Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w krakowskim klasztorze dominikanów ruszyły tygodniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Na to wyjątkowe wydarzenie liturgiczno-muzyczne zapisało się ponad 150 osób z całej Polski i nie tylko.
Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek rano. Przybyłych uczestników powitał o. Tomasz Grabowski, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, organizującej wydarzenie i przedstawił prowadzących zajęcia muzyków oraz zespół organizatorów.
Każdy dzień warsztatów rozpoczyna się jutrznią, celebrowaną według zwyczaju dominikanów, z którym uczestników zapoznali współprowadzący warsztaty ojcowie. Przedłużeniem modlitwy porannej jest konferencja o. Grabowskiego, która w pierwszym dniu dotyczyła definicji muzyki liturgicznej. Zgodnie z planem, reszta przedpołudnia upływa na zajęciach w sekcjach. Po przerwie obiadowej natomiast odbywa się próba tutti, czyli wszystkich sekcji razem.
Zwieńczeniem całodziennych zajęć są nieszpory i Msza święta, która nie ma w sobie nic z koncertu, ale jest „odpoczywaniem w sprawowanym rytuale” i modlitwą opartą o poznane w ciągu dnia utwory. Podczas liturgii nie zabrakło m.in. próśb o pokój w Syrii i o owoce czasu warsztatów.
Ostatnim punktem programu – zgodnie z zapowiedziami – jest wspólny wieczór. Pierwszego dnia był to grill integracyjny, zorganizowany w ogrodzie klasztornym, który stał się okazją do poznania się uczestników z różnych sekcji i wymiany pierwszych wrażeń. We wtorek wieczorem odbędzie się zwiedzanie zakamarków dominikańskiej bazyliki i klasztoru, a na kolejne dni zaplanowano wieczory twórcze z Kapelą Hałasów oraz koncert zespołu Perfugium.
Wstęp na wszystkie punkty programu (oprócz niedzielnej Mszy św.) możliwy jest wyłącznie z identyfikatorem uczestnika lub gościa. Zapisy na drugi blok warsztatów przyjmowane są do wtorku, 3 września włącznie.
Zdjęcia: Matylda Horodycka, Krzysztof Nowak (galeria będzie aktualizowana).