Z naszej historii
Dominikański Ośrodek Liturgiczny powstał w celu
zbierania osiągnięć wszystkich osób zaangażowanych
w celebrowanie, badanie i dbanie o piękno liturgii.
/* ini_set('display_errors', 1); ini_set('display_startup_errors', 1); error_reporting(E_ALL); */ ?>
Dominikański Ośrodek Liturgiczny powstał w celu
zbierania osiągnięć wszystkich osób zaangażowanych
w celebrowanie, badanie i dbanie o piękno liturgii.
Od 1994 roku Dominikański Ośrodek Liturgiczny pomaga wiernym odnajdywać sposoby realizowania przywileju powszechnego kapłaństwa. Uczymy, jak odprawiać liturgię we wspólnocie, by była nie tylko piękna, ale i przemieniająca wiernych i społeczność, w której żyją. Jednym z najbardziej powszechnych, a zarazem wzniosłych środków, które temu służą, jest śpiew. Dzięki niemu duchowe treści przeżyć stają się dostępne dla wszystkich członków wspólnoty, każdy może przyłączyć się do wspólnego działania, poddać się miłującej mocy Boga i doświadczyć, w jaki sposób piękno odzwierciedla Jego majestat.
W liście do ojca prowincjała znajdujemy pierwsze zapiski o ośrodku, tworzonym w Krakowie przez dominikańskich braci. Po dekadzie przygotowywania materiałów liturgicznych, wykorzystywanych w Bazylice Świętej Trójcy (tekstów pieśni, kalendarza liturgicznego czy materiałów na Pielgrzymkę Dominikańską), bracia organizują pierwsze w Polsce na taką skalę warsztaty śpiewu liturgicznego przed Triduum Paschalnym 2004 roku. W międzyczasie wydany został także śpiewnik Niepojęta Trójco (I wydanie I tomu, 1998) oraz znane kasety (a później płyty) Sławcie usta i Radosna Światłości (2002).
Pracę w Ośrodku wkrótce po święceniach diakonatu rozpoczyna br. Tomasz Grabowski OP i wraz z powiększonym zespołem zaczyna rozbudowę istniejącej instytucji. Pierwszy większy projekt to adwentowe warsztaty śpiewu liturgicznego, które prowadzą m.in. Marcin Bornus-Szczyciński, Jacek Sykulski, Piotr Pałka, Hubert Kowalski.
W dniach 5-7 września w kapucyńskim ośrodku rekolekcyjnym w Skomielnej Czarnej odbyły się pierwsze rekolekcje liturgiczne, wtedy jeszcze pod tytułem Mysterium fascinosum, zorganizowane przez ówczesnego krakowskiego kleryka Krzysztofa Porosłę. Braliśmy w nich aktywny udział, a nasze zaangażowanie zwiększało się w kolejnych latach – od kilku lat jesteśmy ich głównym organizatorem. Więcej: mf.org.pl.
Po 4 latach prowadzenia naszego serwisu internetowego pod adresem liturgia.dominikanie.pl przejęliśmy domenę liturgia.pl i po kilkumiesięcznych przygotowaniach uruchomiliśmy nowy serwis internetowy o liturgii – początkowo jako platformę blogową, a później jako największy polski portal o tematyce liturgicznej. Redakcja mieści się przy ul. Dominikańskiej w związku z niedawną przeprowadzką całego Ośrodka z ul. Stolarskiej. Więcej: www.liturgia.pl.
15 kwietnia 2010 roku Dominikański Ośrodek Liturgiczny został oficjalnie zarejestrowany jako fundacja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wkrótce później, 26 listopada 2013 otrzymaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego. Więcej w zakładce 1%.
Na początku września zorganizowaliśmy pierwsze Warsztaty Muzyki Niezwykłej, które są kontynuacją naszych dotychczasowych licznych pomniejszych inicjatyw tego rodzaju, ale na znacznie większą skalę – wydarzenia trwa cały tydzień i gromadzi dużą liczbę uczestników oraz po raz pierwszy w Polsce szerokie grono wybitnych prowadzących. Projekt kontynuujemy – od kolejnego roku w miesiącach wakacyjnych (2014, 2015, 2017, 2019). Więcej na warsztaty.mn.
28 lipca otworzyliśmy nasz sklep w krużgankach krakowskiego Klasztoru Ojców Dominikanów. Uroczystego przecięcia czarno-białej wstęgi dokonali o. Przeor klasztoru i o. Prezes naszej Fundacji. Od tego czasu nasz niewielki sklep wpisał się w krajobraz ulicy Stolarskiej, stał się również ważnym punkcie na bogatej mapie religijnych sklepów Krakowa. Więcej o sklepie tutaj.
Podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w lecie w Krakowie, byliśmy odpowiedzialni za liturgię anglojęzycznego ośrodka „Mercy Centre”, zlokalizowanego na Tauron Arenie: przygotowywaliśmy Msze święte i nabożeństwa – od paramentów poprzez asystę aż po scholę liturgiczną. Więcej na stronie projektu.
W styczniu utworzona przez nas schola pod dyrekcją o. Dawida Kusza OP śpiewała podczas Mszy św. kończącej Jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego w Bazylice na Lateranie. Celebracji przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Więcej na stronie projektu.
W styczniu zorganizowaliśmy w krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów kolędowanie w 15. rocznicę wydania bestsellerowej płyty „Jezu Śliczny Kwiecie”. W wydarzeniu wzięli udział bracia, którzy półtorej dekady wcześniej brali udział w nagraniu albumu oraz współcześni bracia studenci. Kapitularz był całkowicie wypełniony. Dowiedz się więcej o płytach.
W wigilię Zesłania Ducha Świętego naszych katechumenów ochrzcił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski udzielił także sakramentu bierzmowania grupie kandydatów, którzy uczestniczyli w naszym kursie przygotowującym. Całość odbyła się podczas rozbudowanej o dodatkowe czytania Mszy św. wigilijnej. Dowiedz się więcej o katechumenacie.
Na początku lipca rozpoczęliśmy planowaną od dawna przeprowadzkę z naszego biura przy ul. Dominikańskiej 3 na Stolarską 6, a 5 października w gronie bliskich przyjaciół oficjalnie rozpoczęliśmy pracę w nowym biurze – nasze dwa pomieszczenia pobłogosławił przeor krakowskiego Klasztoru Dominikanów, o. Piotr Ciuba OP. Następnego dnia uruchomiliśmy także zupełnie nową stronę internetową – zobacz więcej.
O początkach Ośrodka rozmawialiśmy także w pierwszym odcinku cyklu „zDOLni” z o. Mirosławem Pilśniakiem, który był jednym z inicjatorów liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.