Liturgia.plPonieważ każdy potrzebuje przewodnika.

Otwórz stronę

lub dowiedz się, jak możesz współtworzyć serwis

Od 2008 roku prowadzimy serwis Liturgia.pl, który w 2016 roku został poddany gruntownej przebudowie. Niezmiennie jest to największy serwis o liturgii w polskim internecie. Zależy nam, by Liturgia.pl była platformą tworzoną wspólnie przez osoby, którym zależy na kształcie liturgii. Przyświeca nam cel budowania otwartej platformy, która będzie pomagać w pogłębianiu i umacnianiu chrześcijańskiej i katolickiej tożsamości internautów. Do jej współtworzenia zapraszamy autorów z całego świata.

Chcemy, by serwis stał się przewodnikiem. Na stronach Liturgia.pl już teraz znajdują się m.in. artykuły wybitnych liturgistów i teologów, wywiady ze śpiewakami i kompozytorami tworzącymi muzykę liturgiczną, recenzje książek i czasopism poświęconych liturgii oraz płyt z muzyką liturgiczną, komentarze do czytań mszalnych, tekstów liturgii godzin i formularzy mszalnych. Część materiałów dostępna jest w formie multimedialnej jako audio i wideo. Liturgia.pl zawiera w sumie kilkanaście tysięcy artykułów, których zbiór wciąż się powiększa. Grono autorów i czytelników pracuje nad jego stałym rozwojem i aktualnością.

Serwis specjalny
na Triduum Paschalne

To jedyny okres w Kościele, gdy czas celebrowania liturgii zrównuje się z czasem, w którym mają miejsce wydarzenia z życia Jezusa. Triduum to czas, w którym znaki, symbole i sakramenty przeplatają się i tworzą naszą więź z paschą Pana. Dlatego co roku tworzymy dla Was serwis specjalny.

Niektóre projekty zrealizowane dotychczas w ramach Liturgia.pl

Demony współczesności

„Demony współczesności” to cykl 7 filmów przygotowanych przez portal Liturgia.pl na ostatnie dni Wielkiego Postu. O acedii, cynizmie, krytykanctwie, niestałości, narcyzmie i innych rozmawiać będą studenci z DA „Beczka” oraz Bernard Sawicki OSB, Paweł Kozacki OP, ks. Grzegorz Ryś, Janusz Pyda OP.

Abecadło Adwentu

Czym jest asceza, askesis? Czy tylko ćwiczeniem fizycznym i duchowym, wiodącym człowieka ku samodoskonaleniu? O ascezie w rozumieniu chrześcijańskim, z Adwentem w tle – oraz o kolejnych hasłach z adwentowego słownika opowiadają ojcowie dominikanie.

Sześć prawd wiary

Chcąc wpisać się multimedialnie w obchody Roku Wiary, serwis Liturgia.pl i Wydawnictwo Św. Stanisława BM przygotowały cykl krótkich filmów na temat sześciu prawd wiary. Od środy popielcowej przez cały wielki post będzie można je zobaczyć w internecie.

Czy jestem gotowy?

Pod tym wspólnym tytułem przygotowaliśmy serię pięciu krótkich filmów dotyczących przygotowania do przeżywania najważniejszych dla każdego katolika Tajemnic Paschalnych. Ma pobudzić naszą czujność, wzmocnić gotowość i być choć małym krokiem w kierunku osobistej przemiany.

Śpiew Ewangelii

Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone, czyli proklamowane. Pismo Święte ma nie tylko karmić słuchających, uczyć, umacniać, wzywać do nawrócenia, ale także być oznajmianiem prawdy Bożej wobec Boga, świętych i aniołów.

Liturgia.pl w mediach społecznościowych

Nieustannie rozwijamy się dla Was

2003

Tworzymy serwis internetowy Pascha.org.pl – pierwsza strona w polskim internecie w sposób kompleksowy koncentrująca się na tematyce liturgii.

2004

Na wiosnę, przed pierwszymi warsztatami muzyczno-liturgicznymi, rusza strona internetowa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, tworzona przez braci dominikanów. Zawiera informacje o śpiewniku Niepojęta Trójco, płytach na Triduum Paschalne, a przede wszystkim o warsztatach.

2005

Krótko przed rozpoczęciem roku rusza nowa strona Ośrodka, poszerzająca stopniowo swoją zawartość i formę wizualną.

2007

Serwis Ośrodka rozrasta się dynamicznie, łącząc informacje o jego działalności z treściami z portalu Pascha.org.pl. Dostarcza konkretnych narzędzi dla osób zaangażowanych w liturgię w całej Polsce. W październiku zdobywamy Nagrodę Główną w II Ogólnopolskim Konkursie Chrześcijańskich Witryn Internetowych o Nagrodę św. Izydora, w kategorii „Instytucje kościelne”.

2009

Rusza platforma blogowa Liturgia.pl, będąca zapowiedzią serwisu Liturgia.pl. Treść jest stopniowo przenoszona do serwisu Liturgia.pl i zastępuje on dotychczasową stronę.

2013

Pod koniec roku rusza nowy serwis internetowy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, skonstruowany według koncepcji o. Tomasza Grabowskiego. Strona koncentruje się na prezentowaniu naszej działalności. Obydwa serwisy prezentują ich redaktorzy.

2014

13 marca odbywa się premiera strony 7pierwszych.pl, tworzonej przez serwisy Liturgia.pl i Dominikanie.pl. Nowy serwis ma pomóc w przygotowaniu się do każdego z siedmiu sakramentów i podpowiedzieć, ja żyć nimi na co dzień. O projekcie opowiadają jego autorzy.

2014

W połowie roku sklep internetowy serwisu Liturgia.pl rusza w zupełnie nowej odsłonie. Dla kupujących oznacza to nie tylko poszerzoną ofertę najbardziej wartościowych książek, czasopism, nagrań i innych propozycji, ale przede wszystkim poprawiony wygląd i zupełnie nowe funkcjonalności, które uczynią zakupy przyjemnością.

2017

Serwis przechodzi największe zmiany od czasu swojego powstania. Całkowicie zmienił się wygląd i układ treści, choć w nowej odsłonie ma nie zabraknąć żadnego artykułu z dotychczasowego, bogatego archiwum. O zmianach na stronie piszą media katolickie.

2021

Poszerzamy pracę nad serwisem. Oprócz regularnie publikowanych materiałów muzycznych i pomocy liturgicznych, publikujemy recenzje, wywiady i artykuły – a to dopiero początek naszych działań.

Zostaw nam swój adres

– będziemy Cię informować o najważniejszych nowościach