Kraków: Zakończyły się największe dotychczas, międzynarodowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej u dominikanów

9 lipca 2023 (niedziela)

Niedzielna prezentacja materiału i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy były finałem tegorocznej, ósmej edycji Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych w Krakowie od 2013 roku przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

W drugiej połowie lipca na krużgankach krakowskiego klasztoru dominikanów panuje cisza, czasem tylko jakiś turysta niespiesznie przechadza się po pustych gotyckich korytarzach. Trudno uwierzyć, że jeszcze tydzień wcześniej to miejsce wyglądało zupełnie inaczej: prawie 400 osób z 4 kontynentów poznających wspólnie muzyczne tradycje chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, biegnących właśnie z rozśpiewki na próbę w głosach czy ćwiczących gdzieś w kącie materiał na kolejne zajęcia, czekających na indywidualne konsultacje wokalne, a może po prostu smakujących doskonałą kawę z „Osiołka” podczas zasłużonej przerwy.

– To była najlepsza, a z pewnością najbardziej intensywna edycja Warsztatów Muzyki Niezwykłej, jaką pamiętam – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – Po trzech latach pandemicznych ograniczeń i lęków wróciliśmy z nową energią, by zanurzyć się w pięknie muzyki liturgicznej i doświadczyć wspólnoty ludzi z całej Polski i świata, którym leży na sercu jakość celebracji – zauważa o. Miśko.

Uczestnicy mieli w tym roku do wyboru dziewięć sekcji tematycznych, w tym tradycyjnie „Moje pierwsze warsztaty” dla początkujących śpiewaków, a także sekcje emisji głosu, śpiewu chóralnego czy dyrygentury. Nie mogło zabraknąć także sekcji śpiewu gregoriańskiego i wschodniego, powróciła też sekcja śpiewu korsykańskiego. Każdy uczestnik mógł zapisać się również na konsultacje indywidualne.

– Biskup Michał Janocha jako nasz rekolekcjonista i główny celebrans był przekonującym świadkiem Bożego piękna i mądrości. Dzięki jego poruszającym konferencjom i homiliom mogliśmy rzeczywiście odkrywać na nowo obecność Chrystusa i pogłębiać naszą wiarę w Niego. Dodatkowo zauważalna i istotna dla mnie – i dla wielu uczestników – była obecność biskupa Michała na codziennej liturgii godzin i podczas wspólnych zajęć – relacjonuje o. Wojciech Sznyk, koordynator projektu.

Po raz drugi częścią warsztatów były zajęcia warsztatowe w języku angielskim. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 30 osób z kilkunastu krajów świata, które miały okazję uczyć się śpiewu gregoriańskiego i bizantyjskiego oraz wielogłosu zarówno ze śpiewnika Niepojęta Trójco, jak też dawnej polifonii. Wielu uczestników podkreślało, że takie połączenie elementów dawnych i nowych, elementów warsztatu muzycznego i rekolekcji, jest wyjątkowe w skali świata.

– Choć niektórzy zastanawiają się czy po dekadzie formuła warsztatów nie wyczerpała się, nasze doświadczenie jest zgoła odmienne – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator zapisów. – Najlepsze elementy rozwijamy, ale także ciągle dodajemy nowe. Sprawdzianem tego podejścia jest odpowiedź uczestników: tegoroczna edycja była rekordowa, bowiem na polskie zajęcia zgłosiło się ponad 350 osób, czyli więcej niż podczas najliczniejszej dotychczas edycji w 2017 roku (jeszcze przed pandemią), a w sekcji anglojęzycznej wzięło udział prawie 30 osób z USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Danii, Rumunii i Niemiec.

Nowym elementem w tym roku były odbywające się w tym samym czasie warsztaty dla dorosłych posługujących przy ołtarzu, które zgromadziły dwadzieścioro lektorów, akolitów, ceremoniarzy czy ministrantów. Przez cztery dni zajęć odbywali oni inspirujące spotkania z zaproszonymi gośćmi: ceremoniarzami papieskimi, teologami i praktykami.

– To wyjątkowe w skali kraju połączenie rekolekcji dla liturgicznej służby ołtarza z warsztatami muzyki liturgicznej, dzięki czemu nasze wspólne codzienne celebracje Eucharystii i liturgii godzin były zaopiekowane pod każdym względem – podsumowuje o. Łukasz Miśko.

Co roku organizatorzy starają się zadbać też o szczegóły, pomagające w sprawnym i wygodnym uczestnictwie: na życzenie uczestników rezerwowane są komfortowe, a jednocześnie tanie jak na realia Krakowa noclegi czy śniadania, a każdy uczestnik otrzymuje kupon na darmową porcję najlepszych w Krakowie lodów – co nie jest bez znaczenia, gdy w dniach zajęć temperatura sięga 30 stopni. Gwoździem programu w tym okazał się jednak „Osiołek” – jedyny w swoim rodzaju, ewangelizacyjny foodtruck z dobrą kawą, dostępny dla uczestników w klasztornym ogrodzie.

Kolejne Warsztaty Muzyki Niezwykłej zaplanowano na połowę lipca 2024 roku.

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

Linki dla czytelników (do linkowania):

Kontakt dla uczestników i mediów:

Michał Wsiołkowski
[email protected]
tel. 12 444 12 52, kom. 668 557 705

Organizator:

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
ul. Stolarska 6/30, 31-043 Kraków
tel. (+48) 12 430 19 34