksiąg, spojrzeć na posoborową reformę mszału, zatrzymać się nad tematem kolekt i prefacji mszalnych. Mamy nadzieję także dowiedzieć się z pierwszej ręki czegoś o pracach nad wydaniem trzeciej edycji Mszału Rzymskiego w języku polskim.
Jak zwykle, przyglądanie się – często przepięknym – księgom, a przede wszystkim ich treści, ma nam pomóc w pogłębianiu duchowości liturgicznej. Jednym ze stałych założeń rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy. Wybierając prelegentów kierujemy się przekonaniem, że potrzebni są przede wszystkim pedagogowie, którzy w sposób przystępny wyłożą prawdy wiary katolickiej. Dlatego też zawsze podkreślamy, że nasze rekolekcje nie są sympozjum naukowym, zarezerwowanym dla ekspertów i naukowców; ale przestrzenią wspólnych rozważań i modlitwy dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się głębiej w najważniejsze tajemnice wiary.
Naszym przewodnikiem będzie w tym roku ks. prof. Mariusz Rosik, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, zajmujący się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych, starożytną historią Żydów, a także relacjami judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła. Wśród prelegentów znajdą się m.in. o. dr Dominik Jurczak OP (Rzym), dr Paweł Milcarek (Warszawa), ks. dr hab. Dominik Ostrowski (Wrocław), ks. dr Krzysztof Porosło (Kraków), ks. dr Maciej Zachara MIC (Lublin). Nie zabraknie niezastąpionej Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis pod przewodnictwem Sławomira Witkowskiego oraz scholi pod dyrekcją niezawodnej Łucji Nowak.
Zgodnie z zeszłoroczną zapowiedzią, w związku z remontem zaplanowanym w krakowskim seminarium, które gościło nas przez szereg lat, musieliśmy znaleźć inną lokalizację. Z radością możemy ogłosić, że będzie to miejsce równie interesujące i pełne uroku: Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, położone przy zachodniej granicy Krakowa, tuż nad brzegiem Wisły. Choć dojazd może być odrobinę trudniejszy, jesteśmy przekonani że klimat najstarszego w Polsce klasztoru, komfort pobytu i piękna okolica zrekompensują ewentualne drobne niedogodności.
Serdecznie zapraszamy Was do udziału w tegorocznej edycji i do wspólnej modlitwy. Koniecznie przekażcie nasze zaproszenie także swoim bliskim, którzy mogliby być zainteresowani uczestnictwem.
Zobacz wideorelację
Z przyjemnością przedstawiamy Wam reportaż z rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans w 2023, 2021, 2019 roku. Zobaczcie, jak wyglądały nasze spotkania w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym u stóp Wawelu.
Zgłoszenia i zasady uczestnictwa
Doświadczenie pokazuje, że pula miejsc dla osób uczestniczących w rekolekcjach (zwłaszcza z noclegiem) wyczerpuje się dość szybko, dlatego zachęcamy, aby nie zwlekać z decyzją o zgłoszeniu się.
Ogólnodostępne zapisy ruszyły 14.06.2024 o 12:00, obecnie nie ma już miejsc noclegowych w opactwie. Aby się zgłosić, wybierz odpowiednią opcję:
Nocleg w opactwie
550 złUczestnictwo z noclegiem i wyżywieniem w miejscu odbywania się rekolekcji.
- Pok. 2/3/4-os. z umywalką lub łazienką
- Za dopłatą jedynka (750 zł)
- W cenie uczestnictwo i wyżywienie
Tylko uczestnictwo
350 złCena nie zawiera noclegów, ale obejmuje modlitewnik, udział we wszystkich punktach programu i pełne wyżywienie.
- Kawiarnia (dobrowolna ofiara)
- Uczestnictwo zawsze z wyżywieniem
- Możliwość przedłużenia pobytu
Nocleg w hotelu
1000 złUczestnictwo z noclegiem o wyższym standardzie w pobliskim hotelu***.
- Pokój 1 lub 2-osobowy do dyspozycji
- Posiłki w opactwie z całą grupą
- Możliwość przedłużenia pobytu
z noclegiem od piątku do niedzieli w opactwie w pokoju kilkuosobowym – 550 zł
z noclegiem od czwartku do niedzieli w opactwie w pokoju kilkuosobowym – 750 zł
z noclegiem od piątku do niedzieli w opactwie w pokoju jednoosobowym – 750 zł
z noclegiem od czwartku do niedzieli w opactwie w pokoju jednoosobowym – 950 zł
z noclegiem od piątku do niedzieli w hotelu – 1000 zł (cena obejmuje pokój dwuosobowy do dyspozycji – można go wykorzystać samodzielnie lub z drugą znajomą osobą, która może zgłosić się do samego uczestnictwa w rekolekcjach, nie zaznaczając już noclegów).
Dołącz szybko i wygodnie
1. Przeczytaj opis i odpowiedzi na pytania na tej stronie. W tym roku przewidujemy tylko uczestnictwo stacjonarne z wyżywieniem; można wybrać opcję z noclegiem lub bez.
2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy, akceptując regulamin. Po przesłaniu formularza musi wyświetlić się potwierdzenie i przyjść e-mail – kliknij w link w otrzymanej wiadomości.
3. Opłać od razu swoje uczestnictwo – kartą, e-przelewem albo poprzez swoje konto PayPal (aby otrzymać link do płatności w EUR, USD lub GBP albo dane do przelewu, prosimy o kontakt).
4. Wszystko gotowe – do zobaczenia we wrześniu w Krakowie! Jeśli zamierzasz przyjechać z inną osobą, musi ona wypełnić cały formularz za siebie.
W formularzu zgłoszeniowym jak zwykle przewidzieliśmy możliwość zamówienia kompletu nagrań z tegorocznych rekolekcji – zostaną one przygotowane do końca roku i przesłane w formie pendrive do osób, które je zamówią (planowo w grudniu, maksymalnie w pierwszym kwartale 2025 roku). Będzie można je także zakupić w sklepie internetowym, ale nakład będzie bardzo ograniczony.
W formularzu będzie można zamówić także pakiet 3 najnowszych książek z naszej serii „Mysterium Fascinans”: Boski Eros, Serce Eucharystii oraz najnowsza pozycja, która na rekolekcjach będzie miała swoją premierę (a będzie to perła literatury okołoliturgicznej, od lat niedostępna w księgarniach). Osoby, które zamówią pakiet książek w formularzu nie tylko otrzymają tę książkę jako pierwsze, ale też zapłacą znacząco mniej za cały pakiet, niż klienci sklepu internetowego. Książki będą do odbioru przy zameldowaniu. Więcej informacji o serii znajdziesz na stronie projektu, a wszystkie książki są dostępne w sklepie internetowym.
Program rekolekcji
Na przestrzeni kilkunastu edycji wypracowaliśmy program trzech dni rekolekcji, który pozwala najlepiej wykorzystać dany nam czas.
-
6 września – piątek
12:00-15:00 Rejestracja (Recepcja)
13:00-14:30 Obiad w formie bufetu (Lapidarium)
15:00 Modlitwa południowa, homilia: ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
15:30 Rozpoczęcie rekolekcji, przedstawienie programu (Aula)
15:45 Krótka prezentacja: ks. dr Maciej Zachara MIC, Sakramentarz tyniecki
16:00 Referat 1: o. dr Dominik Jurczak OP, Historia i ewolucja ksiąg liturgicznych rytu rzymskiego (Aula)
17:00 Nieszpory, homilia: ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
17:30 Kolacja (Lapidarium)
19:00 Eucharystia, homilia ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
20:15 Adoracja Najśw. Sakramentu; możliwość spowiedzi (Kościół)
21:15 Kompleta – dla chętnych (Kościół) -
7 września – sobota
7:30 Laudes w rycie dominikańskim (Kościół)
8:30 Śniadanie (Lapidarium)
9:30 Referat 2: ks. dr Maciej Zachara MIC, Modlitwy prezydencjalne: historia, teologia, jak się nimi modlić? (Aula)
10:30 Referat 3: ks. dr Krzysztof Porosło, Jak się modlić prefacją? (Aula)
11:30 Missa votiva B.M.V, homilia: ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
13:00 Obiad (Lapidarium)
14:00 Zwiedzanie opactwa z przewodnikiem (dla chętnych)15:30 Referat 4: dr Paweł Milcarek: „Mszał soboru” i mszał posoborowy (Aula)
16:15 Spotkanie z publikacjami liturgicznymi (Aula)
17:00 I Nieszpory niedzieli, homilia: ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
17:45 Kolacja (Lapidarium)
18:30 Referat 5: ks. dr Dominik Ostrowski (Wrocław), Polskie wydanie III edycji Mszału rzymskiego: czemu to tak długo trwa i inne ciekawostki (Aula)
19:30 Godzina czytań z Kompletą (Kościół)
20:30 Adoracja Najśw. Sakramentu (Kościół) -
8 września – niedziela
7:30 Jutrznia, homilia: ks. prof. Mariusz Rosik (Kościół)
8:15 Śniadanie (Lapidarium)
9:30 Katecheza mistagogiczna, głosi ks. prof. Mariusz Rosik (Aula)
11:30 Panel dyskusyjny (Aula)
12:30 Podsumowanie rekolekcji (Aula)
13:30 Eucharystia (przewodniczy o. Ł. Miśko OP, homilia ks. K. Porosło; Kościół)
Ok. 15:00 Obiad (Lapidarium)
Obejrzyj zeszłoroczne wykłady
Udostępniamy pełny materiał z 2020 i 2021 r. – a wkrótce także 2022 i 2023 r. – do obejrzenia w formie wideo. Zapraszamy do zakupu trzymiesięcznego dostępu za symboliczną opłatą. Dane dostępowe otrzymasz od razu po ich zamówieniu.
Czym są rekolekcje Mysterium fascinans?
Rekolekcje Mysterium fascinans rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich o. prof. Cassian Folsom OSB, ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert, ks. prof. Piotr Roszak, ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak i wielu innych znakomitych mówców.
Rekolekcje odbywają się od 2008 roku we wrześniu z inicjatywy Krzysztofa Porosły, który rozpoczynał ich organizację jako kleryk krakowskiego seminarium. Dotychczas miały miejsce w ośrodkach rekolekcyjnych w Skomielnej Czarnej, Bystrej, Zembrzycach i Krakowie. Dzisiaj, zapraszając na kolejną edycję, jesteśmy przekonani, że nie mogą się one odbywać inaczej, niż w rytm celebrowanej liturgii.
Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy i zakonnicy. Gorąco ufamy – i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu.
Tegoroczni prelegenci i paneliści
Partnerzy tegorocznej edycji
Idź za głosem serca
Zachęcamy wszystkich, którym bliska jest idea naszych rekolekcji, do wsparcia wydarzenia. Opłaty za uczestnictwo nie pokrywają całości kosztów organizacyjnych, a staramy się zachować ceny na dotychczasowym, niewysokim poziomie.
Zarys tematyki XVII edycji
Już po raz siedemnasty Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II zaprasza pasjonatów liturgii – świeckich, osoby konsekrowane i duchowne – do udziału w Rekolekcjach liturgicznych Mysterium fascinans. Tym razem zupełnie niezwykłe będzie miejsce odbywania się naszych rekolekcji – najstarsze w Polsce Benedyktyńskie Opactwo w Tyńcu, które – zgodnie z Regułą św. Benedykta – bardzo gościnnie otworzyło swoje drzwi dla nas. Wierzymy w to, że długa i niezwykle bogata historia tynieckiego klasztoru, modlitewny rytm życia mnichów, piękno krajobrazu oraz klimat spokoju i ciszy, stworzy idealne warunki do doświadczenia odrodzenia i odnowienia duchowego dla wszystkich uczestników Mysterium fascinans.
Równocześnie Opactwo Tynieckie jest najlepszym miejscem do celebracji liturgii i formacji liturgicznej, gdyż od niemal tysiąca lat rytm życia mnichów wyznacza kalendarz liturgiczny i kolejne godziny brewiarzowego oficjum, a w powojennej Polsce miejsce to stało się centrum odnowy liturgicznej i wdrażania posoborowych reform. Najważniejszą pracą było przygotowanie polskich wydań nowych ksiąg liturgicznych po Soborze Watykańskim II, na czele z Mszałem rzymskim dla diecezji polskich, za którą to pracę był odpowiedzialny sekretarz Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski, o. Franciszek Małaczyński OSB, mnich tyniecki.
Tyniec to nie tylko najnowsza historia redakcji ksiąg liturgicznych w Polsce. Z tym miejscem jest również związany jeden z najstarszych zabytków liturgicznych w Polsce – datowany na XI w. Sakramentarz tyniecki. Abstrahując od toczącej się dyskusji naukowej o fundacji tego sakramentarza, w której obecne są nawet hipotezy uważające, że nie mógł on być sporządzony dla Tyńca ani nawet nie był darem dla władców polskich, nie ulega wątpliwości, że w pewnym momencie trafił do tego opactwa, dzięki czemu w bibliografii przedmiotu zawsze jest omawiany jako Sakramentarz tyniecki, a nie koloński, choć mógł być takowej fundacji. Ten zabytek liturgiczny, tak mocno powiązany z innymi sakramentarzami, które można zakwalifikować do jednej grupy (tyniecki, fryburski, Gereona) i jego zależność od innych ksiąg gregoriańskich z wieków IX-XI, dobitnie świadczy o tym, że posiadamy w Polsce jeden z najcenniejszych skarbów średniowiecznej liturgii. Dlatego nie sposób poświęcić rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans organizowane w Tyńcu jakiejkolwiek innej tematyce, jak księgom liturgicznym, w wymiarze zarówno historycznym jak i teologicznym.
Księgi liturgiczne zawierają rubryki (to, co napisane na czerwono), a więc przepisy liturgiczne i praktyczne instrukcje, jak celebrować święte misteria, ale przede wszystkim zawierają to, co zapisane na czarno (nigryki), czyli tekst Bożego słowa oraz euchologii (modlitw liturgicznych). Euchologia obok czytań liturgii słowa, jest szczególnym miejscem spotkania z Bożym słowem w celebracji. Włoski liturgista Cipriano Vagaggini pisał, że „modlitwy mszalne to słowo Boże wypowiadane w kluczu modlitwy Kościoła”, co znaczy, że modlitwy liturgiczne nie robią nic innego, jak wydobywają, podkreślają i interpretują przesłanie Pisma Świętego, które zawsze zajmuje pierwsze miejsce. Oracje mszalne rodziły się w tradycji zawsze wskutek medytacji nad Bożym słowem, są one niejako „przeżuwaniem” (ruminatio) tekstu biblijnego. Słowo Boże jest w nich obecne na dwa sposoby: albo jako dosłowne przywołanie (wiele modlitw jest „utkanych” z biblijnych fragmentów), albo przez bardziej lub mniej bezpośrednie aluzje do tekstu Pisma Świętego.
Modlitwy te są również bezcennym skarbem doktryny Kościoła, gdyż większość modlitw zawartych w obecnym mszale rzymskim pochodzi z najstarszych sakramentarzy, a więc ksiąg liturgicznych sięgających nawet VI–VII wieku. Co więcej, nawet niektóre współczesne kompozycje są mocno inspirowane średniowiecznymi modlitwami, często nawiązując również do nauczania Ojców Kościoła. Odkrywamy w ten sposób, że modlitwy formularza mszalnego są przebogatym skarbcem doktryny chrześcijańskiej. Benedyktyński mnich epoki ruchu liturgicznego Lambert Beauduin wskazywał, że jeśli wiemy, jak modli się jakiś Kościół lokalny, to również będziemy wiedzieć, jakie Credo odmawia. Wiarę Kościoła naprawdę należy odczytywać z jego liturgii, z jego modlitw. Modlitwy mszalne stają się w ten sposób najlepszymi nauczycielami w szkole wiary, gdyż kształtują one nasze rozumienie wiary, a także mają wpływ na jej głębię. Wiara zatem, wpierw zanim jest studiowana i wyjaśniana przez teologię, jest celebrowana w liturgii Kościoła.
Z tych rozważań zrodził się temat tegorocznej edycji: „Modlitwa Kościoła zapisana w księgach”. Mimo iż większość tych modlitw mszalnych odczytuje na głos celebrans, to nigdy nie są one jego modlitwą prywatną. Euchologia zawsze jest modlitwą Kościoła. W tej modlitwie odkrywamy Kościół, który się modli wraz z nami i przez nas. Kolekty wyrażają zarazem wiarę jak i najgłębsze potrzeby modlącego się Kościoła. Są one modlitwami Kościoła w dwojakim sensie: po pierwsze dlatego, że zostały dane nam przez Kościół, a po drugie, że danego dnia wierni na całym świecie modlą się tymi samymi słowami.
Tegorocznych prelegentów stałym bywalcom rekolekcji Mysterium fascinans nie trzeba w ogóle przedstawiać, gdyż każdy z nich był już przynajmniej raz (niektórzy wielokrotnie) gościem naszych spotkań. Dr Paweł Milcarek, ks. dr Maciej Zachara, ks. dr hab. Dominik Ostrowski, o. dr Dominik Jurczak OP oraz piszący te słowa ks. dr Krzysztof Porosło, wprowadzą nas w historię i ewolucję kształtowania się ksiąg liturgicznych rytu rzymskiego, opowiedzą o redakcji Mszału posoborowego i tłumaczeniu nowego polskiego wydania mszału, a także pokażą nam znaczenie i wartość modlitwy kolektą czy prefacją.
Kilka słów poświęcimy jednak dla przedstawienia sylwetki tegorocznego rekolekcjonisty, którzy przez swoje homilie w czasie celebrowanej liturgii (Eucharystii oraz Liturgii Godzin) oraz katechezę mistagogiczną będzie nas duchowo prowadził przez ten rekolekcyjny weekend. Ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik jest kapłanem Archidiecezji Wrocławskiej oraz wykładowcą biblistyki Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w teologii Nowego Testamentu oraz starożytnej historii Żydów. Jest autorem potężnej ilości uznanych w świecie publikacji książkowych oraz artykułów naukowych, ale także często zajmuje się popularyzacją wiedzy biblijnej przez książki tego typu oraz liczne konferencje i katechezy głoszone w wielu miejscach Polski oraz przez media internetowe (mariuszrosik.pl). W 2022 r. opublikował monumentalną (1136 stron!) książkę poświęconą tematyce Eucharystii: Eucharystia w tradycji biblijnej. Zapowiedzi – ustanowienie – ku teologii, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że ks. prof. Rosik będzie doskonałym przewodnikiem duchowym dla rekolekcji liturgicznych.
W tym roku zmienia się miejsce rekolekcji, ale nie zmienia się ich duch. Pozostaje nam tylko serdecznie zaprosić wszystkich chętnych – osoby świeckie, zakonników, kleryków i księży – do zgłoszenia się na rekolekcje Mysterium fascinans oraz przyjechania w dniach 6-8 września 2024 r. do Tyńca, gdzie od blisko dziesięciu wieków codziennie Kościół się modli oracjami zapisanymi w księgach liturgicznych.
ks. dr Krzysztof Porosło
A może wolontariat?
Jeśli chcesz zaangażować się bardziej i pomóc innym osobom w przeżyciu wyjątkowego czasu rekolekcji, zapraszamy Cię do wolontariatu (nie łączymy go z uczestnictwem). Szczegółowe informacje o zadaniach i warunkach znajdziesz na tej stronie:
„Gorąco ufamy – i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu”.
Ks. Krzysztof Porosło
pomysłodawca rekolekcji
Odpowiedzi na częste pytania
Czy są jeszcze miejsca?
Tak, jeśli formularz umożliwia zapisanie się, oznacza to, że są jeszcze wolne miejsca. Prosimy o nieprzesyłanie pytań o dostępność miejsc – kiedy ich zabraknie, automatycznie zablokujemy możliwość przesyłania zgłoszeń poprzez formularz. Analogiczna zasada dotyczy możliwości rezerwacji noclegu, natomiast o prakingu można przeczytać poniżej.
Czy, chcąc zarezerwować sobie zawczasu miejsce, mogę przesłać teraz formularz, a przelew zlecić w przyszłym miesiącu?
Nie; prosimy zwrócić uwagę, że zgłoszenie jest wpisywane na listę dopiero po zaksięgowaniu wpłaty (a nie w momencie przesłania formularza) – prosimy więc, aby dokonywać wpłat od razu lub w możliwie krótkim czasie po przesłaniu zgłoszenia. Wcześniejsze przesłanie formularza niczego nie przyspieszy, nie stanowi też rezerwacji miejsca. Nie przyjmujemy też płatności w ratach.
Czy tematyka/treść rekolekcji pokrywa się z ubiegłymi edycjami?
Nie, w każdym roku tematyka, a co za tym idzie treść konferencji jest odmienna. Jedynie forma (program poszczególnych dni) jest zbliżona, choć i tu mają miejsce drobne modyfikacje.
Czy mogę uczestniczyć w liturgii i wykładach na miejscu?
Tak; w tym roku jest to jedyna możliwa forma uczestnictwa: na miejscu (z noclegiem lub bez). Po wyczerpaniu puli miejsc uczestnictwa stacjonarnego dostępna będzie tylko lista rezerwowa. Planujemy także do końca roku udostępnić komplet nagrań z tegorocznych rekolekcji.
Czy organizatorzy zapewniają noclegi i wyżywienie w Krakowie?
Tak; dla uczestników, którzy zgłoszą taką prośbę w formularzu zgłoszeniowym, przygotujemy miejsce w budynkach opactwa. Podkreślamy, że Dom Gości oferuje pokoje o zróżnicowanej strukturze (2, 3, 4-osobowe) i standardzie: niektóre mają tak, jak było w seminarium, wspólne łazienki i toalety na korytarzu (w pokoju jest umywalka lub własna łazienka) i nie ma możliwości wyboru standardu pokoju. Można zdecydować się na pokój jednoosobowy na wyłączność, za który z konieczności pobieramy wyższą opłatę. Ceny zgłoszenia z noclegiem szczegółowo wypisane są powyżej (aktualizują się także automatycznie w formularzu zgłoszeniowym).
Alternatywą jest nocleg w pobliskich hotelach: Hotel Kolna*** (przy torze kajakowym, ok. 40 minut spaceru urokliwą ścieżką na wałach, do wyczerpania miejsc możliwa jest rezerwacja w formularzu zgłoszeniowym) lub Hotel Fero Express*** (przy węźle autostradowym, ok. 30 minut spaceru główną drogą). Warte rozważenia są także Pokoje w Starej Karczmie – w centrum miejscowości Piekary, po drugiej stronie Wisły, przez którą można przepłynąć promem (w godzinach jego funkcjonowania).
Wszyscy uczestnicy (z noclegiem i bez) otrzymają w cenie uczestnictwa wyżywienie w opactwie od piątkowego obiadu do niedzielnego obiadu włącznie – posiłki przygotowane przez kuchnię Domu Gości (śniadanie i kolacja w formie bufetu z możliwością zamówienia chleba bezglutenowego, na obiady możliwość zamówienia diety wegetariańskiej w razie potrzeby).
Czy bez problemu dotrę na miejsce?
Tak: Tyniec jest obecnie dzielnicą Krakowa w obrębie jego administracyjnych granic, więc można dojechać tam komunikacją miejską (m.in. z okolic dworca kolejowego). Prosimy jednak zwrócić uwagę, że do końca roku trwa remont głównej drogi w Tyńcu, w związku z czym mogą występować utrudnienia w dojeździe zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. O bieżącym stanie prac będziemy informować uczestników na początku września, jednak według deklaracji miasta, dojazd ma być drożny nawet dla autokarów. Jako atrakcję turystyczną można też rozważyć dojazd autobusem miejskim do miejscowości Piekary (przystanek Piekary Centrum) i przemierzenie Wisły promem, który powinien być w tym czasie dostępny.
Czy organizatorzy zapewniają parking w Krakowie?
Tak: nieopodal opactwa dostępny jest parking (bezpłatny dla wszystkich uczestników, parkowanie na trawie, około 5 minut pieszo), można także parkować przy przystani nad Wisłą. Prosimy zwrócić uwagę, że na ul. Benedyktyńskiej obowiązuje zakaz zatrzymywania (egzekwowany przez straż miejską), a przez bramę opactwa wjeżdżać mogą tylko osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. W okolicy nie ma parkingów strzeżonych.
Czy w ramach noclegu zapewniona jest pościel?
Tak, osoby które zamówią i opłacą nocleg, będą miały zarezerwowane łóżko z pościelą. Prosimy pamiętać, że nocleg w opactwie ma miejsce w pokojach o zróżnicowanym standardzie (niektóre mają tylko umywalkę i wspólną łazienkę i toaletę na korytarzu), przygotowane będą także ręczniki.
Natomiast opłata za nocleg w hotelu obejmuje m.in. prywatną łazienkę, pościel, ręczniki i kosmetyki, telewizor, telefon i dostęp do Wi-Fi; wszystkie pokoje wyposażone są w klimatyzację. W żadne z tych miejsc nie można przyjechać ze zwierzętami.
Dostaję mailowe ponaglenie dotyczące wpłaty, mimo że przelew został już przeze mnie zlecony. Czy moje pieniądze zaginęły?
Nie. Jeśli nie zdążymy zaksięgować i potwierdzić Twojej wpłaty, automatyczne przypomnienie zostanie wysłane. Jeśli masz pewność, że przelew został zlecony – zignoruj je. Przeczytaj także odpowiedź na wcześniejsze pytania.
Czy mogę zrobić przelew na dowolny rachunek Fundacji lub zaokrąglić kwotę?
Nie. Prosimy, aby wpłat za rekolekcje dokonywać wyłącznie na rachunek bankowy podany na stronie zgłoszenia (dostępna tutaj – bezpośredni link do niej można znaleźć także w mailu potwierdzającym przesłanie zgłoszenia) – prosimy zwrócić uwagę, że przelew musi zawierać odpowiedni tytuł (opis) i jest kierowany do firmy tpay.com lub KIP, a nie bezpośrednio do naszej Fundacji. W przypadku problemów ze znalezieniem danych do przelewu prosimy o kontakt mailowy.
Czy mogę uzyskać odpowiedź na inne pytania?
Tak – jeżeli nadal masz pytanie dotyczące rekolekcji, jesteśmy do Twojej dyspozycji (dane poniżej). W dni pracujące zachęcamy do kontaktu poprzez czat na żywo w prawym dolnym rogu ekranu (lub mailowo i telefonicznie).
Autorem zdjęcia Opactwa Benedyktynów w Tyńcu jest Zygmunt Put (Wikipedia, CC BY-SA 4.0), autorką identyfikacji wizualnej jest Paulina Krzyżak, autorem wideorelacji z 2023 roku jest Marcin Jończyk, autorzy zdjęć: Maciej Maziarka, Paulina Krzyżak, Grzegorz Czerwiński.
Rekolekcje będą odbywać się
w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37, Kraków
Kontakt z organizatorem:
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
ul. Stolarska 6/30, 31-043 Kraków
tel. (+48) 430 19 34 wew. 1
e-mail: [email protected]
Uwaga: przed kontaktem z nami, bardzo prosimy o przeczytanie odpowiedzi na pytania, znajdujących się tuż powyżej ⤴