Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach ze śpiewu tradycyjnego zatytułowanych „Ekskursyja cudowna w kolędy Podkarpacia”. Poprowadzi je Paweł Iwan – kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista.
Warsztaty odbędą się w dniach 8-10 grudnia 2023 r. w Domu Rekolekcyjnym Karmelitów Bosych w Wadowicach. Jak zwykle w trakcie wyjazdów Szkoły Kantorów nie zabraknie czasu na Mszę świętą i liturgię godzin.
Koszt uczestnictwa to 320 zł (noclegi, wyżywienie i warsztaty), zgłoszenia można wysyłać do 3 grudnia (termin został przedłużony) poprzez formularz zgłoszeniowy.
Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia
Ekskursyja Cudowna to spotkanie – anty-warsztaty (minimum teorii, maksimum praktyki) kolędnicze – prezentujące najpiękniejsze, a mało znane kolędy pogranicza polsko-ukraińskiego. Na repertuar składa się niemal 100 wariantów różnych pieśni kolędniczych: od kościelnych i śpiewanych przy wigilijnym stole, na św. Jana, św. Szczepana, św. Jordana, przez kolędnicze przywitania, przedstawienia, winszowania i życzenia, aż po zalotne śpiewy kolędnicze dla panien i kawalerów. Co charakterystyczne dla pogranicza: śpiewane zarówno po polsku w Ukrainie, jak i po rusku w Polsce. Co roku program poszerza się o kolejne pieśni, zbierane w wioskach pogranicza z pomocą m.in. Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu i badacza Bartosza Gałązki. Równolegle z warsztatami, materiał muzyczny jest prezentowany (od 2020) w formie video-blogu ekskursyja.pl.
W sezonie 2023/24 Ekskursyja eksponuje kolędy z Jodłówki i okolic (Rozbórz, Świebodna, Kramarzówka) – wiosek malowniczo położonych na Pogórzu Pruchnickim, znanych w okolicy m.in. z ważnego sanktuarium maryjnego w Jodłówce i z przechowania dawnych obyczajów i tradycji. Repertuar pochodzi od:
– pań Genowefy Chmieleckiej (ur. 1928) i Kazimiery Pieszko (1930) z Jodłówki
– pań Heleny Babiś (1926), Stefanii Babiś (1935) i Stanisławy Stanik (1934) ze Świebodnej
– panów Józefa Kurasia (1938) i Edwarda Cicirko (1947) z Rozborza
– pani Marii Pałys (1923) z Kramarzówki.
Paweł Iwan
Kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w 1984 w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu Muzyka Dawna w Jarosławiu, organizując m.in. Festiwal Pieśń Naszych Korzeni, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix). Na festiwalu poznał również polską muzykę tradycyjną w wykonaniu m.in. Witka Brody, Janusza Prusinowskiego i Adama Struga.
Od 2012 roku w Krakowie, śpiewając najpierw z zespołem Perfugium, następnie (gościnnie) z zespołem Jerycho wydał łącznie 7 płyt z szerokim repertuarem wokalnej muzyki dawnej.
Od 2014 roku, zainspirowany muzycznymi tradycjami rodzimego Podkarpacia gra na cymbałach, tańczy i śpiewa w zespołach Kapela z Innej Struny, Tadirindum, KBB, Pokrzyk, Kapela Ozimkowicza, Hajda Banda/Гайда Банда, C.K. Kapela – z którymi zdobywał m.in. wyróżnienia i nagrody w konkursach Nowa Tradycja i Stara Tradycja i występował na wielu festiwalach (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Rozstaje, Folkowisko, EtnoBaltica). Występuje również gościnnie z zespołami Iskierczanie (Dębica), Kapela Brodów, Kapela Serhija Ochrymczuka i Krajka/Крайка (Przemyśl).
Współzałożyciel męskiej grupy śpiewaczej „Bractwo Różanego Wianka” oraz „Śpiewaków z Przemyskiego” – obie grupy specjalizują się w odtwarzaniu i wykonywaniu tradycyjnych pieśni Podkarpacia, współpracując m.in. z posiadającym obszerne zbiory etnograficzne Bartoszem Gałązką (które są zresztą systematycznie publikowane przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu). Najbardziej ceni sobie muzykowanie w naturalnym dla muzyki tradycyjnej kontekście – religijnym (śpiewając w kościołach i na nabożeństwach) lub tanecznym (grając, śpiewając i tańcząc na potańcówkach).
W 2020 rozpoczął cykl Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia, nagrywając (do tej pory) 88 odcinków (trzy sezony) z kolędami z Pogórza Dynowskiego (okolice Babic) oraz Pogórza Przemyskiego (Kuźmina oraz okolice Nehrybki), odtwarzając przy tym emisję głosu, której nauczył się od swojej babci (zamieszkałej na dawnej Bojkowszczyźnie).
Przewidywany plan warsztatów
Piątek
od 17.30 – przyjazd i rozlokowanie w pokojach
18.00 – kolacja
18.45 – 20:45 warsztaty (sala)
20:45 – kompleta (kaplica/sala)
siedzenie przy kawie/herbacie/ciastku
23.00 zakończenie dnia
Sobota
8.00 – śniadanie
8:45 – jutrznia (kaplica)
9.15 – 11.15 – warsztaty (sala)
11.30 – przygotowanie do Mszy (kaplica)
12:00 – Msza święta (kaplica)
13.00 – obiad
15.30 – 17.15 – warsztaty (sala)
17.30 – nieszpory (kaplica)
18.00 – kolacja
19.00 – próba do wigilii (kaplica/sala)
19:30 – wigilia II niedzieli Adwentu (kaplica)
od ok. 21 siedzenie przy kawie/herbacie/ciastku
23.00 zakończenie dnia
Niedziela
8.00 – śniadanie
8.45 – jutrznia (kaplica)
9.15 – 11.15 – warsztaty (sala)
12:00 – Msza święta (kaplica)
13.00 – obiad
spakowanie się i wyjazd
Czekamy na Wasze zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy do 3 grudnia!