Jazzowy wokal i kontrabas, nowe czterogłosowe melodie, tradycyjne słowa pasyjnego nabożeństwa, a na koniec – przejmujący śpiew „Któryś za nas cierpiał rany” po aramejsku… Dla tych zaś, którzy słuchając mogą patrzeć w ekran, przygotowaliśmy wizualną medytację do tych niezwykłych dźwięków.

Zapraszamy na drugą część Gorzkich żali w nowym brzmieniu, kolejną odsłonę projektu, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest współpracujący z naszą Fundacją o. Tomasz Samulnik OP. Singla można słuchać na Spotify, Apple Music, YouTube i innych platformach muzycznych.

„Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie… Upał serca swego chłodzę, gdy w przepaść męki Twej wchodzę”. Przepaść męki, przepaść miłości Boga… Jak śpiewać o tajemnicy niewypowiedzianej? Od wieków w tej medytacji rokrocznie prowadzą nas słowa Gorzkich żali, wyjątkowego polskiego nabożeństwa pasyjnego.

W Wielkim Poście 2024 te pradawne słowa zostały odświeżone za sprawą spotkania siedmiorga przyjaciół. Warszawska wokalistka jazzowa, Magdalena Este. Basista z Krakowa, Maciej Adamczak. Kwartet wokalny stworzony przez osoby związane na co dzień z wielogłosową muzyką liturgiczną: Annę Kanarkiewicz, Łucję Nowak, Mateusza Solarza i Piotra Przybyłowskiego. A wszystko to z inspiracji dominikanina, muzyka i duszpasterza, Tomasza Samulnika OP. Tych siedmioro twórców podjęło się poszukania nowej głębi w znanym nam wszystkim od dziecka nabożeństwie, łącząc jazzowe brzmienia i medytacje z wielogłosowym przepracowaniem inspirujących swą prostotą melodii Gorzkich żali.

Owoc ich pierwszego spotkania, pierwsza część Gorzkich żali, jest dostępny tutaj. W procesie twórczym drugiej części nabożeństwa do zeszłorocznego zespołu dołączył jeszcze niezwykły krakowski muzyk, pochodzący z Syrii śpiewak, kompozytor i wirtuoz arabskiej lutni, Wassim Ibrahim. Jego improwizowana modlitwa „Któryś za nas cierpiał rany” w języku aramejskim zamyka drugą część „Nowego brzmienia Gorzkich żali”.

Nagranie zostało ono w całości sfinansowane ze środków pochodzących od naszych darczyńców. Serdecznie dziękujemy! Jeśli chcecie wesprzeć produkcję tej serii, zachęcamy Was do wpłacania ofiar na naszą zrzutkę.