– Paradoksalnie, poparcie dla organizacji religijnych przez państwo narodowe może prowadzić do jeszcze większego zaniku praktyk religijnych – mówił w czasie wczorajszego wykładu w Krakowie, kończącego cykl organizowany przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, dr Timothy O’Malley. W ubiegłym tygodniu w trzech dominikańskich klasztorach: w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie zorganizowaliśmy wykłady amerykańskiego teologa.

Modlitwa liturgiczna w dobie sekularyzacji – pod takim tytułem odbyło się ostatnie z trzech spotkań z dr. Timothy’m O’Malleyem. Tym razem w krakowskim klasztorze, amerykański teolog opowiadał o tym, jak sekularyzacja i wszystkie procesy, jakie niesie ona za sobą, wpływają na życie liturgiczne Kościoła.

– Ważniejsze jest, aby zacząć zajmować się nie tyle uniwersalnymi procesami sekularyzacji, co raczej indywidualnymi historiami, w wyniku których jednostki przestają praktykować religię – zauważył w czasie wykładu amerykański teolog. – Istnieje wiele powodów, dla których przestaje się chodzić do Kościoła lub identyfikować jako katolik, począwszy od skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym, a skończywszy na niezadowoleniu z reformy liturgicznej – dodał.

– Dawno, dawno temu wystarczyło powiedzieć swoim dzieciom, że idziesz na mszę, bo tak się robi. Chrzcisz swoje dziecko, bo to właśnie znaczy być katolikiem, a więc i Polakiem, ale pewne rzeczy się zmieniają – podkreślał O’Malley. Nasz gość podkreślał on także, że Kościół i jego liturgia muszą szczególnie dzisiaj rezonować w ludziach, jednak istnieje wiele zagrożeń, które utrudniają człowiekowi wejście w relację z Kościołem. Są nimi chociażby szybkość życia, czy technologia.

– To, co zrobiła technologia, to zaproszenie nas do coraz większego postrzegania siebie jako bezcielesnych stworzeń. Nie potrzebujemy świata materialnego, aby doświadczać rzeczywistości. A to zła wiadomość dla religii liturgiczno-sakramentalnej, takiej jak nasza. Wody chrztu są medium, pośrednikiem zbawienia, śpiew Psalmów – nośnikiem głosu Chrystusa-Kościoła, a Eucharystia – nośnikiem samej obecności Słowa, które stało się ciałem – mówił O’Malley.

W ramach cyklu odbyły się także dwa inne wykłady: 25 maja w Warszawie, pt. Odnowa liturgiczna w USA po Soborze Watykańskim II oraz 27 maja we Wrocławiu, pt. Oddanie chwały Bogu i uświęcenie człowieka. Formacja liturgiczna w USA.  

Dr Timothy O’Malley jest autorem licznych książek poświęconych formacji liturgicznej, między innymi niedawno wydanej przez naszą Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Wydawnictwo WAM książki Liturgia i Nowa Ewangelizacja. Jest także wykładowcą teologii oraz dyrektorem Centrum Liturgii w McGrath Institute for Church Life na Uniwersytecie Notre Dame (USA).

W najbliższym czasie opublikujemy nagrania wykładów, a w serwisie Liturgia.pl ukażą się artykuły, stanowiące ich zapis.