Już dziś chcemy Was poinformować, że niebawem w Krakowie u dominikanów odbędą się zupełnie niezwyczajne warsztaty muzyki liturgicznej. Rezerwujcie czas i szykujcie się na niecodzienne wydarzenie. Jeśli się powiedzie tym razem, będziemy powtarzać je co roku.
Co to za warsztaty? Warsztaty dla amatorów i profesjonalistów, dla wokalistów i instrumentalistów, dla członków schól i osób je prowadzących, dla tych, którzy jeszcze nigdy nie brali udziału w warsztatach i dla bywalców podobnych wydarzeń.
Kiedy się odbędą? Uwaga, to zaskakująca informacja: warsztaty trwają cały tydzień. Można co prawda przyjechać na pierwszą lub drugą część tygodnia, ale zachęcamy do wzięcia udziału w całym przedsięwzięciu. Startujemy 2 września (rano), kończymy 8 września (około godz. 16).
Co się będzie działo? Przedpołudniami pierwszych trzech dni warsztatów będziemy pracować w grupach. Każdy uczestnik może wybrać spośród następujących sekcji:
- Moje pierwsze warsztaty – dla tych wszystkich osób, które nigdy na warsztatach nie były lub chcą nauczyć się podstaw muzyki, emisji, rytmu. Jednym słowem tego wszystkiego, co potrzebne jest, by śpiewać w chórze.
- Chorał gregoriański i śpiew tradycyjny – przygotowanie części stałych i propriów (czyli części zmiennych) w oparciu o materiał zaczerpnięty z dominikańskich i rzymskich ksiąg liturgicznych.
- Prowadzenie scholi – warsztat dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie zespołów posługujących w trakcie liturgii.
- Śpiew liturgiczny: sekcja męska i żeńska – w tych grupach będziemy pracować nad śpiewem liturgicznym jedno- i czterogłosowym.
Popołudniami będziemy ćwiczyć wszyscy razem. W ten sposób każda grupa będzie mogła zademonstrować, czego się nauczyła i spróbować swoich sił w większym zespole.
Nie zabraknie wykładów na temat liturgii i duchowości liturgicznej. Nie wspominamy nawet, ponieważ jest to oczywiste, że nie zabraknie modlitwy liturgią godzin i celebracji mszy świętej.
Kolejne cztery dni warsztatów będą skupione na śpiewie czterogłosowym. Przedpołudniami będziemy ćwiczyć w głosach (sopran, alt, tenor, bas), a popołudniami wszyscy razem. W tych dniach będą również prowadzone zajęcia z instrumentalistami.
Wieczorami zaprosimy Was na szereg ciekawych wydarzeń: koncertów, biesiad, dodatkowych zajęć z ciekawymi osobami, przyjaciółmi Fundacji. Warsztaty zakończymy wspólną mszą i może prezentacją wyników naszych prac.
Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona. Możemy przyjąć tylko 250 osób. Koszty nie są jeszcze znane, ale należy się liczyć z wydatkiem 80 zł za pierwszą i 80 zł za drugą część warsztatów. Zapisy uruchomimy w ciągu dwóch tygodni.
Kto będzie prowadził zajęcia? Dotychczas swój udział potwierdzili: Paweł Bębenek, Dawid Kusz OP, Marcin Bornus-Szczyciński, Rafał Maciejewski, Marcin Wasilewski-Kruk, Madzia Głogowska, Tomasz Rojek OP, Tomasz Grabowski OP.
Śledźcie dalsze informacje!