W czwartek, 4 stycznia 2018 r. Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wziął udział w spektakularnym przedsięwzięciu muzycznym, jakim było kolędowanie z krakowskimi chórami pod hasłem „Śpiewaj z nami! Kolędowanie z krakowskimi chórami”.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Miasto Kraków przy współpracy Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Stowarzyszenia ART&SOUND. Miejscem wspólnego radowania się chórzystów oraz krakowian z narodzin Jezusa oraz z pięknej polskiej tradycji muzycznej związanej z tym okresem liturgicznym było krakowskie centrum kongresowe ICE – współorganizator imprezy, którą poprowadziła znana artystka Lidia Jazgar.
W trwającym ponad godzinę koncercie na scenie ICE stanęło obok siebie ponad pięciuset chórzystów reprezentujących: Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata”, Chór ASP „Cantus Firmus”, Chór Capelli Cracoviensis, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór „Hejnał”, Chór Mariański, Chór Męski Agricola Krakowskiego Środowiska Akademickiego, Chór Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej Pueri Cantores Cracovienses, Chór Polskiego Radia, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego „Dominanta”, Chór Uniwersytetu Rolniczego, Chór “Vox Populi”, OCTAVA ensemble oraz Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie Hasło im. dr. H. Jordana. Potężnemu chórowi towarzyszyła Sinfonietta Cracovia. Całość poprowadził dyrygent Francesco Bottigliero. Partię solową wykonała sopranistka Joanna Radziszewska.
W programie wieczoru znalazło się dwanaście kolęd w różnych opracowaniach. Rozpoczął powołany do życia na tę specjalną okazję łączony chór kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”, ponadto wykonał on w trakcie koncertu pieśni: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Mizerna cicha” oraz, wieńczącą całość, „Bóg się rodzi”.
Chór Filharmonii Krakowskiej ubogacił koncert indywidualnym wykonaniem kolędy „W żłobie leży”, Chór Capelli Cracoviensis utworami „Benedicto et claritas A6” Orlanda di Lasso oraz „Wesoły nam ten to dzień Pan sprawił”. Indywidualnie wystąpili również śpiewacy z OCTAVA ensemble z pieśnią „Hail Mary” a także Chór Polskiego Radia, wykonując „Północ już była”. Nie można też nie odnotować utworów przygotowanych przez Sinfoniettę Cracovię, na które żywiołowo zareagowała publiczność. Znalazła się wśród nich jedna z ukochanych kolęd Polaków „Wśród nocnej ciszy”, tym razem wykonana na nutę góralską. Kolejną była tkliwa pieśń „Jezus malusieńki”, w której zespół towarzyszył Joannie Radziszewskiej. Ostatnim utworem wybranym przez Sinfoniettę okazała się kolęda „Przybieżeli do Betlejem”.
Pieśni, które złożyły się na program koncertu, nie były jedynymi, które wybrzmiały w wypełnionej publicznością sali. W przerwach między wykonaniami chórzystów uwielbiała Pana Boga śpiewem publika, chętnie podejmując kolędy intonowane przez prowadzącą Lidię Jazgar. Pierwsze tego typu wydarzenie, gromadzące na scenie kilkuset wykonawców, z pewnością zapisze się w kulturalnej historii miasta. Aplauz, z jakim zostało przyjęte, pozwala też mniemać, że może ono na stałe wpisać się do kalendarza ważnych imprez. Co jednak dodatkowo istotne, wspólne kolędowanie stało się jeszcze jedną szansą na przeżycie kilku chwil piękna oraz zadumy nad cudem świąt Bożego Narodzenia.