Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego wraz z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II organizują międzynarodową konferencję „Ad fontes Cathedralis Cracoviensis” w Tyńcu. Nasza Fundacja jest patronem tego wydarzenia, jak i całego cyklu spotkań, odbywającego się w benedyktyńskim opactwie.
Wydarzenie rozpocznie się 7 października i potrwa dwa dni, a towarzyszyć mu będą dwa koncerty. Cały cykl konferencji jest przestrzenią prezentacji wyników badań nad polskimi średniowiecznymi źródłami liturgiczno-muzycznymi i ich wkładu w kulturę Polski oraz Europy obszaru środkowo-wschodniego.
Tegoroczna konferencja będzie poświęcona jednej z najpiękniejszych ksiąg liturgiczno-muzycznych Katedry Wawelskiej: Missale plenarium AKKK Ms 3. Do podzielenia się owocami prac badawczych organizatorzy zaprosili cenionych prelegentów z dziedziny liturgiki, historii średniowiecza oraz śpiewu gregoriańskiego.
W piątkowy wieczór odbędzie się koncert zaproszonych schól gregoriańskich, będą to: Schola gregoriańska WSD oo. Paulinów, dyr. Marcin Wasilewski-Kruk; Żeńska schola gregoriańska Monodia caelestis, dyr. Susi Ferfoglia; Schola gregoriana Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses, dyr. ks. Grzegorz Piekarz. W sobotę natomiast będzie można wysłuchać koncertu zespołu Flores Rosarum, dyr. Susi Ferfoglia – będzie to przedstawienie niektórych sekwencji z Missale plenarium Ms 3.
Szczegółowy program można znaleźć już teraz na stronie Liturgia.pl. W tegorocznej konferencji będzie można uczestniczyć także w formie online na YouTube oraz na stronie Tyniec.tv. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o dobrowolne wsparcie wydarzenia kwotą 10 zł na portalu Zrzutka.pl. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w terminie do 3 października 2022 poprzez formularz na stronie kultura.benedyktyni.com (chęć wykupienia obiadu w sobotę w cenie 38 zł należy zaznaczyć w formularzu zgłoszeniowym, istnieje możliwość indywidualnej rezerwacji noclegu w Domu Gości Opactwa). Organizatorzy zapewniają uczestnikom bezpłatne materiały konferencyjne, a wykłady obcojęzyczne będą tłumaczone na język polski. Wszystkie wystąpienia zostaną wydane w publikacji pokonferencyjnej.
Oprócz Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, patronami wydarzenia są m.in. Pontificio Istituto Liturgico Sant’Anselmo, AISCGre – Międzynarodowe Stowarzyszenie Śpiewu Gregoriańskiego, sekcja polska.