W piątek, 25 kwietnia w samo południe rozpoczęła się organizowana przez nas dominikańska pielgrzymka na kanonizację dwóch świętych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. W ciągu dziewięciu dni odwiedzimy śladami dominikanów Rzym, Cascię, Asyż, Sienę, Florencję i Bolonię.
Wspólną podróż poprzedziła Msza święta w krakowskiej bazylice Najświętszej Trójcy, której przewodniczył o. Stanisław Nowak OP, będący drugim – obok o. Tomasza Grabowskiego – przewodnikiem pielgrzymki. Ponieważ była to Msza konwentualna, uczestniczyło w niej także wielu braci dominikanów z krakowskiego klasztoru. Po Mszy i krótkim zebraniu organizacyjnym, uczestnicy wsiedli do czekających w pobliżu autobusów i ruszyli w stronę Wiecznego Miasta, po drodze zabierając jeszcze osoby, które zdecydowały się wsiadać w Katowicach.
Już na kilka miesięcy przed wydarzeniem, o szczęśliwy jego przebieg i dobre owoce modlili się uczestnicy niedzielnych Mszy na Gródku i krakowskie siostry dominikanki. Z tak mocnym wsparciem można mieć nadzieję, że na pielgrzymów czekają na trasie tylko miłe przygody i niezapomniane przeżycia.
Wypowiedź o. Stanisława Nowaka z trasy dla Radia Dobra Nowina
Głównym celem wyjazdu jest uczestnictwo w kanonizacji świętych papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, które zaplanowano w Watykanie na niedzielę, 27 kwietnia. Dlatego też Rzym jest pierwszym punktem programu pielgrzymki: tu w niedzielę cała grupa weźmie udział w centralnych uroczystościach oraz we Mszy św. dziękczynnej w bazylice św. Sabiny na Awentynie w poniedziałek, 28 kwietnia o 11:00. Będzie to okazja do spotkania dla wszystkich polskich pielgrzymów, związanych z dominikanami, a jednocześnie zapewne jedna z pierwszych w historii Mszy wotywnych ku czci św. Jana Pawła II, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę liturgię sprawowaną w języku polskim w Wiecznym Mieście.
Uczestnicy wyjazdu odwiedzą jednak w kolejnych dniach także kilka miejsc związanych z dominikanami, podążając śladami świętych Dominika, Katarzyny, Fra Angelico, Antonina, Franciszka i Klary. Każdego dnia wspólnie odprawiana będzie msza święta oraz jutrznia i nieszpory ze specjalnie przygotowanego, pamiątkowego modlitewnika, który otrzymał każdy uczestnik.
Szczegółowe informacje o programie pielgrzymki (plan wyjazdu z mapą) oraz o odwiedzanych miejscach i związanych z nimi świętych można znaleźć na stronie projektu. Natomiast aktualnych informacji z pielgrzymiego szlaku można szukać na naszych profilach w serwisach społecznościowych.