Aż 450 osób bierze udział w Warsztatach Muzyki Niezwykłej – w czwartek rozpoczęliśmy drugi blok, a więc pożegnaliśmy część uczestników i powitaliśmy nową, jeszcze większą grupę. Większość osób jednak uczestniczy w całym tygodniu pełnym zajęć wokalnych dla zapisanych uczestników i wspólnej modlitwy.
Oprócz zajęć dla zapisanych uczestników, popołudniowa część programu jest otwarta dla wszystkich chętnych. Codziennie można więc uczestniczyć we Mszy świętej o godzinie 17:00 w bazylice Świętej Trójcy, podczas której śpiewają uczestnicy warsztatów. Po niej odbywa się konferencja ks. Wojciecha Węgrzyniaka i Nieszpory. Otwarte są także wieczorne wydarzenia, zaplanowane każdego dnia na 20:15.
Szczególnie w piątkowy wieczór zapraszamy Was do Bazyliki Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu na koncert w wykonaniu międzynarodowej, anglojęzycznej grupy uczestników warsztatów. Jego tytuł to „Adoro te devote: Music for the Eucharist from two millennia” (Adoro te devote: muzyka na Eucharystię z dwóch tysiącleci). Program został przygotowany przez prowadzącego zaawansowaną grupę międzynarodową o. Roberta Mehlharta OP, rektora Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie. Po koncercie będziemy mieli okazję pomodlić się podczas adoracji w kościele, który niedawno został ustanowiony Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w archidiecezji krakowskiej. Wstęp jest wolny i otwarty dla wszystkich.
W poprzednich dniach wieczorami uczestniczyliśmy już w koncercie zespołu kameralnego Sancta Trinitas pod dyr. Dawida Kusza OP, nabożeństwie ku czci św. Dominika i akatyście do Ducha Świętego. Natomiast w środę wybraliśmy się do bazyliki ojców karmelitów na Piasku, gdzie znajduje się Obraz Matki Bożej Pani Krakowa, aby śpiewać pieśni nabożne ku Jej czci.
Na zakończenie warsztatów, jak co roku, odbędzie się prezentacja poszczególnych sekcji w niedzielę 14 lipca o godzinie 14:30 w Bazylice Świętej Trójcy, a po niej odprawiona będzie Msza święta po łacinie, kończąca tegoroczne wydarzenie. Te dwa punkty programu także są otwarte dla wszystkich, będą również transmitowane na żywo przez internet.
Jako Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczęliśmy organizowanie warsztatów śpiewu liturgicznego na początku 2004 roku, a od 2013 roku organizujemy największe w Polsce, tygodniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej. W ostatnich latach podczas wakacji gromadziły one od 200 do niemal 400 pasjonatów śpiewu liturgicznego.
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.