Świat w kwarantannie. Dziwny, niby znany, a jednak tak bardzo inny. Ten świat walczący, gwałtownie i dramatycznie, jak na linii frontu, acz często najskuteczniejszą strategią tej walki okazuje się zaniechanie działania i wycofanie się – strategia oznaczona #zostanwdomu.

Paradoksy, niepewność, poczucie jakiegoś surrealizmu sytuacji, gniewu… Nie pora teraz ani miejsce na podsumowanie złożonego doświadczenia ostatnich tygodni, które pewnie zmieni nasze życie na kolejne miesiące, jeśli nie lata. To, do czego chcę Was tu zaprosić, jest tak naprawdę niezmiennym zaproszeniem Ewangelii: by widzieć ten świat, nasz ludzki świat, jako przestrzeń teologicznego „już i jeszcze nie”.

Wielki Tydzień, który zaczęliśmy, poprowadzi nas przez sakrament jedności – Eucharystię – pod krzyż Wielkiego Piątku, i dalej jeszcze, przez krzyż do Nocy Zmartwychwstania. Czy Pascha Boga-człowieka dwa tysiące lat temu coś zmieniła? Nie, bo nadal widzimy jakby w zwierciadle, niejasno, nadal się boimy i lękamy, nadal tak łatwo nas złamać… Nadal istnieją choroby, pandemie, śmiertelność. Ale jednocześnie zmieniła ona wszystko, bo otworzyła dla nas w tym nieostatecznym świecie możliwość przebóstwienia – takiego wejścia w jedność z Emmanuelem, Bogiem-z-nami, że nasza pascha staje się Jego Paschą, że nasza słabość zostaje wypełniona Jego mocą, że nasza bezradność zostaje przemieniona od wewnątrz Jego działaniem.

Zreorganizowaliśmy nasze działanie

Liturgia – to naprawcze, ratunkowe, zbawcze działanie Chrystusa w czasach, gdy pozornie jesteśmy jej pozbawieni. Pisałem o tym w pierwszym tygodniu naszej kwarantanny, a dziś, ponad dwa tygodnie później, zachęta do liturgicznej interpretacji naszych doświadczeń wydaje się jeszcze bardziej paląca. Jako Fundacja, musieliśmy zawiesić wiele zaplanowanych na czas Wielkiego Postu działań: rekolekcje, warsztaty, koncert pasyjny. Szkoła Kantorów i katechumenat spotykają się tylko przez telekonferencje. Nasz sklep stacjonarny w krużgankach klasztoru krakowskiego jest zamknięty, zaś biuro Fundacji pracuje głównie zdalnie – choć pełną parą!

Przeżyjcie z nami Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Jednocześnie nie chcemy Was zostawić bez pomocy w kształtowaniu liturgicznej perspektywy! Od początku trwania pandemii ojcowie Mirosław, Wojciech i Łukasz modlą się we wtorki przed relikwiami św. Ojca Dominika za wszystkich przyjaciół Fundacji, a zwłaszcza za małżeństwa oczekujące potomstwa. Transmisja z nabożeństwa dostępna jest poprzez nasz kanał na YouTube, podobnie jak środowa modlitwa do św. Jacka, śpiewana przez nas przy jego grobie z prośbą o opiekę nad nami w czasie pandemii. Nasz liturgista o. Dominik Jurczak, wykładowca na rzymskich uniwersytetach Anselmianum i Angelicum, udzielił licznych wywiadów na temat tego, jak owocnie uczestniczyć w transmisjach Mszy św. i czego możemy się nauczyć o naturze liturgii podczas tego przymusowego „postu od celebracji”.

Na sam Wielki Tydzień przygotowaliśmy dla Was we współpracy z serwisem dominikanie.pl serię nagrań wyjaśniających znaczenie świętych obrzędów Triduum. Wraz z krakowskim klasztorem Ojców Dominikanów zaprosimy Was do udziału – przez internet – w Ciemnych Jutrzniach Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, jak również w wieczornych liturgiach z Bazyliki Świętej Trójcy. Nasi przyjaciele ze scholi akademickiej Albertinum w Gliwicach, których koncert planowaliśmy w Krakowie na Niedzielę Palmową, chcą pomóc Wam w muzycznej medytacji nad tajemnicą tych dni dzieląc się trzema utworami pasyjnymi z ich najnowszej płyty „O Dulcis, O Pie”.

Praktyczne pomoce i wartościowe lektury

A dla tych z Was, którzy chcieliby w liturgii rodzinnej włączyć się w tajemnice paschalne, będziemy udostępniać wartościowe materiały, w tym projekt #TRIDUUMwDOMU czy podcast z codziennym nagraniem modlitwy nocnej – Komplety. W naszym serwisie Liturgia.pl dostępne jest też ponad 500 plików z nagranymi głosami pieśni na Triduum i Wielkanoc, a także śpiewane Ewangelie niedzielne oraz Pasja oraz wskazówki poprawnego czytania tekstów w liturgii – czyli spora dawka praktycznych pomocy na ten czas.

Cały czas działa też nasz sklep internetowy, w którym możecie zamawiać wartościowe lektury, piękne rękodzieło i niepowtarzalne dewocjonalia z bezpieczną dostawą do domu – bezdotykowo paczkomatem lub kurierem (w tym śpiewniki Niepojęta Trójco teraz z rabatem aż 40%). Zamówienia (złożone przez stronę, maila lub telefonicznie 12 44 66 770 w godz. 8:30-15:30) wysyłamy do Wielkiego Czwartku włącznie, więc możecie jeszcze cieszyć się zakupami przed Wielkanocą – a każde z nich jest konkretną cegiełką, pomagającą nam dalej funkcjonować.

Doczekać się nie możemy, by znów móc z Wami się modlić, śpiewać, zgłębiać piękno tradycji liturgicznych Kościoła. W międzyczasie robimy, co możemy, by wspierać Was modlitwą i pomocą w kształtowaniu „liturgicznej optyki”. Dziękujemy też tak wielu z Was, którzy wspierają nas – duchowo, modlitwą z domu, ale też mnóstwem dobrych słów, które od Was usłyszeliśmy w ostatnich tygodniach.

W imieniu zespołu Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny życzę Wam doświadczenia mocy Zmartwychwstałego w tym niełatwym czasie. Do zobaczenia!

Łukasz Miśko OP
prezes Fundacji
wraz z całym zespołem