Tegorocznym Warsztatom Muzyki Niezwykłej towarzyszy bogaty program wieczornych wydarzeń kulturalnych i religijnych. Wstęp na wieczorne wydarzenia jest wolny (w miarę wolnych miejsc), a szczegółowy program można znaleźć na stronie projektu.
Piątek, 14 sierpnia – Akatyst ku czci Bogurodzicy
Akatyst powstał w Kościele wschodnim ok. V-VI w. Jest to hymn liturgiczny, który zgodnie z tradycją jest wykonywany na stojąco, na co zresztą wskazuje jego nazwa – grec. akatisthos to dosłownie „nie–siedząc”. Składa się z ikosów recytowanych przez diakonów i kondiakonów śpiewanych przez chór lub wiernych.
Warto wsłuchać się w jego głęboki teologicznie i pełen zaskakujących metafor tekst opowiadający o roli Maryi w dziele zbawienia i jej relacji do Kościoła. W połączeniu z prostą, ale chwytającą za serce melodią pozwala odkryć radość wspólnego uwielbiania Boga. Nabożeństwo celebrować będzie o. Wojciech Sznyk, a w modlitwie towarzyszyć nam będzie Marcin Abijski i Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.
Niedziela, 16 sierpnia – Matutinum uroczystości św. Jacka Odrowąża
Matutinum to inaczej wigilia, czyli czuwanie. Obecnie mamy zachowane w kalendarzu liturgicznym wigilie dwóch największych uroczystości: Wielkanocy i Bożego Narodzenia, jednak dawniej czuwano przed wszystkimi uroczystościami i częścią większych świąt. Chrześcijanie gromadzili się w nocy lub nad ranem, by przez śpiew psalmów, hymnów i wysłuchanie dobranych starannie czytań rozpocząć świętowanie.
Swoje matutinum ma także uroczystość założyciela Polskiej Prowincji Dominikanów – św. Jacka Odrowąża. Powstało w XVI w. i składa się z dziewięciu psalmów z antyfonami, trzech czytań i trzech responsoriów, w tym jednego bardzo rozbudowanego. Kończy je hymn „Te Deum”. Spokojna melodia chorału wycisza umysł i otwiera serce, dzięki czemu łatwiej usłyszeć głos mówiącego do nas Pana, by dzięki temu radośniej potem świętować.
Poniedziałek, 17 sierpnia – koncert zespołu Aviaccord
Muzyczna różnorodność to nie tylko skład w jakim prezentuje się zespół (od duo po quintet), ale także dobór tematów. Grupa poza własnymi aranżacjami odmiennych etnicznie motywów, wykonuje również kompozycje Tomasza Drabiny. A wszystko w nawiązaniu do muzycznych źródeł pochodzących z obszaru Polski, Karpat i Bałkanów. W dominującej części poza wykorzystywaniem powszechnie znanych motywów, swoją żywiołowość czerpie także z nieustannie sączącego się uroku improwizacji. Jego założycielem i kompozytorem większości wykonywanych utworów jest akordeonista Tomasz Drabina.
Wtorek, 18 sierpnia – Improwizacje chorałowe
Połączenie chorału z jazzem na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujące. Jednak te dwa gatunki muzyczne tak naprawdę mają wiele wspólnego, o czym będzie można się przekonać na koncercie Katarzyny Stroińskiej-Sierant (pianistka, aranżerka i teoretyk jazzu) i Jana Adamczewskiego (saksofon). Artyści będą improwizować w jazzowej stylistyce, bazując na melodiach chorałowych. Będzie to poszukiwanie nowej formy wyrazu dla tych intuicyjnych i głębokich narracji muzycznych zgromadzonych w skarbcu tradycji Kościoła.
Środa, 19 sierpnia – Czuwanie modlitewne
To punkt programu, którego nie mogło zabraknąć podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej, które w istocie są także rekolekcjami. Będziemy uwielbiać Boga śpiewem praise&worship oraz muzyką liturgiczną podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w Bazylice Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 od godz. 20:15.
Czwartek, 20 sierpnia – Msza św. kończąca warsztaty
W Godzinie Miłosierdzia, punktualnie o 15:00 weźmiemy udział w Koronce w Sanktuarium w Łagiewnikach, a później przejdziemy do Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie, gdzie będziemy celebrować uroczystą Mszę św. kończącą tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tych wyjątkowych miejscach (dojazd we własnym zakresie).
Kard. Stanisław Dziwisz erygował je w 2011 roku, a w 2013 r. poświęcił górną część świątyni. Wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. W Sanktuarium znajdują się liczne relikwie świętego papieża, można też raz w roku uzyskać odpust zupełny podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami pod zwykłymi warunkami.