W sobotę 9 marca już po raz czwarty przeszliśmy ulicami Krakowa w Cichej Procesji, na wzór...
Zobacz więcejCzwarty raz w Krakowie
W sobotę 9 marca 2024 uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz czwarty przejdzie „Cicha procesja”, analogiczna do wydarzenia odbywającego się od prawie 150 lat co roku w Amsterdamie. Obydwie procesje nawiązują do kultu Najświętszego Sakramentu i lokalnych cudów eucharystycznych z XIV wieku.
Nie ma monstrancji ani feretronów. Podobnie jak dotychczas (20 marca 2021, 19 marca 2022, 18 marca 2023), wyruszymy spod dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy po Mszy świętej o godzinie 12:00 i dojdziemy indywidualnie lub w mniejszych grupkach do Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu. Tam spotkamy się na modlitwie adoracji, podczas której śpiewy eucharystyczne (gregoriańskie, tradycyjne wielogłosowe oraz współczesne z dominikańskiego śpiewnika Niepojęta Trójco) poprowadzi o. Wojciech Sznyk OP. Po adoracji procesja wraca do Bazyliki Trójcy Świętej inną trasą, analogicznie do oryginalnej Cichej Procesji amsterdamskiej.
„Jesteśmy zjednoczeni w wierze i miłości do Najświętszego Sakramentu, źródła i najwyższego wyrazu Bożej miłości do nas, w którym nasz Pan Jezus Chrystus jest rzeczywiście obecny”
Jan Hendriks
biskup haarlemsko-amsterdamski
w liście do uczestników krakowskiej procesji
W sobotę 9 marca 2024 uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz czwarty przejdzie organizowana...
Zobacz więcejW sobotę 18 marca 2023 uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz trzeci przejdzie „Cicha procesja”, analogiczna do wydarzenia odbywającego...
Zobacz więcejNajbliższa zaplanowana procesja:
Organizację czwartej „Cichej procesji” zaplanowaliśmy na sobotę, 9 marca 2024. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych i można wziąć w nim udział bez wcześniejszej rejestracji.
albo dodaj do Kalendarza Google
Rzut oka na historię
-
Amsterdam
Amsterdamska procesja upamiętnia słynny niegdyś cud eucharystyczny, który wydarzył się tam 15 marca 1345 r. Przez ponad dwieście lat – do rewolucji protestanckiej – w stolicy Holandii działało wielkie centrum pielgrzymkowe, ściągające pielgrzymów z całej zachodniej Europy.
Procesja odrodziła się pod koniec XIX w., po złagodzeniu antykatolickich restrykcji, ale z powodu zakazu procesji katolickich obowiązującego do 1983 r. zachowała „ukryty” charakter, czyli była pozbawiona zewnętrznych oznak kultu.
Obecnie jest największym zewnętrznym wydarzeniem Kościoła katolickiego w Holandii, konsekwentnie realizowana w marcową noc aż do 2020 r., kiedy z powodu wybuchu pandemii koronawirusa została odwołana tydzień przed startem i „przeniesiona do internetu” – udostępniono nagrania, które mogły towarzyszyć w duchowym uczestnictwie z domu.
-
Małopolska
Co ciekawe, również w Krakowie w XIV wieku miał miejsce cud eucharystyczny. Złodzieje ukradli monstrancję z hostią z kościoła Wszystkich Świętych, lecz ogarnięci strachem porzucili ją na bagnach koło wsi Bawół, na obszarze dzisiejszej dzielnicy Kazimierz.
Jednak leżąca w bagnie monstrancja świeciła niezwykłym blaskiem, dzięki czemu została odnaleziona i przyniesiona z powrotem w uroczystej procesji prowadzonej przez biskupa krakowskiego. Na pamiątkę tych wydarzeń król Kazimierz Wielki wybudował kościół Bożego Ciała. Także do tych wydarzeń nawiązują organizatorzy procesji w Krakowie.
-
Codex Occo
Kodeks jest jedynym ocalonym z nieistniejącego już sanktuarium Amsterdamskiego Cudu, które do momentu zniszczenia w drugiej połowie XVI w. rozsławiało to miasto w całej Europie.
Kodeks Occo powstał w warsztacie Petrusa Alamiré, najwybitniejszego kaligrafa tamtych czasów, na początku XVI wieku. Zawiera skarby XV-wiecznej polifonii franko-flamandzkiej. Niektóre są znane i zostały skomponowane przez wielkich śpiewaków tamtej epoki – Isaaca, Moutona, Josquina Despreza, inne zaś są dziełem anonimowych kompozytorów.
Rękopis ten przeznaczony był na użytek kościoła w Amsterdamie – Heilige Stede – poświęconego czci Najświętszego Sakramentu. Został on zbudowany w XIV wieku dokładnie w miejscu Cudu, który się tam wydarzył w marcu 1345 r.
Rękopis jest jedynym przedmiotem, jaki ocalał z amsterdamskiego sanktuarium Cudownej Hostii, dzięki ukryciu go przez rodzinę fundatora. Ten stworzony w słynnej pracowni Petrusa Alamire XVI-wieczny manuskrypt, zawierający wysokiej klasy kompozycje polifoniczne oraz piękne ilustracje, znajdował się pod opieką potomków rodziny Occo przez 400 lat i został ujawniony muzykologom dopiero kilkadziesiąt lat temu.
-
Ex Tempore
W marcu 2020 roku, po roku przygotowań, zespół wokalny „Ex Tempore” przybył do Amsterdamu, aby wykonać repertuar ku czci Najświętszego Sakramentu, pochodzący z Kodeksu Occo, obejmujący Missa Pange Lingua Josquina Despreza, a także inne skarby polifonii, z których część zachowała się tylko w Kodeksie Occo i czeka w milczeniu na moment, kiedy będzie mogła znowu ożyć.
Koncerty musiały jednak zostać w ostatniej chwili odwołane na skutek epidemii koronawirusa, ale przygotowany przez Marcela Peresa i chór Ex Tempore materiał muzyczny zyskał nowe życie w formie nagrań, zrealizowanych przez jezuitów z kościoła św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu.
Ich podcast (holenderska wersja „Modlitwy w drodze”) zawiera trzy utwory wykonane przez chór Ex Tempore, założony w ub. roku w Polsce przez wybitnego francuskiego znawcę dawnej muzyki kościelnej Marcela Pérèsa specjalnie w celu przywrócenia do życia muzyki pochodzącej z kaplicy Heilige Stede, zachowanej w tzw. Kodeksie Occo.
Oprócz krótkiego wprowadzenia i podsumowania po holendersku, całą resztę podcastu stanowią odgłosy Stille Omgang i śpiew polskiego chóru. Za pomocą internetowych narzędzi można śledzić mapę z trasą procesji i przy nagranych dźwiękach się modlić. Podcast trwa tyle samo, ile zajmuje przejście trasą procesji: amsterdamskimi uliczkami Kalverstraat, Nieuwendijk, Warmoesstraat i Nes. Jest dostępny na prowadzonej przez holenderskich jezuitów platformie modlitewnej „Bidden Onderweg” pod adresem https://biddenonderweg.org/speler/uitgelicht/2715.
Poniżej można przesłuchać nagranych utworów w szerszym zakresie (11 utworów), playlista jest także dostępna na naszym kanale Hearthis.at.
Chór Ex Tempore oraz koncerty „Kodeks Occo” w Amsterdamie i Heiloo zorganizowało Stowarzyszenie Brandsma we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Fundacją Świętego Benedykta. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Liturgia.pl, Magnificat, Christianitas, Rycerz Niepokalanej, Bemint Elkander!, Miłujcie Się! oraz Adeste.org.
-
Od Biskupa
To dobra okazja, aby poznać
Dominikański Ośrodek Liturgiczny
Jesteśmy przekonani, że siła Kościoła zależy od tego, w jaki sposób celebruje się liturgię. Dla większości katolików udział we mszy jest podstawową formą przeżywania wiary. Od tego, co zobaczą, usłyszą i przeżyją na mszy zależy jakość ich wiary. Dlatego uczymy wiary i udostępniamy narzędzia do jej przeżywania w liturgii. Wierzymy, że dzięki temu odnowi się Kościół.
Kim jesteśmy »
Zostaw nam swój adres
– będziemy Cię informować o najważniejszych nowościach