Zarys tematyki edycji
Po raz pierwszy w 12-letniej historii Rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans realizujemy jeden temat w czasie dwóch edycji. W zeszłym roku rozpoczęliśmy realizację tematu „Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin”, który – ze względu na ilość możliwych do poruszenia zagadnień – został rozłożony na dwa lata (nie oznacza to jednak, że w tegorocznej edycji mogą uczestniczyć tylko zeszłoroczni uczestnicy, gdyż znajomość zagadnień poruszanych w zeszłym roku nie jest wymagana do owocnego uczestnictwa w XII edycji).
W ubiegłym roku pochyliliśmy się nad obrzędami wstępnymi Mszy świętej oraz liturgią słowa. Hasłem przewodnim, które nam towarzyszyło, były słowa papieża Piusa X, aby „modlić się liturgią”. Chodziło nam zatem o takie wprowadzenie (mistagogia) w obrzędy liturgiczne, aby nie tyle modlić się w czasie liturgii, jakby o modlitwę trzeba było niejako powalczyć w między czasie, obok spełnianego rytuału liturgicznego, ale żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli.
W tym samym duchu będziemy realizować już dwunastą edycję Rekolekcji Mysterium fascinans, które po rocznej przerwie spowodowanej remontem wracają do budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Od piątku do niedzieli (6-8 września 2019 r.) będziemy wraz z zaproszonymi gośćmi pochylać się nad kolejnymi obrzędami Mszy świętej, począwszy od obrzędów przygotowania darów na obrzędach Komunii i rozesłania kończąc.
W tych rozważaniach będzie nam patronował św. Augustyn, którego słowa skierowane w jednym z kazań do neofitów, obraliśmy za motyw przewodni tegorocznej edycji: „Stań się tym, co przyjmujesz”. Można byłoby od razu dodać: „Stań się tym, Kogo przyjmujesz”, gdyż najgłębszym sensem Eucharystii nie jest jedynie konsekracja, której „efektem” jest realna obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi, ale oddanie pełnej czci, chwały i uwielbienia Bogu Ojcu przez Jezusa w Duchu Świętym oraz nasze uświęcenie, a więc zjednoczenie z Bogiem w Chrystusie, upodobnienie do Bożego Syna mocą przyjętej Komunii świętej. O ile prawdziwe jest słynne polskie przysłowie, że „z kim przestajesz, takim się stajesz”, o tyle w wypadku Eucharystii nabiera jeszcze na znaczeniu, gdyż głębia owej przemiany, która się w nas dokonuje na skutek zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, jest nieporównywalna z jakimkolwiek ludzkim upodobnieniem do drugiego człowieka. Ten motyw, bez wątpienia, będzie nicią przeplatającą prawie wszystkie tegoroczne referaty, które będą głosili doskonale znani wszystkim uczestnikom wykładowcy: o. Dominik Jurczak OP, ks. Maciej Zachara MIC, ks. Krzysztof Porosło i ks. Piotr Roszak, zeszłoroczny rekolekcjonista.
Inaczej niż zazwyczaj będzie wyglądał pierwszy dzień rekolekcji (piątek), gdyż odpowiadając na prośby i sugestie uczestników przekazane nam w ankietach, przygotowaliśmy propozycję bardziej dostosowaną do poziomu wiedzy teologicznej uczestników naszych rekolekcji. Ks. Sławomir Jeziorski (po raz pierwszy obecny w roli wykładowcy; do tej pory przyjeżdżał jako uczestnik) w swoim referacie zrobi elementarne wprowadzenie do Liturgii Godzin, jej historii, znaczenia a nade wszystkiego sposobu modlitwy i płynnego poruszenia się po momentami zawiłej strukturze modlitwy brewiarzowej. Następnie ks. Robert Tyrała (rekolekcjonista VI edycji w 2013 r.), prorektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wygłosi referat o ewangelizacyjnym znaczeniu muzyki liturgicznej, odpowiadając na pytanie o to, w jaki sposób i jaka muzyka w liturgii ewangelizuje. W tym samym czasie o. Dominik Jurczak OP poprowadzi warsztaty dla małej grupy uczestników zgłoszonych jako „zaawansowanych w teologii”. W niedzielę, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się panel dyskusyjny, w czasie którego zaproszeni wykładowcy będą odpowiadać na pytania, które będę się rodzić u uczestników przez pierwsze dwa dni rekolekcji.
Przewodnikiem w tegorocznych ćwiczeniach duchowych będzie znany nam doskonale, bo związany z rekolekcjami od samego początku, o. Tomasz Grabowski OP, wieloletni prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, a obecnie prezes Wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu. Będzie on głosił homilie w czasie wszystkich celebracji liturgicznych oraz w niedzielę zaprosi nas na katechezę mistagogiczną poświęconą zagadnieniu owoców Komunii świętej w życiu człowieka wierzącego.
Oczywiście, Rekolekcje Mysterium fascinans to nie tylko referaty i warsztaty, ale nade wszystko piękna celebracja liturgii. Jak ma to miejsce od wielu lat, w piątek i niedzielę będziemy celebrować Eucharystię i Liturgię Godzin w formie zwyczajnej rytu rzymskiego, zaś w sobotę zanurzymy się w celebracjach według starszych form rytu rzymskiego (Eucharystia) i dominikańskiego (Liturgia Godzin).
Wszystkich stałych bywalców Rekolekcji Mysterium fascinans i tych, którzy dopiero się dowiedzieli o nich, pragniemy serdecznie zaprosić na ich dwunastą edycję. Nie warto zwlekać z decyzją zgłoszenia się, bo – jak pokazał zeszły rok – wolne miejsca znikają błyskawicznie. Do zobaczenia we wrześniu!
Ks. Krzysztof Porosło