W odpowiedzi na zainteresownie i zaangażowanie świeckich w odnawianie i rekonstrukcję tradycyjnego śpiewu kościoła, chorału gregoriańskiego, chcemy dzielić się naszym doświadczeniem podczas warsztatów w Warszawie, przy klasztorze na ul. Freta. Spotkanie pod tytułem „Ad Te levavi animam meam” odbyło się w dniach 1-3 grudnia 2006.
W czasie warsztatów będziemy przygotowywać wigilię pierwszej niedzieli adwentu. Mamy nadzieję, że ten wspólnie, twórczo spędzony czas dobrze przygotuje nas na nowe, radosne oczekiwanie. "Do Ciebie wznoszę moją duszę" słowa, które pochodzą od pierwszych słów introit, śpiewu towarzyszącemu procesji ołtarza w czasie mszy św. rozpoczynającej nowy rok liturgiczny, nie przypadkiem wzięliśmy za tytuł warsztatów, gdyż w rzeczywistości taka jest nasza intencja. Chcemy odkrywać śpiew możliwie bliski dawnemu, który jednocześnie będzie naszym śpiewem i naszą modlitwą. Moc i jego delikatne piękno nie wyczerpują się od wielu wieków, tak i dziś stanowią one żywą modlitwę Kościoła. Niech zatem czas warsztatów będzie dla nas przede wszystkim czasem modlitwy. Próbujmy odnaleźć w nim skupienie i pokój, które zawsze płyną ze spotkania z Bogiem.
Planujemy poświęcić wiele godzin na praktyczną naukę. Warsztaty będą prowadzić kantorzy i znawcy chorału: Marcin Bornus-Szczyciński, Łukasz Kubiak OP, Błażej Matusiak OP i Marek Rojszyk OP. Przygotowaliśmy także spotkania teoretyczne. Wysłuchamy wykładu Błażeja Matusiaka OP i Marcina Bornus-Szczycińskiego, a także weźmiemy udział w panelu dyskusyjnym pt.: "O chorale gregoriańskim dla początkujących i zafascynowanych".
Warsztaty mają również zadanie zapoczątkowania kształtowania środowiska badawczego i praktykującego chorał gregoriański w Warszawie, przy klasztorze oo. Dominikanów na ul. Freta. Chcemy, aby owocem tego wydarzenia było utworzenie scholi gregoriańskiej, która rozpocznie i będzie kontynuować pracę nad rekonstrukcją i ożywianiem tradycyjnego śpiewu kościoła.
Organizują: Dominikańskie Duszpasterstwo Postakademickie, Klasztor oo. Dominikanów przy Freta w Warszawie, przy współpracy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie.