W sobotę 9 marca 2024 uliczkami krakowskiego Starego Miasta już po raz czwarty przejdzie organizowana przez nas „Cicha procesja”, analogiczna do wydarzenia odbywającego się od 150 lat co roku w Amsterdamie. Obydwie procesje nawiązują do kultu Najświętszego Sakramentu i lokalnych cudów eucharystycznych z XIV wieku.
Nie ma monstrancji ani feretronów. Tak jak w ubiegłych latach, uczestnicy wyruszą spod dominikańskiej Bazyliki Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 po Mszy świętej o godzinie 12:00 i dojdą indywidualnie lub w mniejszych grupkach do Bazyliki Bożego Ciała na Kazimierzu. Po spotkaniu i adoracji ze śpiewem w miejscu docelowym, procesja wraca inną trasą, analogicznie do oryginalnej Cichej procesji amsterdamskiej.
Pierwowzorem inicjatywy jest amsterdamska Cicha procesja, upamiętniająca od stuleci cud eucharystyczny, który wydarzył się w tym mieście w 1345 roku. W Krakowie w tym samym okresie również nastąpił cud eucharystyczny i upamiętnia go bazylika Bożego Ciała, wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego.
Plan jest stały. Najpierw o godz. 12:00 uczestniczymy we Mszy świętej u dominikanów, po czym – po wysłuchaniu tradycyjnego listu biskupa haarlemsko-amsterdamskiego do uczestników krakowskiej Cichej Procesji – ruszamy uliczkami Starego Miasta na Kazimierz. U gościnnych kanoników laterańskich, w bazylice Bożego Ciała, będziemy modlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, śpiewając pieśni adoracyjne, w tym także takie, które śpiewano ongiś w sanktuarium Cudu w Amsterdamie, zniszczonym w końcu XVI wieku przez protestantów. Trwa to około pół godziny, po czym wracamy inną drogą na Stolarską. Całość zakończy się około 14.30.
Oryginalna amsterdamska Cicha procesja odbywa się zawsze w sobotę po 15 marca i tak było dotychczas także w Krakowie. Ale od obecnego roku krakowska procesja będzie się odbywać w sobotę przed 15 marca (w tym roku jest to 9 marca). Dzięki temu pojawi się możliwość wzięcia udziału w obu procesjach. W przyszłym roku planowana jest wyprawa na pielgrzymkę amsterdamską, o czym Dominika Krupińska, inicjatorka wydarzenia, będzie informowała na swoim blogu.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych i można wziąć w nim udział bez wcześniejszej rejestracji. Więcej informacji o aktualnej i dotychczasowych edycjach można znaleźć na stronie projektu: fdol.pl/cicha-procesja.