Extraordinary Music Workshop, nagrania naszej muzyki w USA, doroczne warsztaty w Londynie… Przez swoje działania międzynarodowe w ostatnich latach nasza Fundacja nawiązała wiele kontaktów z instytucjami i jednostkami zainteresowanymi piękną liturgią. W tym tygodniu trafiliśmy najdalej – jak dotychczas – od Polski, bo aż do Singapuru.
Pragnienie pogłębionej formacji liturgicznej łączy katolików z różnych kontynentów i kontekstów kulturowych. O naszej obecności w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych pisaliśmy już wiele, natomiast zdarza nam się także współpracować z ośrodkami formacji liturgicznej w krajach spoza kulturowego Zachodu. W organizowanych przez nas w Krakowie Warsztatach Muzyki Niezwykłej w 2023 r. wziął udział prezes Fundacji Canto Católico z Chile, która zajmuje się edukacją muzyków kościelnych i promocją wysokiej jakości muzyki liturgicznej w krajach Ameryki Południowej i Centralnej.
Dziś cieszy nas fakt, że do współpracy zaprosił nas ośrodek Totus Tuus z Singapuru. Jest to prężnie rozwijająca się katolicka organizacja, która w kraju zaledwie w 7% katolickim pragnie pogłębić formację intelektualną wiernych przez blogi, podcasty, wykłady (stacjonarne i zdalne), a także – co dla naszej Fundacji szczególnie bliskie – przez muzykę liturgiczną.
Jak wyjaśnia Marcus Tang, jeden z liderów ruchu Totus Tuus, ich inicjatywa to „ruch odnowy eucharystycznej oparty na zasadach Prawdy, Czci i Piękna. Apostolat ten dąży do pielęgnowania głębokiej i żarliwej miłości do Eucharystycznego Pana i Świętej Ofiary Mszy. Celem tej formacji jest oddawanie Bogu należnej Mu czci i odzyskanie Piękna we wszystkich jego aspektach, zwłaszcza w świecie, który nie uznaje już autentycznego piękna”. Przy ośrodku Totus Tuus działa też schola i wspólnota ministrantów, którzy zapewniają właściwą asystę przy liturgiach sprawowanych przez kapelanów Ruchu, zaś dyrygentka scholi, Corinne May, wystąpi już niedługo w Krakowie podczas międzynarodowych obchodów Niedzieli Miłosierdzia w muzycznym projekcie „Symfonia Miłosierdzia”.
Cieszymy się, że muzyka powstająca w kręgu polskich dominikanów i od lat sukcesywnie tłumaczona na język angielski okazuje się być uniwersalnym językiem piękna, który pomaga ludziom z tak wielu miejsc na świecie modlić się liturgią Kościoła.
