Kameralny zespół wokalny, śpiewający niezwykłą, piękną, ale i wymagającą muzykę renesansową to idée fixe dyrygenta Collegium, towarzysząca mu od lat. Już w szkole średniej zbierał kolegów i koleżanki, próbując z nimi śpiewać Missae Papae Marceli Giovanniego z Palestriny – niektórym zostało to do dziś. W czasie studiów (informatycznych) wiele godzin poświęcił na dogłębne poznanie europejskiej muzyki XVI i XVII w.
Po latach spotkał kilka osób, w tym Joannę Skwarę, sopranistkę chóru Filharmonii Krakowskiej, które podobnie jak on, chciały już nie tylko słuchać, ale i śpiewać utwory genialnych mistrzów polifonii. Pomysł założenia Collegium Palestrinae narodził się w 2011 r. w czasie wspólnego występu Michała i Asi na wykładzie o dawnej muzyce peruwiańskiej (sic!).
Chociaż zespół wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną czołowych kompozytorów epoki renesansu, takich jak Tomás Luis de Victoria, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Cristóbal de Morales czy Orlando di Lasso, w repertuarze ma również utwory rodzimych mistrzów: Wacława z Szamotuł i Mikołaja Gomółki.
Collegium nie stroni od muzycznych wyzwań i eksperymentów, o czym świadczy chociażby koncert z hiszpańską muzyką sakralną, na którym wraz z chórem Lege Artis wykonał polichóralne Ave Regina Coelorum Tomasa de Victorii oraz kilka utworów zdecydowanie późniejszych kompozytorów: Ferrana Sorsa i Javiera Busto.
Członkowie zespołu śpiewają również w innych krakowskich chórach. Wszechstronnie się rozwijają, biorąc udział w dużych projektach muzycznych (jak choćby Festiwal Muzyki Filmowej) czy też doskonaląc swoje umiejętności w zakresie muzyki instrumentalnej – potrafią obsłużyć fortepian, gitarę, organy, ale i trąbkę, duduk czy kazoo. Choć większość z chórzystów muzykę poznawała od wczesnego dzieciństwa, wielu z nich postanowiło połączyć pasję śpiewaczą z innymi zainteresowaniami. W zespole znajdzie się zatem informatyk (niejeden!), matematyk, fizyk, filozof, muzykolog, polonista, teolog i dziennikarz – wszystkich ich łączy zaś pasja do muzyki dawnej, poczucie humoru i chęć zrobienia wspólnie czegoś niecodziennego.
Oficjalna strona zespołu: www.collegium-palestrinae.org.