W tym roku Droga Sudecka
Tego lata chcemy już po raz drugi zaprosić grupę 20 osób na Camino Liturgiczne, połączenie pielgrzymki drogą św. Jakuba z warsztatami muzycznymi i ewangelizację przez piękno muzyki liturgicznej (zobacz jak było rok temu).
Tegoroczna trasa to 210 km pograniczem polsko-czeskim (tzw. Droga Sudecka) z Bystrzycy Kłodzkiej do Lubania, a po drodze oprócz malowniczych gór zobaczymy urocze, pełne historii dolnośląskie miasteczka oraz imponujące barokowe opactwa (Broumov i Krzeszów).
Kogo zapraszamy?
Kryterium przyjęcia do grupy, oprócz zdolności do przejścia średnio 25 km dziennie i gotowości do mieszkania w prostych, pielgrzymich warunkach, będzie doświadczenie wokalne. Chcemy w drodze oraz w czasie postojów poznawać repertuar liturgiczny (m.in. śpiew gregoriański, wczesną polifonię, muzykę renesansową i współczesne kompozycje), aby modląc się nimi opowiadać napotkanym ludziom o pięknym Bogu.
Jak wygląda nasza droga?
W miejscowościach, w których zatrzymamy się na nocleg, będziemy zapraszać parafian na wspólną modlitwę śpiewem podczas Eucharystii oraz głoszenie – opowieść o duchu liturgii, wyrażanym zarówno w wykonywanej przez nas muzyce, jak i w architekturze i sztuce ich własnych kościołów i kaplic. Przewodnikami grupy będą dominikanie z naszej Fundacji: wielokrotny pielgrzym na drogach św. Jakuba w Hiszpanii i Polsce, o. Łukasz Miśko OP oraz o. Wojciech Sznyk OP, który będzie prowadził śpiew.
To jak się zgłosić?
Od 3 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia kandydatów poprzez wstępny formularz. Na podstawie uzyskanych informacji, w zależności od ilości zgłoszeń oraz predyspozycji kandydatów, organizatorzy wyłonią grupę 20 uczestników – informacje o tym będą wysyłane uczestnikom sukcesywnie od połowy maja. Osoby zaproszone do udziału podejmą ostateczną decyzję o uczestnictwie i wypełnią docelowy formularz zgłoszeniowy, akceptując regulamin.
Projekt został objęty patronatem honorowym
Rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu
Projekt został objęty patronatem honorowym
Stowrzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”
Fundacja złożyła wniosek do Narodowego Centrum Kultury o dofinansowanie projektu, zwłaszcza koncertów muzyki liturgicznej organizowanych w zabytkowych kościołach miejscowości położonych na trasie Camino Sudeckiego oraz stworzenia materiału audio-video dokumentującego naszą drogę i promującego ideę polskiej Drogi św. Jakuba. Rozstrzygnięcie wniosku nastąpi nie później niż 10.05.2024 i koszt udziału w projekcie jest zależny od przyznania nam (lub nie) tych dodatkowych środków, ostateczna wysokość opłaty za uczestnictwo zostanie podana do wiadomości nie później niż w połowie maja.
W przypadku braku zewnętrznego dofinansowania, koszt udziału wyniesie maksymalnie 300 zł – uzyskane w ten sposób środki pokryją koszt organizacji wydarzenia, przygotowania i druku materiałów, transportu bagaży i inne. W każdym przypadku uczestnicy samodzielnie pokrywają koszt dojazdu do Bystrzycy Kłodzkiej oraz powrotu z Lubania, a także własnego wyżywienia podczas pielgrzymki. Podczas drogi będzie nam towarzyszył samochód, który będzie transportował bagaże.
Zostaw nam swój adres
– będziemy Cię informować o najważniejszych nowościach