Co roku 2 listopada Kościół modli się o dar nieba dla wszystkich wiernych zmarłych. Tegoroczne Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych będzie jednak dla wielu z nas inne ze względu na pandemię i zamknięte cmentarze.

Co roku w ten dzień nie tylko ogarniamy modlitwą naszych ukochanych krewnych i przyjaciół, którzy odeszli, ale również staramy się nawiedzić miejsca ich spoczynku, by to właśnie tam, przy ich grobie, z miłości do nich przyzywać miłosierdzia naszego Ojca i odnowić naszą wiarę w ciała zmartwychwstanie i życie wieczne. Z racji bieżącej sytuacji pandemicznej w tym roku zostaniemy jednak w domu, może nawiedzimy grób naszych bliskich za kilka dni, ale nie spotkamy się tam z rodziną z daleka, która co roku zjeżdżała się na wspólną modlitwę na cmentarzu.

Z myślą o Was przygotowaliśmy krótkie nabożeństwo za zmarłych. Tu, na krużgankach krakowskiego klasztoru braci kaznodziejów, od wieków chowani byli zarówno dominikanie, jak i ich dobrodzieje i przyjaciele. To taki nasz rodzinny cmentarz. Chcemy zaprosić Was, byście razem z nami w Dzień Zaduszny wirtualnie „nawiedzili” to miejsce, gdzie nasi krakowscy zmarli oczekują zmartwychwstania, byście razem z nami przyjęli słowa Ewangelii, pomodlili się śpiewem, i byście do tej naszej wspólnej modlitwy dołączyli dusze Waszych bliskich zmarłych, za których – nawet nie znając ich imion – my będziemy się tu, w Krakowie, modlić.

Nabożeństwo, jak sugeruje dominikański Modlitewnik Św. Trójcy wydany w Krakowie w 1873 roku, ma formę procesji z pięcioma stacjami. Przy każdej z nich modlimy się kolejne grupy zmarłych: najpierw za braci i siostry Zakonu Kaznodziejskiego, potem za naszych dobrodziejów i przyjaciół, następnie za naszych – i Waszych – rodziców i krewnych, za ofiary tegorocznej pandemii, a wreszcie za wszystkich wiernych zmarłych. Każda stacja jest też okazją do przyjęcia słów Ewangelii. Pomiędzy stacjami modlimy się śpiewem Trisagionu z wersetami Rabulasa z Edessy, chrześcijańskiego autora z V w. Na koniec przy ołtarzu Trójcy Świętej zaśpiewamy responsorium Libera Me (dostępne polskie tłumaczenie, prosimy włączyć napisy). Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Zdjęcie pochodzi z modlitwy zadusznej podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej 2019.