W pierwszym odcinku drugiego sezonu naszego podcastu o. Łukasz Miśko rozmawia z młodą Tunezyjką Sophią, która przyjęła chrzest i pozostałe sakramenty wtajemniczenia w Poniedziałek Wielkanocny, oraz jej matką chrzestną mieszkającą w Krakowie amerykańską teolożką Sydney.
Jest to opowieść o dwóch kobietach z bardzo różnych krajów – Tunezji i Stanów Zjednoczonych – które znalazły swój dom w Grodzie Kraka, a swój duchowy dom w Kościele katolickim. Co je pociąga w chrześcijaństwie? Jakie miejsce widzą dla siebie we wspólnocie Kościoła?
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego, półgodzinnego odcinka (dostępne są polskie napisy do włączenia).
Drugi sezon podcastu „zDOLni”, który oglądać można wiosną 2021 roku, to kolejna seria rozmów z fascynującymi ludźmi z szeroko pojętego świata liturgii. Od końca kwietnia co dwa tygodnie emitujemy kolejne odcinki, których gospodarzem jest niezmiennie o. Łukasz Miśko, prezes naszej fundacji, a od niedawna także przeor wrocławskich dominikanów.
– Minął ponad rok od chwili, gdy wymyśliliśmy podcast „zDOLni” – wspomina o. Łukasz. – W czasie pierwszego narodowego lockdownu, przy prawie całkowitym zakazie przemieszczania się, patrzyliśmy przestraszeni z okien naszych mieszkań na świat, który tak gwałtownie zaczął się zmieniać. W naszej serii chodziło pierwotnie o to, żeby – używając okiennej metafory – pokazać Wam coś więcej niż widoczne z Waszych okien puste ulice i zamknięte parki. A że na co dzień zajmujemy się przestrzenią sztuki sakralnej i formacji liturgicznej, to właśnie do tego świata piękna i celebracji pragnęliśmy Wam otworzyć okno. Choć sytuacja się zmieniła i inaczej już przeżywamy bieżący etap pandemii, to wierzę, że dotknięte przez nas w zeszłym roku ponadczasowe tematy nadal są warte uwagi – podkreśla o. Łukasz.
W ramach rozmów z przyjaciółmi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (DOL – stąd też tytuł serii), będzie można usłyszeć m.in. historię niedawno ochrzczonej pochodzącej z Tunezji uczestniczki katechumenatu oraz jej matki chrzestnej, amerykańskiej teolożki z Krakowa; poznać bliżej br. Fabiana, znawcę skarbów dominikańskich zakrystii; zobaczyć, kim są i jak służą Kościołowi świeccy dominikanie; zajrzeć do świata duchowości współczesnych ikonopisów; a także dać się poprowadzić przez intrygujące zagadnienie piękna i zła przez o. Tomasza Gałuszkę OP.
W ramach pierwszego sezonu, który emitowany był w ubiegłym roku, można było usłyszeć m.in. opowieści o. Mirosława Pilśniaka OP na temat liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Uli Rogali i Dawida Kusza OP, rozmawiających o nowej muzyce liturgicznej, Julie Bellefeuille, br. Jacka Hajnosa OP, o. Dominika Jurczaka OP, a także rozmowy z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim benedyktynem Karolem Cetwińskim i jezuitą Dominikiem Dubielem. Zakończeniem serii była dyskusja o przygotowaniach dorosłych do sakramentów z odpowiedzialnymi za Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Łodzi.
Dotychczasowych i nowych nagrań można słuchać na stronie projektu: fdol.pl/zdolni, a także za pośrednictwem najpopularniejszych platform: YouTube, Spotify i Apple Podcasts. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie, ale odbiorcy zadowoleni z wartościowych treści mogą wesprzeć realizację kolejnych odcinków poprzez dedykowaną skarbonkę w serwisie zrzutka.pl.