Blisko trzysta osób z różnych części Polski pod okiem profesjonalnych kompozytorów i dyrygentów, pasjonatów muzyki liturgicznej rozwijało swoje śpiewacze umiejętności podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Podstawowe źródło stanowił w tym roku I tom śpiewnika „Niepojęta Trójco”, w którym znalazły się utwory nowe oraz te znane od lat i popularne zwłaszcza w środowiskach związanych z dominikanami, chorał gregoriański oraz wiele pieśni ludowych.

Niektórzy w zajęciach brali udział przez cały tydzień – od poniedziałku, inni uczestnicy oraz prowadzący dołączyli w piątkowy poranek. Warsztatowy dzień rozpoczynał się jutrznią, kończył nieszporami i twórczym wieczorem, uczestnicy w południe brali udział w konwentualnej Mszy świętej w Bazylice oo. Dominikanów, a w ciągu dnia chodzili na zajęcia w sekcjach oraz próby tutti.

Novum podczas tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej stanowiła możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z jednym z prowadzących. Uczestnicy chętnie korzystali z szansy indywidualnej pracy z wybitnymi śpiewakami, a zarazem prawdziwymi pasjonatami muzyki liturgicznej. O wyznaczonej godzinie i miejscu spotkania każdy uczestnik informowany był sms-em, dzięki czemu, mimo dużej liczby chętnych, indywidulane konsultacje przebiegały sprawnie.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to jednak nie tylko godziny spędzone na próbach i kształceniu umiejętności. To przede wszystkim spotkanie z Tym, który jest źródłem wszelkiego piękna – szczególną szansę ku temu stanowią śpiewane codziennie przez uczestników jutrznia i nieszpory oraz udział w konwentualnej Mszy św. o 12 w krakowskiej Bazylice Trójcy Świętej. Codzienne homilie poświęcone modlitwie przez cały tydzień głosił o. Tomasz Grabowski OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych muzyków, kompozytorów i dyrygentów oraz pasjonatów muzyki liturgicznej, mających ugruntowaną wiedzę, poświadczoną latami praktyki: Piotra Pałkę (Kraków), Urszulę Rogalę (Warszawa), Magdalenę Głogowską (Londyn), Pawła Kisiela (Kraków), Huberta Kowalskiego (Kraków), Rafała Maciejewskiego (Łódź), Katarzynę Młynarską (Opole), Tomasza Rojka OP (Kraków), Jakuba Tomalaka (Kalisz), Marcina Wasilewskiego-Kruka (Kraków), Sławomira Witkowskiego (Chorzów).

Zwyczajem Warsztatów Muzyki Niezwykłej są tzw. twórcze wieczory. Nie zabrakło biesiady z tańcami, nabożeństwa i koncertu Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, a zupełnie nową propozycją był panel dyskusyjny z udziałem prowadzących. Piątkowy wieczór upłynął na zwiedzaniu zabytkowej bazyliki i klasztoru – prowadzeni przez historyka sztuki Marcina Cibę, uczestnicy zobaczyli nawet kilka miejsc na co dzień dostępnych tylko domownikom. W sobotę wieczorem uczestnicy mogli natomiast wysłuchać koncertu „Ordo virtutum” Hildegardy z Bingen w wykonaniu zespołów Flores Rosarum i Ensemble Peregrina, odbywającego się w ramach festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

Uczestnicy Warsztatów mogli też zakupić śpiewnik „Niepojęta Trójco” w obniżonej cenie. Każdy z nich otrzymał także zniżki na posiłki w pobliskich restauracjach oraz specjalny pakiet z teczką, notatnikiem, książeczką z planem dnia oraz tekstami Liturgii Godzin.

Tydzień wytężonej pracy minął szybko, uczestnicy Warsztatów zżyli się ze sobą, polubili prowadzących i dobrze poczuli w gościnnych progach krakowskiego klasztoru. Tu i ówdzie dało się więc słyszeć „żal odjeżdżać” i „do zobaczenia na następnych warsztatach”. Prowadzący zachęcają wszystkich do zadbania o śpiew podczas liturgii w swoich parafiach, a Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już dziś rozpoczyna przygotowania i zaprasza do Krakowa na kolejne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w 2015 roku.