Pierwsze miesiące roku to dla naszej Fundacji, ze względu na trwającą pandemię, głównie praca formacyjna i duszpasterska w internecie. Bardzo intensywnie rozwijaliśmy w tym roku serwis Liturgia.pl i realizowaliśmy projekty z myślą o odwiedzających go internautach, ale oczywiście nie rezygnowaliśmy z naszych kluczowych wydarzeń w realu.
W styczniu stworzyliśmy serię rozmów o Biblii w liturgii z okazji Niedzieli Słowa Bożego, w lutym – w związku z niemożliwością zorganizowania dorocznego dnia otwartego – zaprosiliśmy naszych odbiorców na rozmowę „trzech prezesów” (Tomasz Grabowski OP, Dominik Jurczak OP, Łukasz Miśko OP) o stanie liturgii w polskim Kościele i roli formacyjnej, jaką przez lata odegrała nasza Fundacja. Rozmowę prowadził dziennikarz KAI Dawid Gospodarek. Kolejną propozycją, u progu Triduum Paschalnego, była katecheza „Pszczoła czy zając” w formie transmisji na żywo.
Od lutego do czerwca Łukasz Miśko OP prowadził zdalne seminarium (5 spotkań) wokół książki Davida Fagerberga „Consecrating the World”, w którym brało udział średnio 40 uczestników. Natomiast od kwietnia do czerwca realizowaliśmy drugi sezon podcastu video pt. „zDOLni”. W 6 odcinkach rozmawialiśmy m.in. o chorale gregoriańskim, katechumenacie międzynarodowym, pracy zakrystiana, roli kantora i potrzebie teologii liturgii.
W marcu zorganizowaliśmy w Krakowie „Cichą procesję” na wzór podobnego wydarzenia w Amsterdamie, połączoną z wykonaniami muzyki liturgicznej o tematyce eucharystycznej w bazylikach Świętej Trójcy i Bożego Ciała.
W czerwcu i lipcu zorganizowaliśmy dwa wykonania misterium chóralno-jazzowego „Noli me tangere” poświęconego św. Marii Magdalenie (w Krakowie i Wrocławiu).
W sierpniu zorganizowaliśmy nasz kluczowy projekt, jakim są Warsztaty Muzyki Niezwykłej w Krakowie. Wzięło w nich udział ponad 300 uczestników. Natomiast we wrześniu przeprowadziliśmy w formule hybrydowej XIV Rekolekcje Liturgiczne Mysterium fascinans, poświęcone aktualnym, trudnym tematom życia liturgicznego. Wzięło w nich udział 100 uczestników stacjonarnie oraz kolejnych 100 zdalnie.
Również we wrześniu w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie zorganizowaliśmy koncert Miserere mei, w czasie którego wykonano po raz pierwszy dzieło Dawida Kusza OP pod tym samym tytułem na kwartet smyczkowy i oktet wokalny. Ostatnim projektem muzycznym tego roku był adwentowy projekt „Otwórz się, niebo”. Był to koncert, w czasie którego zgromadzeni byli zaproszeni do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni adwentowych, których artystyczne opracowanie na chór i orkiestrę (19 instrumentów) przygotowane przez Dawida Kusza OP było następnie wykonywane.
Fundacja weszła w tym roku we współpracę z Wydawnictwem WAM, tworząc nową serię książkową Mysterium Fascinans, poświęconą zagadnieniom teologii liturgii. W ramach serii ukazały się w tym roku dwie pozycje: Timothy P. O’Malley, Liturgia i nowa ewangelizacja; oraz Krzysztof Porosło (red.), Modlić się Mszą Świętą.
Na przełomie listopada i grudnia ukazała się nasza nowa płyta z kolędami dominikańskimi „Śpij, Jezu, śpij”, nawiązującą do swojej poprzedniczki sprzed 18 lat – albumu „Jezu, śliczny Kwiecie”. Premierze towarzyszyły teledyski, zrealizowane przy współpracy z Dominikanie.pl. Do końca roku pierwszy nakład został sprzedany niemal w całości.
Do czerwca 2021 r. prowadzone były dwie grupy (polska i angielska) w ramach przygotowania osób dorosłych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego przy krakowskim klasztorze Świętej Trójcy; od października kontynuujemy prowadzenie grupy polskiej. Fundacja nieustająco promuje śpiew gregoriański poprzez prowadzenie scholi Vigilantes (wigilie liturgiczne częściowo transmitowane on-line) oraz Bractwa śpiewaczego San Clemente. Kontynuowane jest także prowadzenie sklepów (internetowego i stacjonarnego) z płytami z muzyką liturgiczną, śpiewnikami, audiobookami i literaturą religijną.
Bracia zaangażowani w Ośrodek w ciągu ostatniego roku udzielali wielu wywiadów radiowych i telewizyjnych, a także publikowali teksty popularyzujące wiedzę o liturgii, zwłaszcza nawiązujące do kwestii uczestnictwa w życiu liturgicznym i sakramentalnym podczas pandemii, m.in. w Radiu Kraków, Radiu eM z Katowic oraz telewizji EWTN.
Okazją do nieoficjalnego podsumowania całorocznych wysiłków naszego zespołu (złożonego z dominikanów, świeckich dominikanów i świeckich pracowników), było spotkanie świąteczne w poszerzonym, rodzinnym gronie. Później pozostało nam już tylko dynamicznie rozpocząć dalszą pracę w nowym roku 2022 – przygotowujemy dla Was wiele porywających propozycji i liczymy na liczne okazje do twórczych spotkań!