Warsztaty Muzyki Niezwykłej

3-9 lipca 2023 w Krakowie

Tygodniowe warsztaty śpiewu liturgicznego w języku polskim

Posłuchaj ojców Łukasza Miśko i Wojciecha Sznyka (1,5 minuty)

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to wiodący projekt Fundacji, przeznaczony dla osób zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty chcemy pomagać wiernym w Polsce i na świecie odkrywać skarby liturgii Kościoła.

Hasło tegorocznej edycji – „Pan mój i Bóg mój” – to obraz ofiarowany nam w liturgii pierwszego dnia warsztatów, w święto św. Tomasza Apostoła. Tymi słowami wyznał on wiarę w Zmartwychwstałego, gdy Ten stanął przed nim ukazując mu rany, znaki niedawnej męki, na swoim uwielbionym ciele.

Jednak droga Tomasza do wiary była bardziej skomplikowana: przez swój początkowy sceptycyzm i ostrożność wobec wieści o powstaniu Jezusa z martwych Tomasz otrzymał nawet w tradycji przydomek Niedowiarka. „Dopóki nie włożę mojej ręki w miejsce ran, nie uwierzę”. Może jest nam blisko do tego właśnie Tomasza, mocującego się z pytaniami o możliwość wiary, ostrożnie poszukującego znaków i wiarygodnych argumentów?

„Uwierzyłeś, Tomaszu, bo mnie ujrzałeś.
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”

W utworach, nad którymi będziemy pracować podczas tegorocznych warsztatów, chcemy poświęcić więcej uwagi tematyce adoracji i Eucharystii, a w codziennych konferencjach z pomocą naszego kaznodziei, biskupa Michała Janochy, będziemy zastanawiać się nad doświadczanymi dzisiaj trudnościami w wierze, jak też nad pomocą, jaką sztuka sakralna – wizualna i muzyczna – daje człowiekowi poszukującemu Boga.

Naszym celem jest, by uczestnicy tegorocznych warsztatów, umocnieni w wierze i wzbogaceni o nowe umiejętności muzyczne, powrócili do swoich wspólnot i parafii, żeby tam zapraszać – jak św. Tomasz Apostoł – kolejne osoby do doświadczania piękna i mocy Zmartwychwstałego Jezusa.

Serdecznie zapraszamy Was początkiem lipca do Krakowa – formularz zgłoszeniowy będzie działał do wyczerpania wolnych miejsc. Cieszymy się, że mimo wszechobecnych podwyżek, udało nam się utrzymać ceny uczestnictwa bez zmian względem ubiegłego roku. Koniecznie przekażcie nasze zaproszenie także wszystkim przyjaciołom i znajomym, dla których może okazać się cenne!

Wybór sekcji uczestnictwa

Aby dokonać właściwego wyboru poziomu grupy należy wybrać zdanie, które najlepiej opisuje oczekiwania uczestnika.

Oprócz zajęć ze śpiewu wielogłosowego każdy uczestnik zapisuje się na wybrane zajęcia specjalistyczne. Odbywają się one od poniedziałku do soboty po południu, przy czym struktura zajęć oraz ilość i długość przerw uzależniona jest od prowadzących poszczególne grupy.

Śpiew wielogłosowy – zajęcia w chórze

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich uczestników i prowadzone na trzech poziomach zaawansowania. Głównym celem zajęć jest poszerzenie znajomości repertuaru śpiewów liturgicznych oraz podniesienie umiejętności wokalnych.

Poziom I
Jestem początkującym chórzystą. Chcę rozpocząć naukę od podstaw. Nie mam doświadczenia w śpiewie wielogłosowym. Chcę nauczyć się prostych liturgicznych pieśni wielogłosowych. Prowadzący: Urszula Rogala, Krystian Neścior.

Chór początkujący ma poranną rozśpiewkę we własnym gronie, a dwa pozostałe – wspólną.

Poziom II
Mam doświadczenie śpiewu wielogłosowego w chórze lub scholi. Chcę poszerzyć znajomość repertuaru o nowe lub mniej znane kompozycje i rozwinąć umiejętności świadomej pracy nad swoim głosem. Radzę sobie z zapisem nutowym – najbardziej zależy mi na doskonaleniu interpretacji utworów pod profesjonalnym okiem kompozytorów i dyrygentów. Prowadzący: Marcin Wasilewski-Kruk, Dawid Kusz OP, Łucja Nowak, Magdalena Szymańska.

Poziom III
Mam doświadczenie śpiewu wielogłosowego i popularne pieśni mszalne nie stanowią dla mnie wyzwania. Chciałbym popracować nad trudniejszym repertuarem. Jestem gotowy do bycia głosem prowadzącym w swojej grupie. Chór III ma zajęcia również podczas zajęć sekcyjnych (nie wybiera się sekcji tematycznej), ale przyłącza się do popołudniowej próby do Mszy św. Prowadzący: Anita Pyrek-Nąckiewicz.

Moje pierwsze warsztaty

Te zajęcia można potraktować jako kontynuację śpiewu wielogłosowego na poziomie I.
Wtedy: Chcę poznać elementy muzyki, brać udział w ćwiczeniach rytmicznych, poznać podstawy właściwej emisji głosu, dowiedzieć się jak kształcić swój słuch muzyczny, a także zacząć śpiewać proste liturgiczne utwory czterogłosowe.
Lub dla osób które mają w perspektywie pracę z początkującymi zespołami. Wtedy: Chcę, pod okiem doświadczonych muzyków, dowiedzieć się jak pracować z osobami, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze śpiewem w kościele. Poznać ćwiczenia umuzykalniające i podstawowe zasady pracy ze scholą.
Prowadzący: Urszula Rogala, Krystian Neścior.
Wybieram tę sekcję →

Emisja głosu

Chcę poznać zasady wydobywania głosu w śpiewie, zdobyć lub poszerzyć wiedzę dotyczącą rezonatorów, oddychania przeponowego, nauczyć się jak lepiej śpiewać i jak rozśpiewywać zespół; poznać podstawy pracy nad głosem różnymi metodami. Prowadząca: Katarzyna Młynarska.
Wybieram tę sekcję →

Śpiew chóralny

Te zajęcia można potraktować jako kontynuację śpiewu wielogłosowego na poziomie II.
Chcę poszerzyć swój repertuar chóralny. Uczyć się nowych pieśni. Śpiewać, śpiewać i jeszcze raz śpiewać!
Prowadzący: Marcin Wasilewski-Kruk, Magdalena Szymańska.
Wybieram tę sekcję →

Podstawy dyrygowania

Chcę nauczyć się podstaw dyrygowania, co to jest schemat, na co należy zwracać uwagę prowadząc zespół.
Prowadząca: Łucja Nowak.
Wybieram tę sekcję →

Śpiew korsykański

Od tradycji ustnej do kompozycji: chcę poznać specyfikę tradycyjnego śpiewu korsykańskiego; nauczyć się nowych utworów; pracować pod okiem praktyka i kompozytora z Korsyki.
Prowadzący: Jean-Étienne Langianni.
Wybieram tę sekcję →

Śpiew gregoriański

Chcę poznać wybrane śpiewy gregoriańskie z Liturgii Godzin, zasady śpiewu czytań, uczyć się tonów psalmowych, antyfon, melodii hymnów, responsoriów; współprzygotowywać liturgię warsztatową.
Prowadzący: Łukasz Czartowski.
Wybieram tę sekcję →

Śpiew wschodni wielogłosowy

Andrij Szkrabiuk, kantor ze Lwowa, zaproponował przygotowanie zestawu części stałych oraz pozostałych śpiewów mszalnych, tym razem w wielogłosowej tradycji gruzińskiej. Wyjątek stanowią melodie psalmów responsoryjnych, pochodzące z różnych tradycji.
Chcę poznać specyfikę śpiewu z tradycji wschodniej pod okiem specjalisty, kantora i praktyka. Chcę nauczyć się nowoopracowanych wielogłosowych śpiewów mszalnych. Prowadzący: Andrij Szkrabiuk.
Wybieram tę sekcję →

Sekcja międzynarodowa

Już po raz drugi uruchomimy międzynarodową sekcję pod nazwą Extraordinary Music Workshop, do której zapraszamy pasjonatów śpiewu z całego świata. Oczywiście, mogą się do niej zapisywać także zainteresowane osoby z Polski, ale zajęcia i konferencje prowadzone będą w języku angielskim. Szczegółowe informacje i zapisy dostępne są na oddzielnej stronie.
Wybieram tę sekcję →

            

Konferencje dla uczestników

Przez całe warsztaty konferencje głosił będzie bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski. Rola piękna i sztuki w chrześcijaństwie to temat, którym ks. biskup zajmuje się od lat, łącząc perspektywę teologa i historyka sztuki.
Dla wszystkich zgłoszonych →

Konsultacje indywidualne

Chcę zostać przesłuchany i mieć możliwość dowiedzenia, co mogę zrobić, aby lepiej korzystać z mojego głosu.
Prowadzący: m.in. Katarzyna Młynarska, Kornelia Wojnarowska.
Zapisuję się z konsultacjami →

Dla posługujących przy ołtarzu

W tym roku w dniach 6-9 lipca (tylko drugi blok) otwieramy także Warsztaty Ministrantury Niezwykłej, na które zapraszamy posługujących przy ołtarzu: ceremoniarzy, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., zakrystianów, animatorów i wszelkich pasjonatów liturgii w wieku od 16 lat wzwyż (w tym zwłaszcza osoby dorosłe – nie są to rekolekcje dla najmłodszych ministrantów).
W programie m.in. codzienna asysta na Mszy św. z ks. biskupem i podczas Liturgii godzin, spotkania z ceremoniarzami papieskimi i biskupimi, pielgrzymka do pobliskiego opactwa i wiele innych propozycji. Więcej informacji na oddzielnej stronie projektu.
Wybieram tę sekcję →

Jeśli nadal masz wątpliwości co do decyzji lub masz szczegółowe pytania dotyczące wyboru sekcji, napisz bezpośrednio do koordynatora warsztatów: [email protected]. Pozostałe pytania prosimy kierować na adres [email protected].

Wolontariat podczas warsztatów

Nie przewidujemy możliwości łączenia uczestnictwa w warsztatach i wolontariatu w tym samym czasie, ale jeśli chcesz zaangażować się w wolontariat, szczegóły znajdziesz na tej stronie.

Co o nas mówią?

Dominikański Ośrodek Liturgiczny od wielu lat propaguje najwyższej klasy muzykę liturgiczną oraz wszystko inne, co jest potrzebne do godnej i świętej liturgii 👍🏻
Dominika Krupińska
uczestniczka WMN
Okazało się, że jednak ktoś poważnie traktuje to, że ofiara naszego Pana to najświętsza rzeczywistość, w jakiej uczestniczymy. I że komuś zależy na tym, żeby ten fakt był namacalny, wyraźnie widoczny. Dziękuję Wam za to, że jesteście. Chwała Trójcy Przenajświętszej.
Adam Michalik
uczestnik WMN
Niezwykłe Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2019 👌🏻 Dzięki, że czynicie świat i modlitwę pełnymi piękna ❤️
Bartek Niemkiewicz
uczestnik WMN
Zawsze rozwalicie tak, że wreszcie rozumiem ten kamień odsunięty! Bogu za Was dzięki 🙂
Małgorzata Janiec
blogerka Liturgia.pl

Program dnia

Poniżej przedstawiamy zaktualizowany program dnia tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej.

  • Poniedziałek

    Niedziela 2.07.2023, godz. 16:00-19:00 – recepcja uczestników

    7-12 i 15-19 Recepcja (dla przyjeżdżających w poniedziałek)
    7:30 Jutrznia (Bazylika)
    8:30 Przywitanie, informacje (Aula św. Tomasza)
    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:30 Zajęcia w chórach (poziom I, II, III oddzielnie)
    12:00 Msza św. w bazylice

    przerwa obiadowa

    14:30-16:00 Warsztaty w sekcjach tematycznych
    16:15-17:45 Warsztaty w sekcjach tematycznych
    18:00-19:00 Nieszpory i konferencja (bp Michał Janocha) w Kapitularzu

    przerwa na kolację

    20:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem

  • Wtorek

    7:30 Jutrznia w bazylice

    przerwa śniadaniowa

    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (oddzielnie poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    przerwa obiadowa

    14:15-15:15 Warsztaty w sekcjach
    15:30-16:45 Próba do Mszy św. (Bazylika)
    17:00 Msza św., Nieszpory, konferencja dla uczestników (bp Michał Janocha)

    przerwa na kolację

    20:15 Koncert Dawida Kusza OP i Sancta Trinitas, w programie kompozycje oparte o śpiew gregoriański
    Śpiew gregoriański nieprzerwanie od wieków fascynuje swoim mistycznym, kontemplatywnym charakterem. Inspiruje też kompozytorów, by w oparciu o gregoriańskie hymny, antyfony czy responsoria tworzyć nowe utwory sakralne. O. Dawid Kusz OP nie jest wyjątkiem. W jego dorobku ostatnich kilku lat znalazło się wiele kompozycji wykorzystujących liturgiczny materiał gregoriański, którym we wtorkowy wieczór chcemy się z Wami podzielić. Zaśpiewa go dla Was chór kameralny Sancta Trinitas, działający przy krakowskiej bazylice Trójcy Świętej, a prowadzony przez o. Dawida.

  • Środa

    7:30 Jutrznia w bazylice

    przerwa śniadaniowa

    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (oddzielnie poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    przerwa obiadowa

    14:15-15:15 Warsztaty w sekcjach
    15:30-16:45 Próba do Mszy św. (Bazylika)
    17:00 Msza św., Nieszpory, konferencja dla uczestników (bp Michał Janocha)

    przerwa na kolację

    20:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem

  • Czwartek

    7:30 Jutrznia w bazylice

    przerwa śniadaniowa

    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (oddzielnie poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    przerwa obiadowa

    14:15-15:15 Warsztaty w sekcjach
    15:30-16:45 Próba do Mszy św. (Bazylika)
    17:00 Msza św., Nieszpory, konferencja dla uczestników (bp Michał Janocha)

    przerwa na kolację

    20:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem

  • Piątek

    8:00 Jutrznia (Katedra Wawelska)

    przerwa śniadaniowa

    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (oddzielnie poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    przerwa obiadowa

    14:15-15:15 Warsztaty w sekcjach
    15:30-16:45 Próba do Mszy św. (Bazylika)
    17:00 Msza św., Nieszpory, konferencja dla uczestników (bp Michał Janocha)

    przerwa na kolację

    20:15 Koncert w Bazylice Bożego Ciała
    Podczas warsztatów poświęconych Eucharystii i adoracji nie sposób nie skorzystać z możliwości nawiedzenia miejscowej, krakowskiej świątyni, której sama nazwa do tej właśnie tajemnicy odsyła. Gotycka Bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu od wieków jest miejscem promieniującym nabożeństwem do Chrystusa w sakramencie ołtarza. Tam właśnie planujemy spędzić piątkowy warsztatowy wieczór. Rozpocznie go krótka uczta muzyczna z nietypowym – jak na Kraków – repertuarem. W przepięknym, barokowym wnętrzu Bazyliki uczestnicy z grupy międzynarodowej podzielą się owocami swojej kilkudniowej pracy nad barokowymi motetami pochodzącymi z jezuickich misji w Peru i Boliwii, a odnalezionych tam i opracowanych na nowo przez polskiego misjonarza i muzykologa, ks. Piotra Nawrota. Następnie spędzimy czas na adoracji Najświętszego Sakramentu, a w modlitwie pomogą nam utwory eucharystyczne przygotowane przez zaawansowaną grupę międzynarodową.

  • Sobota

    7:30 Jutrznia w bazylice

    przerwa śniadaniowa

    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (oddzielnie poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    przerwa obiadowa

    14:15-15:15 Warsztaty w sekcjach
    15:30-16:45 Próba do Mszy św. (Bazylika)
    17:00 Msza św., Nieszpory, konferencja dla uczestników (bp Michał Janocha)

    przerwa na kolację

    20:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu ze śpiewem

  • Niedziela

    czas na śniadanie

    8:30 Jutrznia
    9:00 Rozśpiewanie (Chór II i III razem, chór I oddzielnie)
    9:30-11:00 Zajęcia w chórach (poziom I, II, III)
    11:15-12:45 Warsztaty w sekcjach

    czas na lunch

    14:30 Prezentacja warsztatów i podsumowanie
    15:30 Msza św. na zakończenie warsztatów (Bazylika)

Restauracje partnerskie – tu uczestnicy zjedzą dobrze i ze zniżką

Transmisja na żywo

Planujemy transmitować na żywo Mszę świętą kończącą tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej i prezentację sekcji warsztatowych w niedzielę 9 lipca. Zapraszamy do obecności na żywo w bazylice Świętej Trójcy lub śledzenia transmisji.

Subskrybuj i oglądaj

Tegoroczni prowadzący

Bp Michał Janocha
Rekolekcjonista
Ula Rogala
Kompozytorka
Marcin Wasilewski-Kruk
Dyrygent, wokalista
Magdalena Szymańska
Pedagog wokalny
Łucja Nowak
Prowadzenie scholi
Katarzyna Młynarska
Wokalistka, muzykolog
Anita Pyrek-Nąckiewicz
Prowadzenie scholi
Jean-Étienne Langianni
Śpiewak i kompozytor
Andrij Szkrabiuk
Muzyk greckokatolicki
Krystian Neścior
Kompozytor, śpiewak i kantor
Dawid Kusz OP
Członek zespołu, kompozytor

Dotknij i uwierz

Zobacz więcej produktów, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję i bądź gotów na Warsztaty Muzyki Niezwykłej.

Zobacz więcej

Zostań Mecenasem Muzyki Niezwykłej

Jeśli nie możesz wziąć udziału w tegorocznych warsztatach, ale idea jest Ci bliska, prosimy Cię o wsparcie organizacji wydarzenia. Każda złotówka jest dla nas ważną pomocą w przygotowaniach!


 

Partnerzy, wspierający tegoroczną edycję

To już ósma edycja

Z przyjemnością przypominamy Wam reportaż z wcześniejszych Warsztatów Muzyki Niezwykłej – organizujemy je od 2013 roku. Zobaczcie, jak było!

  • Extraordinary Music Workshop 2024

    Archiwalne, Edukacyjne, English Homepage Projects, Projekty muzyczne, W realu, Warsztaty, Warsztaty Muzyki Niezwykłej, Warsztaty Muzyki Niezwykłej (tylko)
  • Extraordinary Music Workshop 2025

    Edukacyjne, Homepage Projects, Projekty, Projekty muzyczne, W realu, Warsztaty, Warsztaty Muzyki Niezwykłej, Warsztaty Muzyki Niezwykłej (tylko)
  • Extraordinary Music Workshop 2023

    Archiwalne, Edukacyjne, English Homepage Projects, Homepage Projects, Projekty muzyczne, W realu, Warsztaty, Warsztaty Muzyki Niezwykłej, Warsztaty Muzyki Niezwykłej (tylko)
  • Extraordinary Music Workshop 2021

    Homepage Projects, Projekty muzyczne, W realu, Warsztaty, Warsztaty Muzyki Niezwykłej, Warsztaty Muzyki Niezwykłej (tylko)

Muzyczne przygotowania

W związku z tym, że na tegorocznych Warsztatach Muzyki Niezwykłej czeka nas wiele śpiewania i wiele nowych kompozycji – proponujemy zapoznanie się z częścią materiału, zwłaszcza z utworami spoza śpiewników „Niepojęta Trójco”.

Zajęcia będą odbywać się
w Klasztorze Ojców Dominikanów
ul. Stolarska 12, Kraków

Kontakt z organizatorem:
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
ul. Stolarska 6/30, 31-043 Kraków

tel. (+48) 12 362 69 32 wew. 1
e-mail: [email protected]
Inne możliwości kontaktu z nami




    Chcę dostawać także aktualności na podany adres.