fbpx

Kraków: „Liturgiczny orzech do zgryzienia” – odbyły się XIV rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans

10-12 września 2021 (piątek-niedziela)

W niedzielne popołudnie zakończyła się XIV edycja rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, które odbywały się pod hasłem „Liturgiczny orzech do zgryzienia”. Ponad setka uczestników w budynku krakowskiego seminarium i drugie tyle online od piątku 10 września zgłębiało tematy liturgiczne wraz z rekolekcjonistą, bp. Arturem Ważnym.

– Coroczne rekolekcje liturgiczne to okazja do tego, żeby na liturgię patrzeć jakby przez lupę i przypatrzeć się w szczegółach różnym aspektom życia liturgicznego w Kościele – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, będącej jednym z organizatorów wydarzenia.

 – W tym roku nie wybraliśmy jednego konkretnego szczegółu. Jako temat przyjęliśmy pewien rodzaj trudności, ową twardość do zgryzienia – jak sugeruje sam tytuł: liturgiczny orzech do zgryzienia; więc patrzymy na kilka elementów, które okazały się dość wymagające, okazały się wyzwaniem dla Kościoła w ostatnich miesiącach czy latach – dodaje o. Miśko. 

Uczestnicy rekolekcji od piątkowego do niedzielnego popołudnia uczestniczyli w seminariach, panelach dyskusyjnych, celebracjach liturgicznych, a także w serii wykładów.

– W pierwszy dzień rekolekcji mogliśmy wysłuchać wykładu pana dr. Jerzego Mycki, pasjonata liturgii, choć z wykształcenia matematyka, porządkującego kwestie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego – mówi ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. 

W sobotę uczestnicy wysłuchali czterech referatów. Serię rozpoczął ks. dr Grzegorz Strzelczyk – farorz z Tych, a przede wszystkim dogmatyk, który mówił o relacji pomiędzy modlitwą o uzdrowienie, a sakramentem uzdrowienia chorych. Drugi temat, podjęty przez ks. dr. Krzysztofa Wiśniewskiego z Legnicy, dotyczył kwestii cudów eucharystycznych: jak je należy rozumieć, jaka jest relacja między cudem eucharystycznym, a obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Następnie ks. dr Krzysztof Porosło wygłosił referat porządkujący kwestię komunii św. na rękę i do ust, a na koniec dr Timothy O’Malley – świecki teolog z Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych – mówił o kapłaństwie powszechnym ochrzczonych.

Również w sobotnie popołudnie odbyła się premiera serii książkowej, wyrastającej z doświadczenia rekolekcji, która otrzymała ich tytuł, „Mysterium fascinans”. Dwie pierwsze książki ukazały się już nakładem Wydawnictwa WAM i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, i zostały zaprezentowane publiczności. Podczas spotkania ojcowie Dominik Jurczak i Dominik Jarczewski mówili także o swojej książce „Nerw święty”, która ukazała się w ostatnich miesiącach nakładem Wydawnictwa W drodze.

– Niedziela była dla nas natomiast „duchowym” dniem – zauważa ks. Krzysztof – bo oprócz Eucharystii, była katecheza mistagogiczna księdza biskupa, a także panel dyskusyjny z dr hab. Moniką Przybysz, dr Moniką Białkowską i dr. Marcinem Kędzierskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, jakie perspektywy w życiu Kościoła, także w aspekcie liturgii, odsłoniła pandemia, czy zauważamy jakieś plusy tego czasu, ale też o tym co jest wyzwaniem dla wspólnoty Kościoła i z czym nie umiemy sobie poradzić.

W tym roku rekolekcje wygłosił Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

– To jest dla mnie o tyle nowe, że zwykle byłem w określonych środowiskach, w powtarzających się grupach i rozpoznawałem twarze. Tutaj praktycznie mało kogo znam, więc to dla mnie jest takie nowe doświadczenie, żeby poznać ludzi i bardzo się z tego cieszę, że mogę nawiązać nowe relacje, poszerzyć świat różnych znajomych, którzy troszkę żyją inną duchowością (…), który też mnie ubogaca i który też nie jest mi obcy, bo liturgia jest moim życiem codziennym.

Ks. Artur Ważny, zanim przyjął sakrę biskupią, był dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji tarnowskiej, a także prowadził Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa. W trakcje rekolekcji poruszał m.in. właśnie tę tematykę.

– W Nowej Ewangelizacji o to chodzi, żeby doprowadziła do doświadczenia Boga w Liturgii i do spotkania z Nim, a ewangelizatorzy poprzez doświadczenie Jego obecności w życiu, później mieli zapał do tego, aby wyjść i ewangelizować. To pokazuje bardzo mocno, co mówi Sobór o liturgii, że jest i szczytem, i źródłem – mamy tam doprowadzić siebie i innych, ale też stamtąd czerpać siłę, żeby iść i potem z tego szczytu patrzeć na innych i przyprowadzać ich z powrotem.

W rekolekcjach wzięło udział łącznie blisko dwieście uczestników, którzy mogli uczestniczyć w nich zarówno w formie zdalnej, jak i w stacjonarnej. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, do uczestnictwa stacjonarnego w krakowskim seminarium organizatorzy mogli zaprosić tylko sto osób, czyli połowę dotychczasowego kworum.

– Na rekolekcjach jesteśmy drugi raz – mówią Aneta i Monika, które przyjechały razem. – Mamy może małą wiedzę na tematy liturgiczne. Temat pogłębiamy jednak nie tylko od strony teologicznej, ale wymiar duchowy i atmosfera nam tutaj bardzo odpowiadają – zauważają kobiety.

Organizatorem rekolekcji są Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. W obsługę wydarzenia, jak każdego roku, włączyło się kilkanaścioro oddanych wolontariuszy.

– Uczestniczyłam już wcześniej w pięciu edycjach rekolekcji Mysterium fascinans i zawsze było moim marzeniem, żeby być tutaj wolontariuszką – mówi Gabriela Kasprzyk, nosząca identyfikator z opisem „asystent uczestnika”. To niezwykłe przeżycie zobaczyć takie wydarzenie od drugiej strony – jak to wszystko działa. Cieszę się, że mogę się włączyć w organizację, ponieważ tak cenną misję mają te rekolekcje.

Rekolekcje Mysterium fascinans rokrocznie gromadzą około 200 osób, które chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Podczas każdej z dotychczasowych edycji na rekolekcjach gościli wybitni teologowie i liturgiści – wśród nich o. prof. Cassian Folsom OSB, ks. prof. Cesare Giraudo, ks. dr Jose Antonio Goñi, ks. prof. Felix Maria Arocena Solano i ks. prof. Pierangelo Muroni. Zaproszenia przyjmowali także m.in. ks. prof. Czesław Krakowiak, ks. prof. Bogusław Migut, ks. dr Maciej Zachara MIC, o. dr Mateusz Przanowski OP, dr Tomasz Dekert, ks. prof. Piotr Roszak, ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak i wielu innych znakomitych mówców. 

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Linki dla czytelników (do linkowania):

Kontakt dla uczestników i mediów:

Michał Wsiołkowski
[email protected]
tel. 12 444 12 52, kom. 668 557 705

Organizator:

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
ul. Stolarska 6/30, 31-043 Kraków
tel. (+48) 12 430 19 34