Za nami kolejny rok dobra! Dzięki Wam mogliśmy tworzyć i wzmacniać ekosystem wiary poprzez mnóstwo zrealizowanych projektów, przede wszystkim jednak przez każde wyjątkowe spotkanie z Wami, do którego okazję daje nasza działalność. Pozwólcie, że w ten ostatni dzień pierwszego miesiąca nowego roku spojrzymy z wdzięcznością wstecz i podsumujemy najważniejsze z nich.

Ale najpierw ludzie: ci, których pasja i oddanie sprawiły, że tak dużo mogliśmy wspólnie osiągnąć. W minionym roku zespół Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny tworzyło na co dzień siedmioro świeckich pracowników oraz trzej dominikanie. Nad koordynacją projektów czuwał Michał Wsiołkowski, sprzedażą kierowała Ewelina Nowak, o nasze finanse i administrację dbał Paweł Połeć, produkcją oraz mediami społecznościowymi opiekowała się Natalia Miazga, a nasze sklepy prowadzone były przez Paulinę Myćkę, Gabrielę Kasprzyk i Anielę Kołakowską. Trzej dominikanie tworzący zarząd Fundacji zajmowali się pracą administracyjną i formacyjną: Łukasz Miśko OP (prezes), Wojciech Sznyk OP (wiceprezes) oraz niestacjonarnie Dawid Kołodziejczyk OP (członek zarządu). Dodatkowo nasz zespół wspierali stali współpracownicy: Dawid Kusz OP (projekty muzyczne) i Mikołaj Walczak OP (redakcja liturgia.pl, zajęcia w Szkole Kantorów), zaś od września w naszej Fundacji swoje praktyki duszpasterskie odbywają bracia studenci: diakon Szymon Bialik OP oraz Marcin Porożyński OP.

Rok rozpoczęliśmy tradycyjnym kolędowaniem z krakowskim środowiskiem dominikańskim, przygotowanym przez zespół naszego Ośrodka przy pomocy braci studentów. Wzięło w nim udział ponad 300 osób. W duchu działalności dla lokalnego, krakowskiego środowiska, kontynuowaliśmy jako współorganizatorzy serię comiesięcznych koncertów w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie, rozpoczętą w roku Jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów na ziemie polskie (2022). W ramach tego projektu pomogliśmy zorganizować 12 koncertów w Bazylice i dwa w kościele św. Idziego, współpracując z instytucjami kultury takimi jak Cappella Cracoviensis, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, Włoski Instytut Kultury, Fundacja inCanto / Festiwal Musica Divina i inne.

W Wielkim Poście, po sukcesie liturgicznych rekolekcji dla rodzin z poprzedniego roku, zaproponowaliśmy dwie edycje takich rekolekcji jako przygotowanie do lepszego przeżycia świąt wielkanocnych. W dwóch weekendowych wydarzeniach, prowadzonych przez Tomasza Grabowskiego OP i Tomasza Zamorskiego OP oraz zespół FDOL, udział wzięło ok. 200 osób (rodziców z dziećmi).

Od kwietnia Łukasz Miśko OP tworzy podcast pt. „Zwierzę liturgiczne” we współpracy z s. Terezą Huspekovą CHR oraz studentką z DA Beczka, Lidią Majdą. Podcast ukazuje się co dwa tygodnie, a rozmowy w nim prowadzone dotyczą fenomenu liturgii, stawiają pytania o historię i współczesność modlitwy liturgicznej, a także komentują bieżące wydarzenia z życia Kościoła, zwłaszcza w przestrzeni prawodawstwa i formacji liturgicznej.

W dniu otwartym FDOL 21.05 uczestniczyło ok. 200 osób. Zajęcia przez nas oferowane obejmowały m.in. koncert Jutrznia Paschalna Dawida Kusza OP, warsztaty chorału gregoriańskiego dla rodzin oraz muzyczne zwiedzanie Bazyliki z Fabianem Staniszem OP i bractwem San Clemente.

W lipcu przeprowadziliśmy kolejną edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Tym razem w tygodniowych warsztatach uczestniczyło ok. 350 osób z Polski i z zagranicy (na zajęciach w języku angielskim), oraz – po raz pierwszy – 20 posługujących przy ołtarzu, dla których przygotowaliśmy „warsztaty ministrantury niezwykłej”. Rekolekcjonistą i głównym celebransem warsztatów był bp prof. Michał Janocha z Warszawy, zaś zajęcia warsztatowe prowadzili m.in. Urszula Rogala, Rafał Maciejewski, Dawid Kusz OP, a także zaprzyjaźnieni z Fundacją prowadzący z zagranicy: James Moore OP (USA), Robert Mehlhart OP (Niemcy), Christopher Mueller (USA) i Grace Feltoe (Australia).

Również w lipcu zorganizowaliśmy pielgrzymkę „Camino Liturgiczne”: wędrując pieszo drogą św. Jakuba z Olsztyna do Torunia poznawaliśmy muzykę liturgiczną, jedno- i wielogłosową, a samemu się nią modląc, dzieliliśmy się nią organizując śpiew na mszach oraz koncerty i nabożeństwa w parafiach, które mijaliśmy po drodze. W projekcie przygotowanym przez ojców Łukasza i Wojciecha wzięło udział 20 uczestników z całej Polski (+1 z USA).

We wrześniu zorganizowaliśmy w Krakowie doroczne rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans poświęcone historii i teologii modlitw eucharystycznych. Rekolekcjonistą tegorocznej edycji był o. Szymon Hiżycki OSB, opat tyniecki. W trzydniowych rekolekcjach udział wzięło ok. 200 uczestników: zarówno świeckich, jak i księży, kleryków oraz sióstr zakonnych. Partnerem wydarzenia jest UPJPII oraz Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie.

Od października zmieniliśmy formułę naszej fundacyjnej Mszy św. Do maja br. odprawialiśmy cotygodniową Eucharystię w kościele św. Idziego o godz. 17:00, a po wakacyjnej przerwie postanowiliśmy – we współpracy ze środowiskiem krakowskiej Fundacji inCanto – zaproponować liturgię raz w miesiącu (w wybrane niedziele), gdzie moglibyśmy realizować w pełni postulaty dokumentów liturgicznych Kościoła m.in. w kwestii śpiewu gregoriańskiego. Projekt przygotowania tej liturgii, wspólnej dla krakowskiego środowiska formacji liturgicznej i artystycznej, nazwaliśmy „Mszą dla poszukujących piękna”, a sama liturgia odbywa się w kościele św. Józefa (bernardynek) przy ul. Poselskiej w Krakowie i gromadzi każdorazowo 100-120 osób. Podczas liturgii śpiewany jest chorał gregoriański (propria i części stałe) oraz utwory ze śpiewnika Niepojęta Trójco, głoszone są też kazania mistagogiczne.

Drugi rok z rzędu, pragnąc jeszcze bardziej pogłębić przeżywanie okresów liturgicznych, Fundacja zorganizowała w klasztorze krakowskim dwa nietypowe nabożeństwa: w tygodniu po uroczystości Wszystkich Świętych poprowadziliśmy dominikańską procesję i nabożeństwo za zmarłych na krużgankach, a w grudniu zorganizowaliśmy adwentowe Nabożeństwo Dziewięciu Czytań.

Oprócz organizacji własnych warsztatów i wydarzeń formacyjnych, w ciągu roku ojcowie Łukasz i Wojciech prowadzili bądź uczestniczyli w licznych warsztatach, wykładach i panelach poświęconych tematyce liturgii i muzyki liturgicznej w całej Polsce, m.in.:

  • 20.02 wykład w Akademii Liturgicznej w Rzeszowie (o. Łukasz)
  • 25.03 warsztaty Szkoły Śpiewu Liturgicznego w Warszawie (o. Wojciech)
  • 30.03 wykład o teologii liturgicznej Josepha Ratzingera w Katowicach (o. Łukasz)
  • 12-14.05 rekolekcje Misterium Fidei w Toruniu (o. Łukasz)
  • 2-4.06 rekolekcje o teologii liturgicznej Benedykta XVI w Korbielowie (o. Łukasz)
  • 16.06 panel o muzyce w liturgii w Instytucie Tertio Millenio (o. Łukasz)
  • 28.10 muzyczne warsztaty maryjne w Londynie (o. Łukasz)
  • 3-5.11 warsztaty muzyki liturgiczne w Radoniach (o. Wojciech)
  • 4.11 wykłady z tradycyjnej muzyki liturgicznej w Gdańsku (o. Łukasz)
  • 20-22.11 warsztaty muzyki liturgicznej w Kielcach (o. Wojciech)
  • 18.11 wykład dla Dominikańskiej Szkoły Teologii w Katowicach (o. Łukasz)
  • 1.12 referat o fenomenie współczesnej dominikańskiej muzyki liturgicznej podczas sesji naukowej na Akademii Muzycznej w Krakowie (o. Łukasz)

Kilka słów o naszych tegorocznych produktach: w naszej książkowej serii Mysterium Fascinans ukazała się we wrześniu książka ks. Tomasza Gutowskiego (aktualnie doktoranta Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie) pt. U źródeł liturgicznej teologii Akwinaty. Z kolei w przestrzeni muzyki liturgicznej zrealizowaliśmy dwa nowe projekty, którymi dzielimy się z Wami poprzez nasze serwisy streamingowe: nowa, wielogłosowa kompozycja „Missa Pacis” Dawida Kusza OP i „Msza Różańcowa” Wojciecha Sznyka OP – projekt wykorzystujący gregoriańskie propria i części stałe z mszy wotywnej ku czci NMP, opracowane dla nas przez Marcela Pérèsa.

Podobnie jak w latach poprzednich, prowadziliśmy przy krakowskim klasztorze Szkołę Kantorów (dwuletnią szkołę śpiewu liturgicznego) oraz katechumenat i przygotowanie dorosłych do bierzmowania. Przy Fundacji działa również grupa Vigilantes oraz bractwo śpiewacze San Clemente, z którymi kilka razy w roku organizujemy w Krakowie liturgiczne wigilie świąt i uroczystości.

W naszym głoszeniu wykorzystujemy od 2008 r. prowadzony przez nas serwis Liturgia.pl, gdzie umieszczane są zarówno teksty formacyjne, jak też nagrania głosów do pieśni czy śpiewu Ewangelii. Od października 2023 r. ważną inicjatywą jest opracowanie i publikacja nut i nagrań do „Prostych Polskich Propriów”, które mogą ułatwić wprowadzenie w parafiach i wspólnotach śpiewu tekstów własnych mszy modo gregoriano.

W misji Fundacji w minionym roku wspierała nas działalność gospodarcza i prowadzone przez nas sklepy: stacjonarny sklep w krużgankach klasztoru krakowskiego oraz dwa sklepy internetowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nasze działania: modlitwą, dobrym słowem, życzliwym komentarzem czy lajkiem pod naszymi postami, pracą wolontariacką, darowizną… Widząc, jak wiele osób korzysta z naszych propozycji formacyjnych, jesteśmy przekonani, że warto tę ofertę rozwijać. Nasz kalendarz na nowy rok 2024 jest już wypełniony prawie po brzegi: obserwujcie nas i przybywajcie na rekolekcje, koncerty, liturgie, warsztaty, pielgrzymki… Do zobaczenia!