Chcemy podzielić się z Wami naszym podsumowaniem wydarzeń, które udało nam się zorganizować lub współorganizować w minionym, 2013 roku (poszczególne wydarzenia w treści linkują do szerszych wpisów z archwium bloga).

Kontynuując wieloletnią tradycję Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, podejmowaliśmy działania o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym: zorganizowaliśmy pierwsze tak duże Warsztaty Muzyki Niezwykłej, współpracowaliśmy także przy organizacji II Archidiecejzalnych Warsztatów Muzyki Liturgicznej w Lublinie i rekolekcji liturgicznych Mysterium Fascinans w Krakowie; kontynuowaliśmy zajęcia Szkoły Kantorów, której uczestnicy wzięli udział w dwóch sesjach wyjazdowych i zaprezentowali swoje umiejętności podczas końcoworocznego koncertu.

Naszych wykładów mogli słuchać uczestnicy Dominikańskiego Studium Filozoficzno-Teologicznego w Krakowie, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego, Studium Dominicanum w Warszawie i Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Bardzo zależało nam na dobrym przeżyciu ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Wiary (na przełomie 2012 i 2013). Dlatego postanowiliśmy zorganizować serie spotkań: Lekcje religii dla dorosłych, Dominikańska Szkoła Patrzenia (cykl jest obecnie kontynuowany przez krakowski klasztor oo. Dominikanów), Katechezy o liturgii świąt. Po wakacjach rozpoczął się cykl katechez o sakramentach pt. „Siedem tajemnic” oraz cykl seminariów pt. „Liturgia interdyscyplinarna”, które organizujemy razem z kwartalnikiem Pressje.

Prezes naszej Fundacji, o. Tomasz Grabowski, głosił dwukrotnie rekolekcje kapłańskie w Księżówce (czerwiec i listopad), a także na warszawskim Służewie, u sióstr Urszulanek w Krakowie, w Skawinie oraz konferencje o liturgii dla mniszek dominikańskich w Świętej Annie i dla uczestników spotkania „Na Fali Wielbienia” w Warszawie.

Konsekwentnie kontynuowaliśmy ważne cykle wydarzeń i projektów liturgicznych: niedzielne Msze na Gródku i wtorkowe Msze wotywne ku czci św. Dominika, podczas których modlimy się w intencji małżeństw, proszących o dar potomstwa oraz za dobrodziejów i przyjaciół Fundacji. Razem z działającą przy Fundacji grupą chorałową Vigilantes organizowaliśmy wigilie gregoriańskie większych uroczystości. Koordynowaliśmy także liturgiczny wymiar Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu.

Rozwój odnotował także serwis Liturgia.pl. Z okazji Roku Wiary, razem z krakowskim Wydawnictwem św. Stanisława realizowaliśmy wielkopostny projekt wideokomentarzy „6 prawd wiary”, a z serwisem Dominikanie.pl rozpoczęliśmy realizację projektu serwisu multimedialnego o sakramentach pt. „Siedem pierwszych”. Te i inne inicjatywy były promowane m.in. poprzez media społecznościowe, w których wciąż wzrasta grono obserwujących i komentujących. Udzieleniem sakramentów zakończyliśmy katechumenat, a po wakacjach rozpoczęliśmy kolejny rok kursu i opublikowaliśmy film na ten temat.

Wydaliśmy dwa pierwsze numery biuletynu (na Boże Ciało i Wniebowzięcie NMP), który można było pobrać ze strony na swój dysk. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu i promocji „Ewangeliarza osobistego” Mariana Grabowskiego, teki „Pressji” o Mszy świętej oraz książki Tomasza Dekerta pt. „Tylko Bóg wie, czy istnieje. Teologia dziecięca”. Przeprowadziliśmy akcję „Spisuj z nami”, w którą zaangażowało się ofiarnie około 50 wolontariuszy oraz zbiórkę publiczną pod hasłem „Wspomóż Liturgia.pl”. Zrealizowaliśmy zlecenia w zakresie realizacji multimedialnych i redakcji tekstu od zewnętrznych firm.

Ponad 20 razy udzieliliśmy oficjalnego patronatu medialnego serwisu Liturgia.pl inicjatywom, wydarzeniom (głównie warsztatom) oraz publikacjom.

Oddaliśmy do dyspozycji internautów nasz nowy sklep internetowy oraz uruchomiliśmy sklep serwisu Dominikanie.pl. Nie zabrakło nas na Targach SacroExpo w Kielcach, Sakralia w Poznaniu oraz SacroSilesia w Sosnowcu. Przeprowadziliśmy kilkukrotnie sprzedaż pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie i w innych miejscach, m.in. na Jarmarku dominikańskim w Gdańsku oraz w Szczecinie. Nasze kolędy trafiły także do odbiorców katalogu Prodoks i czytelników Gościa Niedzielnego.

Rozpoczęliśmy program staży i sami braliśmy udział w szkoleniach, m.in. w sesji o zarządzaniu, którą poprowadziła Anna Żaczek, wiceprezes i dyrektor ds. personalnych Stowarzyszenia WIOSNA.

Patrząc na powyższe podsumowanie, nie sposób nie dziękować dobremu Bogu za hojność Jego łaski, a jednocześnie uczestnikom tych wydarzeń za ich zaangażowanie, a często życzliwość i pomoc. Jeśli któryś z tych projektów jest Wam szczególnie bliski – czujcie się zaproszeni, aby podzielić się swoimi wspomnieniami w komentarzu poniżej.