W sobotę, 21 stycznia o godzinie 16 papież w Bazylice św. Jana na Lateranie Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. zamykającej jubileusz osiemsetlecia Zakonu Kaznodziejskiego. Będzie to ważne wydarzenie, które nie tylko powinno kierować nasze myśli ku minionym wiekom, ale też zagrzewać nas do odważnego spojrzenia na przyszłość dominikanów.

Ponieważ każda Eucharystia jest celebracją tajemnicy Kościoła – w tym wypadku zwłaszcza Rodziny Dominikańskiej – dobrze będzie przygotować się, aby naprawdę celebrować ją wspólnie, pamiętając, że liturgia to nie tylko osoba celebransa czy śpiewający chór, ale że angażuje ona całą wspólnotę Kościoła z bogactwem jego różnorodności i powołań. Dlatego też niech będzie mi wolno przedstawić kilka szczegółów tej wyjątkowej celebracji.

Przed Mszą odmówimy Różaniec – modlitwę tak bardzo ważną dla tradycji dominikańskiej. Będzie on prowadzony w pięciu językach przez o. Bruno Cadoré, generała zakonu. Oczywiście, nasza Rodzina Dominikańska mówi w więcej niż pięciu językach i składa się z wielu kultur, dlatego odpowiedzi będą recytowane po łacinie, co pomoże nam wyrazić uniwersalny charakter naszego dziedzictwa i jedność dominikańskiej modlitwy. Przed każdą tajemnicą chór zaproponuje niedługi śpiew, który pomoże nam wejść w daną tajemnicę, natomiast na zakończenie zaśpiewamy antyfonę do św. Dominika Imple Pater quod dixisti – wierząc głęboko, że wstawia się za nami, jak to obiecał na łożu śmierci przed ośmiuset laty.

Jako przygotowanie do Mszy – niewypowiedzianej tajemnicy obcowania Boga z ludźmi – przeżyjemy chwilę ciszy w modlitewnym skupieniu, aby usposobić się do przyjęcia Bożego działania w liturgii.

Każda Msza św. jest obrazem całego Kościoła, a więc także Zakonu Kaznodziejskiego w bogactwie różnorodności życia, z dominikańskimi biskupami, wcześniejszymi generałami i reprezentantami całej Rodziny Dominikańskiej z całego świata. Mimo że Msza św. będzie celebrowana głównie w języku włoskim, aby podkreślić jednocześnie jedność i różnorodność modlitwy dominikańskiej, będziemy śpiewać kompozycje muzyczne w różnych językach – zarówno starodawne, jak i współczesne.

Na Komunię schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zaintonuje Adoro Te devote, powszechnie znany, tradycyjny hymn autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Msza św. celebrowana będzie przez Ojca Świętego w zwyczajnej formie rytu rzymskiego.