Zgodnie z zapowiedzią, uruchomiliśmy zapisy na Warsztaty muzyki niezwykłej. Serdecznie zapraszamy Was do zapisywania się, a tymczasem uchylamy rąbka tajemnicy, co będzie się działo w tym wyjątkowym czasie, który wspólnie spędzimy w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów.

Po dwóch latach udało się nam wrócić do organizacji dużych sesji warsztatowych – projektowanych na 150-200 osób. Dotychczas nie było to możliwe z powodu braku miejsca w klasztorze krakowskich dominikanów. Zazwyczaj przez cały rok toczą się w nim regularne zajęcia zarówno braci studentów, jak i niezliczonych duszpasterstw.

Dlatego postanowiliśmy zorganizować warsztaty na początku września. Może to mniej atrakcyjny termin, ale cały klasztor mamy do swojej dyspozycji. Kolegium Filozoficzno-Teologiczne, DA Beczka i inne przestrzenie będą pełne uczestników warsztatów.  

Co więcej, koniec sierpnia i początek września to termin, gdy na krużgankach klasztoru (po dwóch latach prac) zakończy się remont generalny. W odnowionej przestrzeni, pośród obrazów po konserwacji, w nowym oświetleniu, pośród witraży, które wrócą na krużganki po przeszło 100 latach… będą miały miejsce nasze warsztaty. 

Warsztaty są wyjątkowe z wielu powodów. Wspomnimy tu o trzech. Pierwszy, to taki, że trwają tydzień (oczywiście można wziąć udział bądź w całości bądź w wybranej części). Pomyśleliśmy, że potrzeb jest wiele i tydzień to i tak za mało czasu, by na każdą z nich odpowiedzieć. Blok I warsztatów (2-4 września) jest przewidziany szczególnie dla osób, które nigdy nie były na warsztatach i dla osób zaawansowanych w sztuce (prowadzących schole, miłośników chorału gregoriańskiego). Są też dwie sekcje dla osób, które nie należą ani do jednej ani do drugiej grupy. Blok II warsztatów to bardziej standardowe zajęcia na tego typu wydarzeniach.

Drugi powód niezwykłego charakteru warsztatów to wspólne wieczory. Najczęściej warsztaty kończą się wraz z nieszporami. U nas będzie inaczej. Mamy propozycję na każdy wieczór w tym wyjątkowym tygodniu. W poniedziałek spotkamy się w ogrodzie klasztornym na grillu i wspólnym biesiadowaniu. We wtorek będziemy gościć pieśniarza (nie możemy jeszcze zdradzić kogo), który zaśpiewa wiejskie, ludowe pieśni i będzie nas uczył opowieści śpiewem. W środę będziemy zwiedzać Bazylikę, krużganki i klasztor. Odwiedzając miejsca zazwyczaj niedostępne dla turystów, będziemy słuchać opowieści o 800 lat historii klasztoru. W czwartek będziemy brać udział w lekcji Szkoły Patrzenia, to znaczy, że o. Tomasz Rojek OP poprowadzi projekcję filmu z komentarzem. W ten sposób uczestnicy będą mogli zobaczyć i usłyszeć, o co gra w muzyce filmowej. W piątek odwiedzi nas zaprzyjaźniony zespół i zaśpiewa dla nas koncert, a póżniej będzie uczył renesansowych pieśni. W sobotę spotkamy się na wspólnej biesiadzie tanecznej, do której grać będą muzycy ludowi. Nauczą nas oberków, mazurków i polek.

Trzeci niezwykły aspekt warsztatów to nasi prowadzący: Paweł Bębenek, Marcin Bornus–Szczyciński, Magdalena Głogowska, Dawid Kusz OP, Rafał Maciejewski, Tomasz Rojek OP, Anna Siciarek, Marcin Wasilewski-Kruk. Większość Czytelników pewnie wie, że to w przeważającej większości osoby, które były u początków odnowy muzyki liturgicznej. Tworzyły pierwsze wydanie śpiewnika Niepojęta Trójco, zakładały pierwsze zespoły muzyki liturgicznej wśród młodzieży akademickiej. To również osoby, które prowadzą Szkołę Kantorów i na wiele sposobów dowiodły swoich talentów pedagogicznych. 

Już niebawem udostępnimy szczegółowy plan tego wyjątkowego tygodnia, ale już teraz zapraszamy Was serdecznie na Warsztaty muzyki niezwykłej (link do strony informacyjnej i zapisów – po prawej stronie).