Zarys tematyki edycji
Wszyscy jesteśmy już jakoś zmęczeni tematem pandemii koronawirusa: zdalną pracą czy edukacją, informacjami medialnymi o nowych odmianach wirusa i liczbie zakażonych, lękiem związanym z możliwością zakażenia albo trudem przechodzenia choroby.
Jako organizatorzy rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans jesteśmy nie tylko świadomi tego zmęczenia, ale sami wpisujemy się na listę doświadczających go. Równocześnie nie sposób przejść obojętnie obok zjawisk, które pandemia przyśpieszyła albo odsłoniła ich prawdziwy rozmiar. Bez wątpienia to przyśpieszenie dotyka pogłębiającej się w polskim (i nie tylko polskim) Kościele polaryzacji na różnych polach. Dotyczy ona także tematów około liturgicznych, które dla wielu wiernych i duchownych stają się przysłowiowym „twardym orzechem do zgryzienia”.
Kilka takich „liturgicznych orzechów” wybraliśmy na tegoroczną edycję rekolekcji, które po roku przerwy (zeszłoroczna edycja była niemal w całości online) wracają do murów krakowskiego seminarium duchownego (uczestnictwo w tegorocznej edycji będzie możliwe zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie).
Jesteśmy przekonani, że jedyną odpowiedzią na zjawisko rozbicia jedności i radykalizującej się polaryzacji stanowisk jest rzetelne, merytoryczne historyczno-teologiczne studium i dyskusja prowadzona w atmosferze szukania prawdy, wzajemnego szacunku i miłości. Dlatego będziemy w czasie rekolekcji szukać odpowiedzi na pytania związane z kwestią komunii na rękę i/lub do ust (ks. Krzysztof Porosło), modlitwy o uzdrowienie i/lub sakramentu namaszczenia chorych (ks. Grzegorz Strzelczyk), posługi wiernych świeckich w liturgii, w tym lektoratu i akolitatu także dla kobiet (Timothy O’Malley) oraz będziemy szukać właściwego rozumienia cudów eucharystycznych (ks. Krzysztof Wiśniewski). Nie zabraknie również refleksji nad wzajemną relacją dwóch form rytu rzymskiego (Jerzy Mycka). Rekolekcjonistą, który poprowadzi nas drogą proklamowanego słowa i celebrowanej liturgii będzie biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny.
Gorąco ufamy – stęsknieni za tym po zeszłorocznej edycji online – że rekolekcje dostarczą przede wszystkim głębokiego doświadczenia budowania komunii z Panem w pięknie celebrowanej liturgii oraz wspólnoty między uczestnikami w czasie przerw, posiłków i czasu spędzonego razem.
Ks. Krzysztof Porosło