Modlitwa liturgiczna, nauki duchowe i solidna dawka rzetelnej wiedzy przekazywanej w przystępny sposób – tak o rekolekcjach Mysterium fascinans mówi Tomasz Piegsa, wieloletni uczestnik. Choć za oknem wakacyjne słońce ciągle praży jeszcze strudzonych pielgrzymów i turystów, nieubłaganie zbliża się wrzesień. A jeżeli wrzesień, to kolejna edycja rekolekcji Mysterium fascinans.
Rok do roku – i tak już od 15 lat
– Rekolekcje odbywają się od 2008 roku – mówi Michał Wsiołkowski, koordynator projektu – tradycyjnie, każdego roku we wrześniu. Pomysł zrodził się z inicjatywy Krzysztofa Porosły, który rozpoczynał ich organizację jako kleryk krakowskiego seminarium. Dotychczas spotkania odbywały się w ośrodkach rekolekcyjnych w Skomielnej Czarnej, Bystrej, Zembrzycach, a od kilku lat pasjonatów liturgii zapraszamy do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, u stóp Wawelu.
– Wcześniejsze edycje poruszały tematy takie jak historia liturgii, Konstytucja o liturgii świętej „Sacrosanctum concilium”, poszczególne grupy sakramentów, duchowość liturgiczna czy Liturgia Godzin. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dwa ostatnie tematy: „Architektura i sztuka chrześcijańskiego kościoła” oraz „Liturgiczny orzech do zgryzienia” – w ostatnim roku pochylaliśmy się nad tematami, które budzą najwięcej wątpliwości w aktualnych dyskusjach.
„Po co mi ta liturgia?”
– Jak pisał św. Leon Wielki, „to, co było widzialne w naszym Zbawicielu, przeszło do Jego sakramentów”. Liturgiczne życie wspólnoty wierzących, celebrującej zarówno sakramenty, jak i sakramentalia oraz liturgię godzin, to właśnie doświadczanie obecności Chrystusa w konkretnej, namacalnej codzienności – zauważa o. Łukasz Miśko, prezes fundacji organizującej rekolekcje, który podkreśla jak ważna jest dzisiaj liturgia w naszym życiu.
– W tym sensie liturgia w jej różnych formach jest także podstawową, pierwszą teologią (theologia prima) – przestrzenią, w której poznajemy, kim jest Bóg i jak chce On objawiać swoją miłość w naszym życiu. Sprawowanie liturgii kształtuje w nas także stopniowo zdolność do adoracji, do uwielbiania Stwórcy każdym aktem naszej wolności – zdolność naruszoną w nas przez grzech i wynikające z niego zwrócenie się ku samemu sobie. Liturgia to najlepsza szkoła patrzenia na Boga i widzenia siebie Jego oczami – dodaje.
– Liturgia jest rzeczywistością bosko-ludzką i ten wieloaspektowy, ludzki element domaga się ciągłej refleksji: znajomość historii modlitwy liturgicznej, wrażliwość na język symboli, którym liturgia „mówi”, wreszcie świadomość wyzwań, jakie współczesność stawia przed formacją liturgiczną – to powody, dla których temat liturgii powinien być jednym z najważniejszych tematów życia duchowego wspólnoty wierzących – argumentuje o. Miśko.
Nawet w pandemii
Rok 2020 to moment, kiedy wszyscy zatrzymali się na chwilę. Nawet w tym czasie, kiedy obostrzenia nie pozwalały zebrać się uczestnikom w budynku krakowskiego seminarium, fundacja zorganizowała rekolekcje w formie online. Z Mszami na zakończenie w Warszawie i Krakowie.
– Wiele projektów prowadzonych przez naszą Fundację takich jak warsztaty muzyczne czy szkoła kantorów wymaga pracy na żywo, ale w czasie pandemii – tak jak wiele innych instytucji – nauczyliśmy się, że narzędzia internetowej pracy zdalnej mogą się również sprawdzić – mówi dominikanin.
– Choć oczywiście z czasem wszystkim naszym sympatykom i uczestnikom projektów zaczęło brakować spotkań i obecności „na żywo”. Fundacja realizowała znaczną ilość programów online: koncert muzyki o. Dawida Kusza OP „Jutrznia paschalna”, seminarium nad książką Davida Fagerberga „Consecrating the World”, a także właśnie rekolekcje Mysterium fascinans 2020. Tak jak podczas pandemii naszym celem było pomóc wiernym być zakorzenionym w żywej liturgii Kościoła w okolicznościach ograniczonego dostępu do publicznych, wspólnotowych celebracji, tak teraz pragniemy poprzez nasze projekty pomagać wiernym powrócić i odkryć na nowo moc i piękno liturgii, zwłaszcza tej sprawowanej właśnie na żywo.
To jedne z najlepiej zorganizowanych rekolekcji
Rekolekcje to przede wszystkim ludzie, którzy każdego roku decydują się na wspólną drogę odkrywania meandrów liturgicznego świata. Każdego z nich zachwyca w tym czasie coś innego.
– To jedne z najlepiej zorganizowanych rekolekcji! – tak o Mysterium Fascinans mówi Barbara Batis, uczestniczka rekolekcji. – Każdy uczestnik jest zaopiekowany od najmniejszego szczegółu jakim jest kokardka spinająca smycz, poprzez propozycje noclegowe (…), kompetentnych prelegentów, estetycznie wydanych materiałów. Zapraszani są ciekawi ludzie, którzy chętnie rozmawiają z uczestnikami podczas przerw. Dużą wartością na pewno jest też spotykanie jako uczestników osoby duchowne, przedstawicieli różnych wspólnot. Mnie osobiście bardzo pociąga niebywała dbałość o liturgię, znowu dbałość o szczegóły – dobrze jest móc uczestniczyć w nabożeństwach, liturgii godzin, kiedy nie robi się tego byle jak, na czas, czy niedbale. Dla mnie to jest wzorzec jak powinna wyglądać liturgia. Te rekolekcje nie wyczerpują swoich tematów, ale często są inspiracją do poszukiwań, rozmów, spotkań we wspólnotach.
– Zawsze podany jest kolejny termin kolejnych rekolekcji i od razu jest zapisywany w kalendarzu – nie potrzebuję znać tematu, bo wiem, że będzie dobrze, ciekawie i na poziomie. I super atmosfera tych rekolekcji: tu się oddycha liturgią – dodaje.
Nic nie jest przeakcentowane, a najważniejszy jest Pan Bóg
Rekolekcje Mysterium fascinans to przestrzeń dla wszystkich. Nie ma tu podziału na świeckich, księży, osoby zakonne. Tutaj każdy, w taki sam sposób, ma możliwość dzielenia, pogłębiania i odkrywania.
– Na rekolekcje przyjeżdżają ludzie z różnych miejsc i wszystkich stanów: świeccy, konsekrowani i duchowni – mówi Monika Lipińska, która w rekolekcjach uczestniczy od 2012 roku. To poruszające doświadczenie modlić się i przebywać z ludźmi, dla których ważny jest Bóg, ważna jest staranność liturgii, przez którą oddajemy Mu chwałę i ważna jest teoria, dzięki której możemy coraz lepiej liturgię rozumieć, odprawiać i w niej uczestniczyć. Wszystkie te elementy są tu w równowadze, nic nie jest zaniedbane ani nic nie jest przeakcentowane, a najważniejszy jest Pan Bóg, od którego wszystko dostajemy, dla którego liturgię celebrujemy i dla którego na te rekolekcje przyjeżdżamy.
Równowaga sfery intelektualnej, duchowej i towarzyskiej
Na program rekolekcji składają się nie tylko modlitwa i celebracje, ale także warsztaty, dyskusje, panele i wykłady. Wszystko to sprawia, że uczestnicy wchodzą w świat liturgii zarówno ze strony duchowej, jak i intelektualnej.
– Ogromną wartością tych rekolekcji jest dla mnie równowaga sfery intelektualnej, duchowej i towarzyskiej zauważa Katarzyna Malska, która uczestniczy już w rekolekcjach od pięciu lat.
– Czas nie mógłby być lepiej rozplanowany, jeżeli chodzi o oferowany program – Msza Św., adoracja, brewiarz, możliwość spowiedzi, wykłady i nieformalne rozmowy w kuluarach. Mysterium fascinans skupia wokół siebie uczestników w rożnym wieku, z różnym wykształceniem, świeckich, osoby zakonne oraz duchowieństwo. Nie oddziela ich od siebie żadna szyba, z każdym można porozmawiać. Zaproszeni prelegenci to eksperci w swojej dziedzinie – chwali Katarzyna.
Byłam zachwycona odkryciem, że modlę się Mszą świętą
Rekolekcje Mysterium fascinas to przestrzeń odkrywania i doświadczania. Każdy w ich czasie odkrywa i doświadcza w liturgii czegoś zupełnie innego.
– Byłam zachwycona odkryciem, ze modlę się MSZĄ ŚWIĘTĄ, a nie jak wcześniej myślałam: na Mszy świętej – zdradza Marieta Szymkowiak, uczestniczka. Poza tym nigdy wcześniej nie uczestniczyłam w rekolekcjach, gdzie każdy z prelegentów miał wiedzę i jeszcze umiał ją przekazać. Pragnienie modlitwy i wiedzy sprawiło, że wyjeżdżając z jednych rekolekcji, zapisuję w kalendarzu termin kolejnych.
Już 9 września w Krakowie
– Tegoroczna edycja, poza okazją do zanurzenia się w rytm pięknie sprawowanej modlitwy liturgicznej Kościoła, będzie sposobnością do przyjrzenia się tematowi odnowy w łasce – zaprasza dominikanin, o. Łukasz.
– Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego są – przynajmniej w założeniu – szansą dla całej rodziny i wspólnoty parafialnej na to, by ponownie wybrać optykę wiary i bardziej intencjonalną współpracę z Bożą łaską. W czasie tegorocznych rekolekcji chcemy poszukać inspiracji teologicznych i podzielić się dobrymi praktykami w zakresie katechizacji, przygotowania do sakramentów w rodzinach i parafiach, jak też pozwolić, by pogłębiona refleksja nad wpływem tych sakramentów na życiem chrześcijanina, umożliwiła u każdego uczestnika odnowę w łasce – dodaje.
Tegoroczne rekolekcje rozpoczynają się w piątek 9 września – zapisy będą trwały do ostatniej chwili lub do wyczerpania puli wolnych miejsc, na stronie www.mf.org.pl.