W sobotę, 8 listopada, w parafii oo. jezuitów pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu odbyły się warsztaty liturgiczno-muzyczne dla młodzieży. Zajęcia prowadzili o. Tomasz Rojek OP i br. Wojciech Sznyk OP. Dotyczyły one nauki nowych pieśni liturgicznych oraz ćwiczeń z emisji głosu. Zwieńczeniem pracy warsztatowej był wspólny śpiew na Mszy św. o godz. 18.00.
Warsztaty są efektem współpracy parafii z naszą Fundacją w ramach projektu „Warsztatów latających”, przewidującego zorganizowanie w parafii lub innej zainteresowanej wspólnocie 1- lub 2-dniowych warsztatów muzyczno-liturgicznych jak najdokładniej dopasowanych do oczekiwań uczestników zarówno pod kątem terminu, miejsca, jak i zakresu realizowanego materiału i doboru prowadzących.
Równolegle do warsztatów (lub oddzielnie) w ramach projektu możliwe jest zorganizowanie rekolekcji parafialnych dla młodzieży, spotkań o liturgii dla parafii i innych wspólnot, dni skupienia dla wspólnot zakonnych czy rekolekcji kapłańskich. Szczegółowe informacje o tych propozycjach można znaleźć na naszej stronie, w dziale projektów.
Obecność jezuitów w Nowym Sączu sięga 1831 roku, kiedy to otrzymali ponorbertański klasztor na miejsce studiów dla jezuitów ze spalonego klasztoru w Tyńcu. W kolejnym roku przekazano im także fundowany w 1400 gotycki kościół Św. Ducha, który po kasacie norbertanów w 1784 został zamieniony na wojskowy magazyn prowiantowy, a ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia zabito deskami. W 1950 r. utworzono przy kościele jezuickim parafię, a w 1963 kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji cudownego obrazu. Duszpasterstwo polega obecnie obok mszy św. na głoszeniu kazań i spowiedziach (stałe dyżury). Rozwija się kult Matki Bożej Pocieszenia poprzez nieustanne nowenny, liczne nabożeństwa maryjne (m. in. wieczernik ) oraz ruch pielgrzymkowy.