Niedzielną Mszą św. zakończyły się Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2022. W siódmej już edycji udział wzięło ponad 300 uczestników, którzy pod okiem 17 prowadzących doskonalili swoje umiejętności śpiewu liturgicznego. Wydarzenie już po raz kolejny odbyło się w klasztorze krakowskich dominikanów, a jego organizatorem od pierwszej edycji w 2013 roku jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Tegoroczna edycja, która trwała od 15 do 21 sierpnia, urozmaicona została wieloma sekcjami tematycznymi i ciekawym programem na każdy z siedmiu dni warsztatowych. W tym roku także po raz kolejny na zaproszenie fundacji odpowiedziało wielu znakomitych prowadzących. Po raz pierwszy w tym roku została stworzona także sekcja anglojęzyczna. Konferencje dla uczestników w czasie trwania warsztatów wygłosił ks. Grzegorz Strzelczyk.
– We mnie i w mojej małżonce pojawiła się chęć uczestniczenia w czymś wartościowym tego lata i Warsztaty Muzyki Niezwykłej stwarzają naprawdę możliwość spędzenia w taki sposób czasu – mówi Bartek, który uczestniczył w warsztatach chóralnych oraz śpiewie gregoriańskim po raz pierwszy. – Niezwykły jest całokształt tego wydarzania, przekaz, jaki niosą prowadzący: że to co ćwiczymy, to co opracowujemy, nie jest celem samym w sobie, ale portalem do sacrum – dodaje.
– Szukałam czegoś, co łączy muzykę i wartości sakralne, liturgiczne, a warsztaty są połączeniem tych dwóch rzeczy – zauważa Dominika, uczestniczka warsztatów. – Czuję, że jestem wśród ludzi, którzy również mają w sobie pewien głód i odnajdujemy się na podobnych płaszczyznach. Widzę, że to, czego ja szukam, czego potrzebuję, albo co budzi moje wątpliwości, tak samo dzieje się to u innych. Dobrze czegoś takiego doświadczyć – dodaje.
– Przez ten tydzień byliśmy otoczeni niesamowitą ilością dźwięków – mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – Ale byliśmy też otoczeni na tych warsztatach radością z tego, że potrafimy z siebie tyle wydobyć: piękna, dźwięku, radości. Ta wspólnota, która się nawiązuje na warsztatach, to jest zawsze chyba największy dar tego tygodnia – zauważa. – Oczywiście, uczymy się bardzo wielu stylów śpiewania, zadajemy pytania skąd ta muzyka się wzięła, dlaczego tak, a nie inaczej ją interpretujemy, ale tak naprawdę między nami wydarza się bardzo dużo takiego ludzkiego ciepła, dobra i tego, co chcemy ocalać w naszym świecie, w czasie, gdzy doświadczamy jego kruchości.
W programie znalazły się warsztaty wielogłosowe w trzech grupach zaawansowania oraz warsztaty tematyczne w sekcjach: podstawy dyrygowania, emisja głosu, śpiew gregoriański, śpiew bizantyjski, pieśni zespołu „Jerycho”. W czasie całego tygodnia można było skorzystać także z konsultacji z emisji głosu oraz propedeutyki kompozycji. W tym roku także w ramach warsztatów prowadzona była grupa anglojęzyczna z osobnym programem, stanowiącym mieszankę różnych sekcji tematycznych, a także własnymi konferencjami i niektórymi liturgiami. Efekty pracy uczestników warsztatów można było usłyszeć podczas niedzielnej prezentacji i Mszy św., wieńczących wydarzenie.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej to nasz wiodący projekt, przeznaczony dla wokalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Poprzez Warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju. Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Celem warsztatów jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.