Zabytkowy klasztor dominikanów nieopodal krakowskiego Rynku Głównego już po raz dziewiąty przez jeden z wakacyjnych tygodni wypełnią dźwięki muzyki niezwykłej. Będą to najpiękniejsze kompozycje muzyki liturgicznej: tradycyjne i nowo powstałe – lub nawet skomponowane specjalnie na tę okazję – przystępne w nauce i zaawansowane, zaczerpnięte z tradycji chrześcijańskiego Zachodu i Wschodu.

Hasłem tegorocznych warsztatów są słowa z Apokalipsy św. Jana „Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!” (Ap 22, 17). Na początku czerwca lista uczestników zawiera już 300 zgłoszeń.

– Cały Kościół, Oblubienica Chrystusa, wyczekuje Jego powrotu – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – I my też, poruszani przez Ducha Świętego, naszymi sercami i głosami wołamy: Przyjdź, Panie Jezu! O to tak naprawdę chodzi w każdej liturgii. W ważnych dla nas relacjach, w przyjaźniach, a przede wszystkim w sakramencie małżeństwa, chrześcijanie pragną doświadczyć mocy obietnicy, jaką nam złożył sam Chrystus: że gdy gromadzi nas w jedno Jego miłość, to smakujemy nieba już tu, na ziemi – wyjaśnia o. Miśko.

– W utworach, które będziemy poznawali, chcemy skupić się na tematyce Ducha Świętego, Kościoła i sakramentu małżeństwa – doprecyzowuje o. Wojciech Sznyk, koordynator warsztatów. – Te wielkie tajemnice naszej wiary będziemy także zgłębiać podczas codziennych konferencji głoszonych przez ks. Wojciecha Węgrzyniaka, cenionego biblistę, duszpasterza i autora wielu książek.

Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczął organizowanie warsztatów śpiewu liturgicznego na początku 2004 roku, a od 2013 roku organizuje największe w Polsce, tygodniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej. W ostatnich latach podczas wakacji gromadzą one od 200 do niemal 400 pasjonatów śpiewu liturgicznego.

W tym roku warsztaty odbywają się po raz dziewiąty. Organizatorzy kontynuują sprawdzone praktyki, jednocześnie ciągle urozmaicając program. Oprócz kilku sekcji tematycznych, jak m.in. emisja głosu, podstawy dyrygowania, śpiew bizantyjski czy gregoriański oraz najbardziej zaawansowana sekcja mistrzowska, zaplanowana jest po raz trzeci sekcja międzynarodowa prowadzona w języku angielskim i po raz drugi sekcja dla posługujących przy ołtarzu: ceremoniarzy i animatorów, akolitów, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. czy starszych ministrantów.

– Naszym celem jest, by uczestnicy tegorocznych warsztatów, umocnieni w wierze i wzbogaceni o nowe umiejętności muzyczne, powrócili do swoich wspólnot i parafii, żeby tam swoim śpiewem i swoim życiem zapraszać ludzi do ufnego powierzania się miłości Chrystusa – konkluduje o. Sznyk.

Zgłoszenia trwają od połowy kwietnia do wyczerpania miejsc, przy czym należy mieć na uwadze, że każda sekcja ma oddzielny limit i niektóre z nich mogą zostać zamknięte wcześniej od innych. Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.warsztaty.mn.