Doktor habilitowany nauk teologicznych (specjalność teologia ekumeniczna). Stopień doktora uzyskał na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w dialogu katolicko-prawosławnym”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na podstawie pracy monograficznej „Kościół w stanie epiklezy” (Wydawnictwo WAM, Kraków, 2018) oraz dorobku naukowego.
Wykładowca teologii ekumenicznej i dogmatycznej w Akademii Katolickiej w Warszawie – Collegium Bobolanum, na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim i w Seminarium Greckokatolickim we Lwowie (Ukraina) oraz Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. Autor licznych artykułów z dziedziny teologii i liturgii, zwłaszcza dotyczących Kościołów wschodnich, zarówno katolickich, jak prawosławnych.
Kapłan-trirytualista, czyli oprócz sprawowania sakramentów i nabożeństw w rycie łacińskim może także je sprawować w rycie bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-rumuńskim. Duszpasterz akademicki dla młodzieży studenckiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) w Warszawie. W 2017 roku pełnił funkcję kaznodziei Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Brzuchowicach koło Lwowa.