W niedzielę 27 lutego mieliśmy przyjemność gościć wielu z Was podczas naszego Dnia Otwartego w krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów. Jak podkreślił nasz prezes, o. Łukasz Miśko, im więcej w nas będzie Bożego światła, tym bardziej będziemy mogli tym światłem dalej, w konkretnym działaniu, się dzielić.
W obecnej sytuacji zastanawialiśmy się co prawda czy nie zmienić dotychczasowych planów, ale doszliśmy do przekonania, że także – a może zwłaszcza – w tych trudnych okolicznościach potrzebna jest nam wspólnota i zgodna modlitwa o pokój.
– Spotykamy się w czasie bardzo niesprzyjającym takim spotkaniom – mówił o. Łukasz Miśko, otwierając program. – Z drugiej strony, może to, co robimy tutaj: rozmowa o fundamentach naszej wiary; o tym pięknie, które nas zbawia, ratuje, wprowadza w Boże życie – to jest coś, co nam może pomóc przetrwać różne trudne czasy, ale też być bardziej pomocnymi dla tych, którzy cierpią, przechodzą przez różne trudne doświadczenia.
Program rozpoczął się od warsztatów śpiewu gregoriańskiego dla początkujących, poświęconych Komplecie, które poprowadził Mateusz Krakowczyk, kantor z Warszawy. W Auli św. Tomasza w dominikańskim Kolegium zebrało się kilkanaście osób, zainteresowanych tematem i gotowych do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności.
Pierwszym spotkaniem otwartym dla wszystkich była katecheza liturgiczna na Wielki Post „Od popiołu do ognia”, którą wygłosił wieloletni współpracownik i przyjaciel naszej Fundacji, ks. dr Krzysztof Porosło. Słuchacze wypełnili kapitularz, a katecheza była także transmitowana na żywo i przez jakiś czas będzie dostępna na naszym YouTube (powyżej).
Jak zawsze, wiele osób przybyło na zwiedzanie bazyliki z bratem Fabianem. Po zeszłorocznym opowiadaniu o tajemnicach trzech dominikańskich zakrystii, w tym roku przyszedł czas, aby opowiedzieć o wnętrzu odnowionej dominikańskiej bazyliki Trójcy Świętej. Zwiedzający w ciągu godziny przeszli z zabytkowego, pełnego symboliki przedsionka przez nawę główną, aż do wielkiego ołtarza i tam zakończyli podróż – przynajmniej do następnego razu.
Popołudniową część programu otworzył panel dyskusyjny „Nowe szaty dla Pana. O wyzwaniach współczesnej sztuki religijnej”, który prowadził o. dr Dominik Jarczewski OP. W rozmowie wzięli udział pani Dorota Hajduk, artystka malarka ze Wspólnoty Vera Icon, pan Jakub Turbasa, architekt oraz o. Piotr Oleś, dominikanin i historyk sztuki.
Niestety, wykład o. Tomasza Gałuszki, zaplanowany początkowo przed panelem, został odwołany – mamy jednak nadzieję, że będziemy mieli okazję wrócić do tematu piękna i kiczu u św. Tomasza z Akwinu w niedługim czasie.
Dzień Otwarty zakończyła gregoriańska kompleta, celebrowana przez wszystkich zainteresowanych razem z uczestnikami warsztatów. Przez cały dzień otwarty był także sklep przy furcie, gdzie prezentowaliśmy nasze publikacje i produkty, a nasi pracownicy i niezastąpieni wolontariusze wręczali ulotki osobom wychodzącym z niedzielnych Mszy świętych w bazylice dominikanów.
Podczas każdego Dnia Otwartego staramy się przedstawić przynajmniej wycinek naszej działalności. Jesteśmy dla Was jednak także przez pozostałe 364 dni w roku – obecnie przygotowujemy nadchodzące wydarzenia: marcowe Rekolekcje Liturgiczne dla Rodzin, sierpniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej i wrześniowe rekolekcje Mysterium fascinans oraz szereg innych projektów duszpasterskich, wydawniczych czy muzycznych. Zapraszamy, abyście śledzili nas na Facebooku i zostawili nam swój adres mailowy, aby otrzymywać najważniejsze wiadomości.
Prosimy także o przekazanie 1% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, podając w swoim zeznaniu podatkowym nasz KRS: 0000354036. Więcej informacji o naszej działalności pożytku publicznego, a także aplikację do wypełniania PIT-ów, można znaleźć na stronie www.liturgia.dominikanie.pl/1-procent.
Poniżej prezentujemy Wam całą galerię zdjęć z tegorocznego Dnia Otwartego, których autorem jest Tomasz Bańbur.