Już po raz czwarty organizujemy weekendowe Rekolekcje Liturgiczne dla Rodzin. Na wiosnę 2025 roku do wyboru są aż cztery terminy w różnych miejscach Polski – w tym dwa wielkopostne, jako przygotowanie do Triduum Paschalnego. Nowością jest jeden z terminów przeznaczony dla małżeństw bez dzieci.
Rekolekcje w terminie 28-30 marca w Zaniemyślu pod Poznaniem poprowadzi o. Łukasz Miśko, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, obecny dotychczas na wszystkich edycjach rekolekcji, gdzie prowadził grupy młodzieży. W kolejnych dwóch terminach: 11-13 kwietnia w Skorzeszycach koło Kielc oraz 9-11 maja w Mrzeżynie koło Kołobrzegu rekolekcjonistą będzie o. Dawid Kołodziejczyk, zaangażowany w duszpasterstwo rodzin i rozmiłowany w Biblii. Pomocą służą także bracia i siostry dominikanie oraz świeccy wolontariusze.
Po raz pierwszy jeden z terminów zarezerwowany będzie dla małżeństw, które przyjadą bez dzieci – zarówno zmagających się z niepłodnością i bezpłodnością, ale też rodziców dorosłych już dzieci czy młodych małżeństw. Tę nową formę poprowadzi w Głębowicach (między Wrocławiem a Lesznem) o. Tomasz Grabowski, dominikanin i liturgista.

– Obraz ogrodu, który towarzyszy naszym tegorocznym rekolekcjom, to istna skarbnica analogii do życia rodziny – mówi o. Łukasz Miśko z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. – Kultywowanie takiego rodzinnego ogrodu wymaga codziennej troski i zaangażowania, ale wymaga też momentów wzmożonej pracy, żeby każdy mógł rosnąć i właściwie się rozwijać. Takim czasem mogą być właśnie nasze Rekolekcje Liturgiczne dla Rodzin – wyjaśnia o. Miśko.
Osią każdych rekolekcji jest liturgia: trzy Msze święte oraz Liturgia godzin. Każda rodzina uczestnicy w niej wedle własnych możliwości: niektórzy w pierwszej ławce, inni u taty na rękach, jeszcze inni akurat mają drzemkę lub wymagają przewinięcia. Bardziej aktywni mogą zaangażować się w prowadzenie śpiewu, czytanie lekcji i śpiew psalmu lub posługi ministranckie.
Pieczołowicie wybieramy ośrodki rekolekcyjne, które stwarzają optymalne warunki do wypoczynku dla rodzin. Oprócz konferencji dla rodziców, prowadzimy także katechezy i zajęcia dla dzieci, a sobotnie popołudnie przeznaczamy na praktyczne warsztaty. Między zajęciami nie brakuje czasu na spędzenie czasu z własną rodziną, jak i na integrację pomiędzy rodzinami.
Zapisy trwają od grudnia maksymalnie do końca marca – lub do wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc. Wszelkie informacje, wideoreportaż z zeszłorocznych edycji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie fdol.pl/dlarodzin. Honorowana jest Karta Dużej Rodziny – jej posiadacze otrzymują 5% rabatu przy zapisach.