Podczas koncertu zatytułowanego „An hour of silence and contemplation in the bright sky of the Northern Lights’ sounds” zespół Linnamuusikud wykonał kilkanaście utworów muzycznych z różnych epoki i różnej proweniencji. Dużą część z nich opartą na tekstach maryjnych antyfon, stanowiła tradycyjna muzyka estońska, usłyszeliśmy też znane utwory zachodnioeuropejskie. Bardzo miłym gestem ze strony muzyków było zaśpiewanie trzech utworów, dawnych kompozytorów polskich: Mikołaja Zieleński i Mikołaja z Radomia.

Występ zespołu dostarczył wielu niezwykłych doznań estetycznych, emocjonalnych i duchowych. Muzycy wystąpili w Polsce po wielu latach nieobecności, publiczność z niecierpliwością czekała na ponowne przeżycie muzycznych wrażeń z przed lat, kiedy to – także na zaproszenie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – muzycy wystąpili w kościele mniszek dominikańskich na Gródku. Na Festiwalu Muzyki Niezwykłej zespół wystąpił w składzie: Taivo Niitvagi, Tiina Niitvagi, Kaarel Kuusk, Maria Barbara Niitvagi, Triin Preisfreund, Li Langebraun, Varro Vooglaid, Helena Vooglaid Mihkel Kuusk, Karin Veissmann, Marius Peterson.

– „Linnamuusikud jak zawsze zaprezentował znakomity poziom artystyczny, dbałość o najdrobniejszy szczegół wykonawczy” – mówi Daniel Wierzejski, muzykolog i koordynator Szkoły Kantorów. – „Doświadczyliśmy zetknięcia z sacrum w mistycznych dźwiękach melodii, harmonii, ciszy i tekstach, w niezwykle delikatnej tkance brzmieniowej jaką potrafią wytworzyć jedynie ci muzycy” – dodaje.

Linnamuusikud jest grupą starannie dobranych przez założyciela – Taivo Niitvägi – artystów, których łączy głębokie zainteresowanie różnymi tradycjami muzycznymi: od muzyki ludowej i chorału, po polifoniczną wyrafinowaną muzykę liturgiczną. W czasie sowieckiej stagnacji, zespół wykonywał muzykę sakralną w estońskich kościołach. Grupa ta stworzyła niepowtarzalny idiom brzmieniowy rozpoznawalny od pierwszych dźwięków wykonywanych utworów. We właściwy sobie, niepowtarzalny sposób dokonuje syntezy różnych stylów i tradycji współtworząc nową, oryginalną „żywą tradycję” muzyczną.

Działania zespołu stworzyły przestrzeń dla swego rodzaju muzycznego laboratorium dla kilku generacji młodych muzyków, którzy w tym środowisku rozwijali swoje umiejętności, wzbogacając równocześnie krajobraz kulturowy Estonii. Ich występ na Festiwalu Muzyki Niezwykłej będzie pierwszym po dłuższej przerwie w działaniu zespołu, a podróż do Polski będzie miała swój sentymentalny wymiar nie tylko dla muzyków, ale również dla polskiej publiczności, która im wiele zawdzięcza.

Festiwal Muzyki Niezwykłej organizuje po raz pierwszy w Krakowie Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień, od 14 do 20 sierpnia, w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których 350 osób z różnych stron Polski – ale także z Litwy, Białorusi, Włoch czy Niemiec – zgłębia tajniki śpiewu liturgicznego na różnych poziomach zaawansowania. Wieczorami odbywają się koncerty festiwalowe w znakomitej obsadzie europejskich sław. Na sobotę zaplanowany jest koncert Divny Ljubojević z Serbii, która prowadzi także zajęcia podczas warsztatów, z zespołem Melódi. Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program w formie książki można zakupić przez cały dzień w klasztorze oo. Dominikanów, przy wejściu na koncerty i po ich zakończeniu, a także znaleźć na stronie www.festiwal.mn.