21 maja 2023 (niedziela)
W niedzielę 21 maja 2023 odwiedzający krakowski klasztor Ojców Dominikanów będą mogli skorzystać z programu ciekawych spotkań i propozycji, przygotowanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, m.in. koncertu, muzycznego zwiedzania bazyliki i rodzinnych warsztatów chorału gregoriańskiego.
– W niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego będziemy czekać razem z ojcami, zaangażowanymi w Ośrodek, jego pracownikami i wielu współpracownikami, przy Stolarskiej w Krakowie – zaprasza o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji. – Ufamy, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji – dodaje o. Miśko.
O godzinie 10:00 w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 będzie można wysłuchać koncertu-modlitwy „Jutrznia paschalna” pod dyrekcją jej kompozytora, o. Dawida Kusza OP. Kompozycja jest ułożona na kształt tradycyjnej Jutrzni, czyli modlitwy porannej, znanej z Liturgii godzin: będzie można usłyszeć Psalm 63 na chór mieszany a cappella, Kantyk Trzech Młodzieńców na kwartet solistów, chór mieszany i organy; a także Psalm 149 na chór mieszany a cappella. Usłyszymy też gregoriańskie elementy Liturgii godzin – hymn i antyfony, wykonane przez ojców Wojciecha Sznyka i Łukasza Miśko.
O godzinie 14:30 rozpocznie się muzyczne zwiedzanie Bazyliki z Fabianem Staniszem OP i Bractwem San Clemente. Będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień kaplic bocznych, a w każdej z nich wysłuchać interesującej ilustracji muzycznej w wykonaniu męskiego zespołu śpiewaczego, działającego przy Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym.
https://youtube.com/shorts/NYHdZ-BXEnE
Wkrótce później, o 15:30 w sali Krypta (wejście przez krużganki) odbędą się rodzinne warsztaty śpiewu gregoriańskiego z Marcinem Wasilewskim-Krukiem. Organizatorzy zapraszają na nie całe rodziny, nawet najmłodsi uczestnicy będą mile widziani.
Całodzienny program wydarzeń zakończy o godzinie 18:00 katecheza mistagogiczna na temat nadchodzącej uroczystości Zesłaniu Ducha Świętego, którą o. Łukasz Miśko OP wygłosi w kościółku św. Idziego pod Wawelem (ul. Grodzka 67), a po niej wszyscy uczestnicy zaproszeni są na kawę i ciasto.
Przez cały dzień (w godzinach 9:30-20:30) będzie można się także zapoznać z ofertą wydawniczą Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w sklepie w krużgankach (za furtą klasztoru) i na stoisku przed kościołem, a także z propozycjami kolejnych wydarzeń: Warsztatami Muzyki Niezwykłej, organizowanymi w lipcu, rekolekcjami liturgicznymi Mysterium fascinans, zaplanowanymi na wrzesień oraz Rekolekcjami Liturgicznymi dla Rodzin, zapowiedzianymi na marzec.
https://www.youtube.com/watch?v=_nWiVEvMV60
Coroczny Dzień Otwarty organizowany jest przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny już po raz szósty, choć po raz pierwszy odbywa się późną wiosną. Na stronie Ośrodka można zapoznać się z nagraniami spotkań z wcześniejszych lat.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
Dawid Kusz – dominikanin. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.
Marcin Wasilewski-Kruk – dyrygent, wokalista, pedagog. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry na Wawelu. W 2018 roku objął funkcję kantora Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Jest wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Krakowie oraz Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Prowadzi również zajęcia z muzyki kościelnej i chorału gregoriańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Współprowadził XIII Ogólnopolski Kurs Śpiewu Gregoriańskiego w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem w dziedzinie dyrygentury na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego AISCgre – sekcja polska, a od 2020 r. członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie. Od 2011 roku wykładowca organizowanej przez naszą Fundację Szkoły Kantorów, gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu i prowadzenia scholi. Prowadzi także zajęcia w sekcjach podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej.
Bractwo San Clemente to męska grupa wokalna działająca od 2015 roku przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Członków bractwa łączy wspólna pasja, jaką jest śpiew, modlitwa, odkrywanie i przywracanie skarbów muzyki dawnej oraz tradycyjnej do ich właściwej przestrzeni: liturgii, nabożeństw, nabożnych spotkań śpiewaczych. Przez muzykę pragną wysławiać Boga i pomagać innym w przeżywaniu piękna liturgii.
Linki dla czytelników (do linkowania):
- Program na stronie: https://fdol.pl/dodol
- Wydarzenie: www.facebook.com/events/141671778747316
- Zaproszenie 1: www.youtube.com/shorts/SrdbY7Nvmjg
- Zaproszenie 2: www.youtube.com/shorts/NYHdZ-BXEnE
Kontakt dla uczestników i mediów:
Michał Wsiołkowski
[email protected]
tel. 12 444 12 52, kom. 668 557 705
Organizator:
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny
ul. Stolarska 6/30, 31-043 Kraków
tel. (+48) 12 430 19 34