W dwie wielkopostne soboty Michał Wsiołkowski z naszej Fundacji prowadzi spotkania na temat liturgii Triduum Paschalnego we Wspólnocie Indywidualności Otwartych, działającej w parafii św. Józefa na krakowskim Podgórzu.
Odpowiadając na zaproszenie WIO, przygotowaliśmy konferencje o liturgii Świętego Triduum Paschalnego w oparciu o obrzędy zwyczajnej formy rytu rzymskiego. Treść wprowadzenia oparta jest jednak także na kształtowaniu się tych obrzędów w historii Kościoła. Obok rysu teologicznego, nie zabraknie praktycznych wskazówek, które pomogą w przeżywaniu świętych tajemnic oraz porad dla służby liturgicznej.
– W ramach przygotowań do tegorocznego Triduum Sacrum przygotowujemy cykl szkoleń – piszą pomysłodawcy spotkań na stronie swojej wspólnoty. – Święta te przypominają najważniejszą tajemnicę Naszej Wiary. Naprzeciw temu wychodzi Kościół, który proponuje Nam w te dni jedyne w swoim rodzaju liturgie. Piękno tych liturgii, a jednocześnie ich trudność tkwi w ich wyjątkowości i złożoności. Przy takiej mnogości znaków można wszystkich nie odczytać i się po prostu pogubić. Dlatego szkolenia te w zamyśle mają na pomóc bardziej świadomie przeżyć tegoroczne Triduum Sacrum – wyjaśniają.
Szkolenie ma charakter otwarty dla wszystkich zainteresowanych i jest podzielone na dwie części: 22.03.2014 i 5.04.2014. Obydwa spotkania rozpoczynają się o godz. 18.00 w Kamieniołomie (jednej z sal przykościelnych).
Michał Wsiołkowski jest absolwentem teologii na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, gdzie obronił pracę magisterską na temat Kanonu Rzymskiego; od niemal 10 lat jest zaangażowany w działania Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W minionych latach dziesięciokrotnie pełnił funkcję ceremoniarza podczas Triduum Paschalnego w rodzimej, krakowskiej parafii.