U progu Wielkiego Postu audycja z cyklu „Rozmowy o wierze” w Radio Kraków, prowadzona przez red. Annę Kluz-Łoś, poświęcona była sakramentowi pokuty i pojednania. O spowiedzi rozmawiali Anna Dąbrowska, ks. Krzysztof Porosło, Filip Mazurczak oraz Michał Wsiołkowski z naszej Fundacji.

Kilkadziesiąt milionów katolików w Polsce – nie znam dokładnych statystyk, jeśli są w ogóle prowadzone – przystąpi w okresie Wielkiego Postu do spowiedzi. Dla sporej części będzie to jedyna spowiedź w ciągu roku. Dla niektórych – spowiedź po wielu latach. Sakrament pojednania jest najintymniejszą praktyką religijną w Kościele. Z drugiej strony może stać się rytuałem, wyliczeniem kilku grzeszków, by uspokoić sumienie.

Jakim jest świat po jednej i drugiej stronie konfesjonałowych kratek; czy te kratki, cieszące się takim „wzięciem” zwłaszcza w czasie wielkopostnych spowiedzi, dzielą czy łączą? Czym jest spowiedź – dla niektórych rytuał zbliżony do kozetki u psychoterapeuty… Kiedy została ustanowiona jako sakrament? Zazwyczaj ociągamy się, by pójść do spowiedzi. Skąd opory? Jakie właściwie znaczenie ma to, że wyznajemy grzechy przed Bogiem w sakramencie pokuty? Co właściwie sakramenty zmieniają w człowieku?

W dyskusji na antenie udział wzięli: Anna Dąbrowska z zaprzyjaźnionego z naszą Fundacją miesięcznika „List” oraz „Biblia krok po kroku”, znany czytelnikom naszego bloga ks. Krzysztof Porosło, Filip Mazurczak oraz Michał Wsiołkowski z naszej Fundacji.

Przy okazji warto polecić także katechezę o sakramencie pokuty i pojednania, którą kika dni wcześniej wygłosił ks. Krzysztof Porosło w ramach naszego cyklu katechez o sakramentach. Nagranie oczywiście jest także dostępne na naszej stronie.