Od piątku do niedzieli, 24-26 kwietnia 2015, gościliśmy na warsztatach śpiewu liturgicznego, organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie poznańskich dominikanów, pod hasłem „Obudź serce”. Wydarzenie zgromadziło 230 osób z Wielkopolski i nie tylko.

Warsztaty, zgodnie z założeniami organizatorów, mimo ograniczonych ram czasowych stały się przestrzenią intensywnej pracy, poznawania nowych utworów, wymiany doświadczeń, ale też czasem dobrych inspiracji i wspólnej modlitwy. Zajęcia prowadzili znani i cenieni muzycy, zajmujący się śpiewem liturgicznym: Urszula Rogala z Warszawy, Paweł Bębenek z Krakowa, Krzysztof Dudzik z Katowic oraz Rafał Maciejewski z Łodzi. Równolegle z zajęciami w sekcjach i próbami chóru trwały konsultacje indywidualne u specjalistów w dziedzinie emisji głosu – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Większość punktów programu, począwszy od porannej Jutrzni, przez przedpołudniowe zajęcia, po popołudniowe próby, odbywało się w szkole sióstr urszulanek, odległej o kilka minut spacerem od klasztoru oo. Dominikanów. Z kolei w dominikańskim kościele uczestnicy przeżywali codzienną Mszę świętą oraz wysłuchali w piątek Nieszporów starorzymskich.

W sobotę oprócz tradycyjnych prób w głosach oraz prób wspólnych odbywały się warsztaty inspiracji. Do wyboru było osiem grup tematycznych: Kompozycja liturgiczna live, Chorał dla odważnych, Głos nie do zdarcia (zajęcia z higieny głosu), Śpiew cerkiewny, Obudź ciało, Warsztat liturgiczny, Wtajemniczeni w piękno (współczesna chóralistyka) i Warsztat dla prowadzących schole. Była to niepowtarzalna okazja by dostrzec bogactwo muzyki liturgicznej i doświadczyć, że zawsze wymaga ona dużej pokory.

Z racji objęcia patronatu nad wydarzeniem, nie zabrakło w Poznaniu obecności naszej Fundacji. Przez całą sobotę byliśmy dostępni na stoisku, udostępniając uczestnikom nasze publikacje – z legendarnym śpiewnikiem „Niepojęta Trójco” na czele – w znacząco obniżonych cenach. Natomiast niedzielny poranek stał się okazją do wysłuchania konferencji mistagogicznej o. Tomasza Grabowskiego OP, zatytułowanej „Mens concordet voci”.

Cieszymy się z tak udanych warsztatów i tym bardziej czekamy na sierpniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których mamy nadzieję spotkać się z wieloma uczestnikami z Poznania. Jednocześnie dziękujemy poznańskim dominikanom, Marysi Żywicy i wszystkim organizatorom za owocną współpracę i serdeczną gościnność.

fot. Antoni Ropelewski, Piotr Szyszka