Dominikański wizjoner śp. o. Jan Góra stworzył ideę spotkań młodych w miejscu, gdzie prawdopodobnie mógł odbyć się chrzest Polski. Od tego momentu kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całej Polski co roku przyjeżdża na Pola Lednickie, by spotkać się ze sobą nawzajem oraz z Chrystusem, którego symbolizuje Brama Ryba.
W tym roku młodzież mogła wziąć udział w różnorodnych warsztatach, które miały miejsce dopiero drugi raz w historii Lednicy. Tegoroczna obecność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego na polach idealnie wpisuje się w wizję o. Jana, aby młodzi wchodzili w głąb tajemnicy Chrystusa, który zostawił się nam pod postaciami eucharystycznymi.
Msza święta jest szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego, a niestety dla wielu młodych katolików jawi się jako nudny i przykry obowiązek. Właśnie dlatego podczas XXVIII Spotkania Młodych LEDNICA 2000 o. Łukasz Miśko OP i br. Marcin Porożyński OP przeprowadzili warsztaty liturgiczne, które dotykały wielu zagadnień, mających pomóc modlić się Mszą świętą. To nie był tutorial dla ministrantów, uczący w jaki sposób rozkładać kielich czy jak idealnie wypełniać rubryki mszalne. Było to raczej podzielenie się swoją pasją i fascynacją liturgią, by poprzez lepsze zrozumienie znaków jej towarzyszących, lepiej poznać jej ducha i teologię.
Kilkaset osób słuchało i brało czynny udział w warsztatach, zastanawiając się m.in. nad tym co to znaczy, że Msza święta jest ofiarą i ucztą; co mówią nam poszczególne modlitwy (poczynając od tzw. modlitwy przed służeniem, którą kiedyś odmawiało się przy stopniach ołtarza), a szczególnie modlitwa eucharystyczna; skąd się wziął i jak się kształtował obecny ryt rzymski; dlaczego ołtarz symbolizuje Chrystusa i jak wiele mówi chociażby gest ucałowania ołtarza. Ważną rolę odegrało również pytanie: po co właściwie przychodzę na liturgię? Ponadto każdy mógł zobaczyć jak wyglądał mszał sprzed zmian Pawła VI i dotknąć księgi mającej ponad sto lat. Młodzież była szczególnie zachwycona mnogością i pięknem ilustracji, których nie brakowało w starym mszale. Ponadto bracia dominikanie odpowiedzieli na mnóstwo pytań, które nurtują młodzież, chociażby na te dotyczące muzyki liturgicznej czy roli piękna w celebracji Mszy świętej.
Obecność naszej Fundacji na Lednicy nie ograniczyła się jednak do samych warsztatów. Nasz prezes przeprowadził kilkanaście tysięcy osób przez obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, po którym nastąpił punkt kulminacyjny całego wydarzenia, jakim była Msza święta.
Wspaniale było uczestniczyć w liturgii, w której tak wiele osób brało świadomy udział, być może pierwszy raz od dłuższego czasu. Być może po raz pierwszy poczuli się na liturgii i w Kościele jak w domu – właśnie w ten sposób urzeczywistniło się dla wielu hasło tegorocznej Lednicy: „Wracaj do domu”.
fot. Diana Jaroszkiewicz