To już siódmy raz, kiedy do krakowskiego klasztoru dominikanów zjechali się pasjonaci muzyki liturgicznej z całej Polski. Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2022 zgromadziły tym razem ponad 300 uczestników. W tym roku wydarzenie wpisuje się w obchody „Triduum Jackowego”, czyli jubileuszu osiemsetlecia przybycia dominikanów do Polski.

Od 15 do 21 sierpnia w klasztorze dominikanów przy ulicy Stolarskiej w Krakowie odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia jest fragment z tekstów św. Hildegardy z Biogen, odnoszący się do hiacyntu – „Powstaje z ognia”.

Jak zawsze w programie Warsztatów Muzyki Niezwykłej znalazły się wydarzenia otwarte: codzienna Msza święta – w tym roku codziennie o 17:00, a w niedzielę o 15:30 – oraz propozycje wieczorne: nabożeństwa, koncerty, a nawet projekcja filmu – codziennie o 20:30. Na te wydarzenia zaproszeni są wszyscy zainteresowani, także niebędący uczestnikami warsztatów, Msze św. są także transmitowane na żywo przez internet. Zwieńczeniem całotygodniowej pracy będzie otwarta dla wszystkich prezentacja jej efektów w niedzielę o 14:30 w Bazylice Świętej Trójcy.

– Śpiew liturgiczny, to coś, co tworzy liturgię. To nie oprawa, coś co ma zająć czas, kiedy ksiądz „robi swoje”. Śpiew liturgiczny ma być związany z tym, co się dzieje przy ołtarzu – mówi o. Wojciech Sznyk OP, koordynator warsztatów, pytany o muzykę liturgiczną. – Bardzo cieszę się, że już po raz kolejny jest tak duża odpowiedź w postaci liczby uczestników. W tym roku przybyli do nas ludzie zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Po raz pierwszy udało nam się stworzyć sekcję anglojęzyczną. Utwierdza nas to w tym, że ciągle istnieje potrzeba rozwoju śpiewu liturgicznego w Polsce – dodaje.

– Bardzo się cieszę, że mogę już po raz czwarty uczestniczyć w Warsztatach Muzyki Niezwykłej – podkreśla ks. Michał Stęchły. – Zawsze czekam na okres wakacyjny i na maila, który przychodzi od fundacji, z propozycją, żeby zapisać się na warsztaty – dlatego, że chcę tutaj wrócić. Przede wszystkim dlatego, że te warsztaty są zastrzykiem: nie tylko muzycznym, ale tutaj można wypracować wiele rzeczy, dowiedzieć się wielu nowych rzeczy i później pracować nad nimi cały rok. Ale to jest także zastrzyk duchowy, bo atmosfera, która tutaj panuje wiąże się z czymś więcej, niż z samą muzyką.

  Dla mnie to taki szczególny czas w roku, właściwie święto, na które czekam cały rok. Kiedy spotkamy się tutaj z wieloma osobami, z którymi w dużej mierze już się znamy, ale też z całą rzeszą osób, które są nowe, wspólnie z nimi tworzymy, coś tak pięknego, co trudno opisać – dzieli się współprowadząca warsztaty, Urszula Rogala. – To jest taka przestrzeń, gdzie jest miejsce na radość spotkania z drugim człowiekiem, ale też na spotkanie z Panem Bogiem i to właśnie w tej przestrzeni muzyki, która jest szczególną formą wyrazu, w której mamy wspólną wrażliwość i wspólnie poruszamy się w tym pięknie.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to nasz wiodący projekt, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju. Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.