Początek nowego roku to w naszej Fundacji czas intensywnego planowania. Niektóre z naszych nadchodzących projektów już znacie: seminarium z tekstami J. Ratzingera / Benedykta XVI, dwie edycje wielkopostnych rekolekcji rodzinnych, międzynarodowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej… O innych usłyszycie już niedługo. Zanim jednak zapomnimy o zakończonym niedawno starym roku 2022, pozwólcie, że podzielimy się z Wami krótkim podsumowaniem tego, czego udało nam się wspólnie dokonać.
W styczniu zorganizowaliśmy w dominikańskich klasztorach w Krakowie i Wrocławiu koncerty promujące nagraną pod koniec zeszłego roku płytę kolędową „Śpij, Jezu, śpij”, w których udział wzięli bracia dominikanie oraz świeccy przyjaciele Fundacji.
W dniu otwartym Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zorganizowanym we Wrocławiu i Krakowie w lutym uczestniczyło ok. 200 osób. Zajęcia przez nas oferowane – skromniejsze niż w poprzednich latach z racji na panującą wciąż pandemię oraz wybuch wojny w Ukrainie – obejmowały m.in. warsztaty chorału gregoriańskiego (śpiew komplety) i zwiedzanie Bazyliki z br. Fabianem.
Rok 2022 był rokiem jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Krakowa. Nasza Fundacja zaangażowała się w organizację i promocję comiesięcznych koncertów i wydarzeń kulturalnych, którymi dominikański klasztor Świętej Trójcy pragnął uczcić swoją rocznicę. W ramach tejże serii na szczególną uwagę zasługują prawykonania dzieł o. Dawida Kusza OP: „Requiem za ofiary Covid” (marzec) oraz „Akatyst ku czci Zmartwychwstania Pańskiego” (kwiecień).
Nową inicjatywą było zorganizowanie w Wielkim Poście br. liturgicznych rekolekcji dla rodzin w domu rekolekcyjnym w Szczyrku. W weekendowym wydarzeniu (piątek-niedziela) udział wzięło ok. 80 osób (rodziców z dziećmi). Natomiast w maju Fundacja zorganizowała serię spotkań z teologiem liturgii i dyrektorem Centrum Liturgii na Uniwersytecie Notre Dame w USA, dr. Timothym O’Malley’em. Wykłady poświęcone recepcji Soboru Watykańskiego II odbyły się w naszych klasztorach: na Służewie, we Wrocławiu i w Krakowie.
https://youtu.be/iBd2K6IGJfg
W sierpniu przeprowadziliśmy kolejną edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Tym razem w tygodniowych warsztatach uczestniczyło ok. 300 osób z Polski oraz – po raz pierwszy – 20 uczestników międzynarodowych z 9 krajów, dla których przygotowaliśmy zajęcia w języku angielskim. Grono wybitnych prowadzących uczyło chorału gregoriańskiego, śpiewu bizantyjskiego, polskiej muzyki ludowej oraz – jakżeby inaczej – dominikańskiego wielogłosu. Ponadto konferencje o Kościele dla polskich uczestników głosił ks. Grzegorz Strzelczyk, a w teologię piękna wprowadzał grupę międzynarodową o. Lawrence Lew OP.
We wrześniu zorganizowaliśmy w Krakowie doroczne rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans, tym razem poświęcone sakramentom inicjacji chrześcijańskiej. W trzydniowych rekolekcjach udział wzięło ok. 200 uczestników: zarówno świeckich, jak i księży, kleryków oraz sióstr zakonnych. Przy tej okazji odbyła się promocja wydanych przez naszą Fundację dwóch nowych książek: w tym roku w serii Mysterium Fascinans ukazały się tłumaczenie klasycznego dzieła Romano Guardiniego Liturgia i formacja liturgiczna oraz napisana specjalnie dla nas książka ks. Macieja Zachary MIC Modlitwy Kościoła. Kolekty Mszału Rzymskiego.
Od początku października bracia z Fundacji przygotowują i odprawiają niedzielną Mszę św. w kościele św. Idziego o godz. 17:00. Jest to liturgia zarówno dla katechumenów i kandydatów do bierzmowania z prowadzonego przez nas programu, jak też dla krakowskiego środowiska osób zaangażowanych w formację liturgiczną. Podczas liturgii śpiewany jest chorał gregoriański (propria i części stałe) oraz utwory ze śpiewnika Niepojęta Trójco, głoszone są też kazania mistagogiczne. Również w kościele św. Idziego w październiku, listopadzie i grudniu zorganizowaliśmy serię katechez liturgicznych głoszonych przez o. Łukasza Miśko OP.
Pragnąc zaprosić do jeszcze głębszego przeżywania roku liturgicznego Fundacja zorganizowała w Krakowie dwa nabożeństwa: w tygodniu po uroczystości Wszystkich Świętych poprowadziliśmy na krużgankach dominikańską procesję i nabożeństwo za zmarłych, a w grudniu zorganizowaliśmy adwentowe Nabożeństwo Dziewięciu Czytań, wzorowane na popularnym w krajach anglosaskich nabożeństwach Lessons and Carols.
W grudniu dzięki środkom pozyskanym z Fundacji PZU zorganizowaliśmy w naszym kościele we Wrocławiu koncert połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni adwentowych pt. „Rorate caeli: Adwentowa pieśń tęsknoty”. Dyrektorem muzycznym projektu był o. Dawid Kusz OP, a udział w nim wzięło ponad 40 wrocławskich muzyków, zwłaszcza uczniów szkół muzycznych i studentów. Oprócz publiczności licznie zebranej we wrocławskim kościele, transmisję internetową obejrzało ponad 5 tys. osób.
Oprócz tego nadal prowadziliśmy przy klasztorze krakowskim Szkołę Kantorów (dwuletnia szkoła śpiewu liturgicznego), katechumenat (roczny program przygotowania do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego) oraz głosiliśmy liczne rekolekcje i konferencje poświęcone tematyce formacji liturgicznej na zaproszenie parafii i grup w kraju i za granicą (m.in. w Irlandii i Wielkiej Brytanii). W naszym głoszeniu wykorzystujemy od 2008 r. prowadzony przez nas serwis Liturgia.pl, gdzie umieszczane są zarówno teksty formacyjne, jak też nagrania głosów do pieśni czy śpiewu Ewangelii. Przy Fundacji działa nadal grupa Vigilantes oraz bractwo śpiewacze San Clemente, z którymi kilka razy w minionym roku odprawiliśmy w Krakowie liturgiczne wigilie świąt i uroczystości.
W realizowaniu misji Fundacji wspiera nas grono oddanych darczyńców, jak również działalność naszych sklepów: stacjonarnego sklepu w krużgankach klasztoru krakowskiego oraz dwóch sklepów internetowych.
Dziękujemy, że razem z nami tworzycie ekosystemy, w których wiara może się rozwijać i ukazywać piękno Chrystusa coraz to nowym ludziom. Mamy nadzieję, że spotkamy się na jednym – lub więcej, niż jednym! – z przygotowanych przez nas na ten rok wydarzeniach.