W uroczystość św. Piotra i Pawła, 29 czerwca, zarazem w przeddzień rocznicy motu proprio Traditionis custodes, papież Franciszek wydał list apostolski Desiderio desideravi (Gorąco pragnąłem), poświęcony przede wszystkim potrzebie pogłębionej formacji liturgicznej. Skąd to zainteresowanie tematem liturgii u papieża, który przez wiele lat swego pontyfikatu wydawał się zaangażowany raczej w inne aspekty życia Kościoła?
W opublikowanym dzisiaj przez Catholic News Agency artykule pt. „Piękno, prawda i jedność: dlaczego papież Franciszek jest tak zatroskany o liturgię”, o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wyjaśnia, że jest to wyraz troski papieża o sprawę jedności, która jest aktualnie zagrożona przez „wojny liturgiczne”.
– Nie możemy używać liturgii jako broni – mówi dominikanin, wykładowca liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym w Rzymie. – To, co możemy, to organizować debaty na tematy liturgiczne, możemy dyskutować nad tym, jaki aspekt odnowy liturgii został przeprowadzony dobrze, a jaki źle. Ale nie możemy okazać nieposłuszeństwa i używać liturgii do pokazania, że ktoś w Kościele nie jest tak naprawdę jego częścią”.
Oficjalne tłumaczenie dokumentu na język polski jeszcze się nie ukazało, ale jest on dostępny w językach angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim na stronach internetowych Watykanu. Jego wiodącym tematem jest nie tyle nowe prawodawstwo, ile potrzeba szerszego zrozumienia liturgii w kontekście wszystkich czterech konstytucji ostatniego Soboru. Zachęcamy do lektury całości artykułu w Catholic News Agency, gdzie oprócz o. Jurczaka znaczenie publikacji listu apostolskiego papieża o formacji liturgicznej komentują o. Giovanni Zaccaria z rzymskiego Uniwersytetu Santa Croce oraz Valentina Angelucci, doktorantka z Papieskiego Instytutu Liturgicznego San Anselmo.