W dniach 19-20 czerwca (piątek i sobota) organizujemy sesję popularnonaukową pt. „Idealna muzyka liturgiczna?”. Każdy z trzech bloków tematycznych będzie podzielony na trzy części: wykłady, dyskusję i praktyczną prezentację.
– „Muzyka liturgiczna to sprawa, która powinna interesować wszystkich wiernych, a nie tylko muzyków kościelnych” – wyjaśnia Tomasz Grabowski OP, prezes fundacji. – „Każdy, kto bierze udział we Mszy świętej, spotyka się z muzyką liturgiczną. Niektórzy nie wiedzą, że to, co słyszą na Mszach, jest muzyką liturgiczną. Jeszcze mniej osób wie, że istnieją dokumenty Kościoła, które ustalają normy dotyczące tego, co można, a czego nie wolno śpiewać na mszach i nabożeństwach. Zupełnie nieliczne grono zna historię, nurty i wzorce muzyki liturgicznej. Wobec nieznajomości teorii, często uczestniczymy w złej praktyce” – dodaje.
Z tego powodu postanowiliśmy zorganizować forum, na którym poruszone mają być wybrane tematy, dotyczące tego zagadnienia i jednocześnie zaprezentowane właściwe wzorce muzyki liturgicznej.
Gośćmi sesji będą znawcy tematu śpiewu liturgicznego: Marcin Bornus–Szczyciński, Tomasz Grabowski OP, Magdalena Sendor, Bartosz Izbicki, Rafał Maciejewski, Błażej Matusiak OP, Jakub Kubieniec, Michał Sławecki, Antonina Karpowicz–Zbieńkowska, Susi Ferfoglia, Sławomir Witkowski, Henryk Krawczyk, Michał Staromiejski, Paweł Bębenek.
Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji omawianych gatunków i sposobów ich interpretacji, w tym koncertu zespołu wokalnego Jerycho, który posługuje się tradycyjnym idiomem śpiewu liturgicznego. W trakcie sesji wystąpią także Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Floripari – Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu, Collegium Palestrinae oraz chór kameralny Lege Artis. Prezentacje wykonywane przez wspomniane zespoły posłużą jako ilustracja wykładów i dyskusji. W ten sposób sesja nie będzie ograniczać się wyłącznie do aspektu teoretycznego ale posłuży do szukania i wypracowywania odpowiednich wzorców.
Sesja „Idealna muzyka liturgiczna?” podzielona jest na trzy bloki tematyczne, każdy z nich podsumowuje dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Pierwszy z bloków skupiony jest wokół śpiewu o rodowodzie średniowiecznym. Dyskusję na ten temat będzie prowadził Tomasz Grabowski OP. Druga część sesji obejmie zagadnienie współistnienia w praktyce liturgicznej tak odległych od siebie nurtów muzycznych, jak śpiew tradycyjny i utwory wielkich kompozytorów muzyki klasycznej. W tej części uwaga skoncentruje się m.in. na zadaniach organistów. Dyskusję będą prowadzić Daniel Wierzejski i Wojciech Sznyk OP. W ostatnim bloku sesji omawiane będą współczesne nurty w śpiewie liturgicznym. Krytycznej analizie poddane zostaną działania dwóch skrajnie różnych środowisk: papieskiego chóru Kaplicy Sykstyńskiej i nieformalnego ruchu odnowy muzyki liturgicznej, któremu patronuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Panel na ten temat będzie prowadził Paweł Kisiel.
Udział w sesji jest bezpłatny. Szczegółowe informacje o sesji oraz dokładny program dostępny jest na stronie projektu.